ملت ایران: بر پایه مصوبه شورای رقابت، بهای سه محصول ایران خودرو اعلام شد؛ بنابراین، سمند ال ایکس پایه گاز سوز ۲۵ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان، پژو پارس دوگانه سوز ۲۸ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان و پژو ۴۰۵ بنزینی هم ۲۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان شد.

همچنین قیمت سه محصول ایران خودرو بر اساس مصوبه شورای رقابت اعلام شد؛ بنابراین، سمند ال ایکس پایه گاز سوز ۲۵ میلیون و ۶۹۰ هزار، پژو پارس دوگانه سوز ۲۸ میلیون و ۲۸۰ هزار و پژو ۴۰۵ بنزینی هم ۲۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان شد.

در همین حال، شرکت سایپا، امروز قیمت های نهایی را برای پراید و تیبا بر اساس مصوبه شورای رقابت اعلام کرد که مرکز ملی رقابت، هفته گذشته بنا بر دستورالعمل شورای رقابت قیمت های پایین تری را اعلام کرده بود.

شرکت خودروسازی سایپا امروز اعلام کرده است: پس از برگزاری جلسات پی درپی خودروسازان با شورای رقابت و محاسبه قیمت ها بر اساس فرمول این شورا، بهای دو خودروی پر تیراژ X۱۰۰ و تیبا که از سوی گروه خودروسازی سایپا محاسبه و به شورای رقابت اعلام شده بود، مورد تصویب این شورا قرار گرفت.

قیمت سایپا ۱۳۱ SL مبلغ ۱۴۴۷۴۰۰۰۰ ریال و تیبا SX مبلغ ۱۸۷۹۰۰۰۰۰ ریال تعیین شده است که قیمت آپشن های درخواستی مشتریان، جداگانه محاسبه و دریافت خواهد شد.

این در حالی است که هفته گذشته، مرکز ملی رقابت بر اساس دستورالعمل نهایی شورای رقابت، بهای پراید را ۱۴ میلیون و ۳۵۷ هزار تومان و قیمت تیبا را ۱۶ میلیون و ۲۰۱ هزار تومان اعلام کرده بود که در مقایسه با قیمت های اعلامی امروز کمتر است.

لازم به یادآوری است، مشتریانی که پس از هفدهم بهمن ماه ۹۱ اقدام به خرید و یا تحویل خودرو کرده اند، خودروی آن ها با قیمت جدید محاسبه و مابه التفاوت قیمتی آن به آن ها بازگردانده خواهد شد.

قیمت جدید فروش ۱۴ محصولی را که قیمت آن با شورای رقابت نهایی شده است هم به این شرح اعلام شده است:

- پژو ۴۰۵ بنزینی جی. ال. ایکس با کیسه هوای راننده ۲۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان

- پژو ۴۰۵ دو گانه سوز جی. ال. ایکس با کیسه هوای راننده ۲۳ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان

- پژو ۴۰۵ بنزینی اس. ال. ایکس با کیسه هوای راننده ۲۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان

- پژو پارس سال با کیسه هوای راننده ۲۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان

- پژوپارس معمولی دوگانه سوز با کیسه هوای راننده ۲۸ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان

- سمند ال. ایکس سال بنزینی با کیسه هوای راننده ۲۳ میلیون تومان

- سمند ال. ایکس سال دوگانه سوز با کیسه هوای راننده ۲۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان

- سمند ال. ایکس؛ ایی. اف. سون بنزینی با کیسه هوای راننده ۲۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان

سمند ال. ایکس؛ ایی. اف. سون پایه گاز سوز با کیسه هوای راننده ۲۵ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان

- سمند اس. ایی با کیسه هوای راننده ۲۰ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان

- وانت باردو بنزینی با ترمز ضد قفل ۱۰ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان

- وانت باردو بنزینی با ترمز ضد قفل جدید ۱۰ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان

- وانت باردو دوگانه سوز با ترمز ضد قفل ۱۲ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان

- وانت باردو دوگانه سوزبا ترمز ضد قفل جدید ۱۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان.

جمشید پژویان هم درباره این قیمت ها گفت: بررسی قیمت های محاسبه شده خودروسازان بر اساس متغیرهای آنها پایان یافته است و تا دو ساعت آینده خودروسازان می توانند قیمت ها را روی سایت های خود اعلام کنند.

ریشه عقب نشینی نسبی شورای رقابت در مقابل خودرسازان در چانه زنی دو طرف بر سر تاثیر بدهی های بانکی و تسهبلات اخذ شده توسط خودروسازان است. در فرمول تعیین قیمت خودرو توسط شورای رقابت، بنا بود که سهم ناشی از هزینه های مالی بنگاه های خودروساز از قیمت تعیین شده کسر شود.

از سوی دیگر، خودروسازان اعتقاد داشتند که برای تامین نقدینگی مورد نیاز برای پرداخت مطالبات قطعه سازان و خرید مواد اولیه، تسهیلاتی از سیستم بانکی اخذ شده که باید از محل فروش خودروها بازپرداخت شود.

اخبار غیررسمی از جلسه مشترک خودروسازان و شورای رقابت حاکی از آن بود که اعضای این شورا با پرداخت هزینه های مالی خودروسازان موافق نبوده اند، به گونه ای که رئیس شورای رقابت در این باره اظهار کرده است: این که خودروسازان به بانک ها رقمی بدهکار هستند به شورای رقابت و مصرف کنندگان مربوط نیست، به همین دلیل هزینه های مالی از فرمول قیمت گذاری حذف شده است.

قیمت های اعلام شده جدید نشان می دهد که شورای رقابت در مقابل خودروسازان تا حدی عقب نشینی کرده است.