به گزارش ملت ایران به نقل از اقتصادپرس: عضو اتحادیه کاغذفروشان گفت: تا چند روز آینده قیمت کاغذ در بازار کاهش می یابد. سید حسین میرباقری در گفتگو با خبرنگار اقتصادپرس اظهار داشت: افزایش نرخ ارز تاثیر مستقیم بر گران شدن کاغذ دارد زیرا ۹۰درصد کاغذ مورد نیاز کشور از خارج وارد می شود.

وی درباره میزان تولید در داخل کشور افزود: ۱۰درصد کاغذ مورد نیاز کشوراز سوی شرکت کاغذ مازندران و پارس کاغذ تولید می شود.

وی درباره علت افزایش قیمت کاغذ از هفته گذشته توضیح داد: واردکنندگان بر اساس نیاز داخلی اقدام به خرید این محصول کرده اند اما برای اجرای طرح شباب(طرح اظهار الکترونیکی کالا)، کاغذهای خریداری شده حداقل ۲۰ روز بیشتر در گمرک می مانند که این مدت زمان که گاهی اوقات نیز افزوده شده و سبب بر هم خوردن توازن میان عرضه و تقاضا می شود، در نتیجه شاهد بالا رفتن قیمت این کالا در بازار بودیم.

وی خاطر نشان کرد: باید هماهنگی های لازم میان واردکنندگان، وزارت صنعت و گمرک ایجاد شود و به حتم تا چند روز آینده این کالا ترخیص شده و پس از توزیع دربازار شاهد کاهش قیمت های خواهیم بود.

میرباقری در پایان تاکید کرد: هنگامی که ۹۰درصد نیاز داخلی به یک کالا از خارج تامین می شود پس باید انتظار داشت که نوسان قیمت ها می تواند موجب افزایش ناگهانی نرخ آن محصول شود اما امیدوارم این مساله به زودی حل شود.