ملت ایران: ابوالفضل صومعلو در خصوص افزایش قیمت مسکن در سال گذشته گفت: از شهریور ۹۱ که قیمت ارز و سکه بصورت غیرمتعارف رشد کرد و تحریم اقتصادی برای کشور تشدید شد با افزایش قیمت مسکن روبرو بودیم ضمن آنکه اجرای هدفمندی یارانه ها قیمت مصالح ساختمانی را که اغلب انرژی بر هستند افزایش داد.
وی با تاکید بر اینکه تحریم اقتصادی کشور در ۳۰ سال گذشته به این شدت نبوده است، بیان کرد: این موضوع جو روانی بازار را بهم ریخت و قیمت های حبابی را در بخش سکه و ارز بوجود آورد، همچنین به گفته اقتصاددانان نرخ ارز در برابر ارزش ریال، نصف این رقمی است که در بازار وجود دارد، زیرا نیمی از آن حباب است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به اعتقاد بنده، سیاست تولید و عرضه مسکن از سوی وزارتخانه باعثشد که شوک قیمتی مانند بازار خودرو و سایر بازارها در بخش مسکن بوجود نیاید و برآورد ما نشان می دهد که تورم بازار مسکن به طور میانگین تا پایان شهریور کمتر از تورم عمومی کشور بود اما از بهمن ماه قیمتها با افزایش مواجه شد.
صومعلو با بیان اینکه مصالح ساختمانی از این وضعیت تاثیر گرفته است، بیان کرد: تمام قیمت های مناطق ۲۲ گانه از فرودین تا بهمن ماه را ثبت کرده ایم که براین اساس پایین ترین قیمتها در مناطق ۲۰،۱۹ و ۱۸ تهران با میانگین یک میلون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

منطقه یک؛ بالاترین قیمت فروش مسکن
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بالاترین قیمت در منطقه یک و با رقم میانگین متری ۷ میلیون تومان بوده است که در برخی از مناطق مانند منطقه ۴ به طور میانگین تا متری ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: میانگین ۱۱ ماه این منطقه نشان می دهد که در ابتدای سال قیمت هر مترمربع در این منطقه ۲.۵ میلیون تومان بوده که الان به ۳.۷ میلیون تومان رسیده است که افزایش حدود ۳۰ درصدی را دراین منطقه نشان می دهد.
صومعلو با تاکید بر اینکه قیمتها تا پایان شهریورماه افزایشی نداشته است، اظهار داشت: در اردیبهشت ماه امسال به طور میانگین یکهزار و ۵۷۹ معامله با میانگین قیمت ۲.۵ تا ۲.۸ میلیون تومان انجام گرفته است، بنابراین تا شهریور ۹۱ میانگین قیمت مسکن کمتر از تورم بوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در واقع وزارتخانه ۴ سال موفق شده بود که بازار مسکن را ثابت نگه دارد و حتی از مهر و آبان و در اوج افزایش قیمتها در آذر هم افزایش چندانی نداشتیم، گفت: از بهمن ماه قیمتها در منطقه ۴ از ۲.۸ به ۳.۷ میلیون تومان رسید اما در مجموع بخش مسکن به خاطر سیاست تولید و عرضه توانسته نسبت به سایر بازارها آرامش بیشتری را داشته است.
وی افزود: به دلیل همین نیاز، در پرند و پردیس حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی، در هشتگرد ۵۰ هزار واحد و در شهرهای اطراف تهران هم رقم ۱۸۰ هزار واحد پیش بینی شد که رقم های بسیار بالایی است و پیش بینی ۴۰۰ هزار واحد از سوی دولت برای افراد کم درآمد در تهران به اندازه پیش بینی بود که برای سالیان زیاد برای تهران انجام شده بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این رقم به جز ساخت و سازهایی است که از سوی بخش خصوصی انجام می گیرد، گفت: در شهر تهران طی ۲۲ ماه از سوی شهرداری ۳۰ هزار واحد پروانه ساختمانی صادر شده است.

۱۰۰ هزار واحد نیاز تهران در هر سال
وی با بیان اینکه بررسی یک روند در سالهای گذشته نشان می دهد ۱۰۰ هزار واحد نیاز تهران برای هر سال است، بیان کرد: دولت ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر تولید کرد، همچنین ۳۰ هزار واحد هم شهرداری پروانه صادر کرده است و بیش از ۳۰۰ هزار واحد خانه خالی در تهران وجود دارد؛ بنابراین باعثتعجب است که چطور مسکن خارج از عرف بالا می رود و مردم چرا برای خرید خانه عجله می کنند.
معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه این آمارها دقیق و درست است، گفت: با مقایسه سیاست تولید و عرضه دولت در سال های ۸۱ تا ۹۰ مشاهده میشود که در سال ۶۰ تورم انباشه مسکن خود را نشان می دهد اما از سال ۸۶ به بعد دوباره قیمت کاهش پیدا می کند.
صومعلو تصریح کرد: در سال ۸۸ حتی تورم معکوس را در بخش مسکن شاهد بودیم که تا سال ۹۰ و شهریور ۹۱ نیز قیمتها کمتر از ۱۴ درصد و زیر نرخ تورم افزایش پیدا کرده است.