محمد هیراد حاتمی:حتی حالا هم که به عنوان وزیر راه و شهرسازی در راس این وزارتخانه قرار گرفته است دغدغه های اجتماعی خود را فراموش نکرده و آن را اساس طرحی خبر ساز در حوزه مسکن قرار داده است. عباس آخوندی که در سالیان گذشته با جدیت از پشت عینک مسائل اجتماعی به تحلیل رویداد های اقتصادی پرداخت با خضور در وزارت راه و شهرسازی این نگاه خود را با طرح مسکن اجتماعی عیان ساخت. طرحی که به زعم او بازگشت به فرمان حضرت امام(ره) و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است. متن گفت و گو با عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در رابطه با طرح مسکن اجتماعی که این روزها بسیار خبرساز است را در ادامه می خوانید:
شما با جدیت پیگیر طرح مسکن اجتماعی هستید و بر اساس صحبت هایی که به نقل از شما مطرح شده در قالب طرح مسکن اجتماعی قرار است ظرف ۱۰ سال ۱.۵ میلیون خانه حتی برای پایین ترین دهک درآمدی جامعه ساخته شود. جزییات آن چگونه است؟
یک نکته را نباید فراموش کرد که طرح مسکن اجتماعی پایه های مستحکمی دارد و آنهم گفتمان حضرت امام خمینی(ره) و سیاستهای ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است. یعنی می خواهم بگویم با یک طرح کارآمد و درست تحت عنوان مسکن اجتماعی روبرو هستیم که ماموریت آن همانطور که شما هم اشاره کردید و منتشر هم شده این است که طی ۱۰ سال، ۱.۵ میلیون واحد مسکونی ساخته شود. روح حاکم بر طرح مسکن اجتماعی با فرمان حضرت امام خمینی(ره) در خصوص مسکن و سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری، در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی کاملا سازگار است.
وزارت راه و شهرسازی آن را دنبال می کند؟
این وظیفه را به دوش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نهادهای عمومی از جمله شهرداری ها انداختیم.
چرا بنیاد مسکن؟
به هر حال یک بررسی ساده نشان می دهد بنیاد مسکن تجربه های بسیار خوبی در بخشی دارد که نیاز اصلی ساخت مسکن اجتماعی است. شما نمی توانید به دنبال ساخت مسکن اجتماعی باشید اما به این مهم توجه نکنید که مسکن اجتماعی باید با بخش بهسازی بافت های فرسوده و شهری ترکیب شود. در این رابطه هم بنیاد مسکن تجربه های بسیار خوبی دارد و قطعا می تواند اثر گذار باشد. بر این اساس مسئولیت ساخت مسکن اجتماعی با توجه به سخن امام خمینی(ره) در حوزه مسکن و صحبت مقام معظم رهبری ماموریت، به عهده بنیاد مسکن قرار می گیرد.
به نوعی طرح مسکن اجتماعی قرار است یک اتفاق خوشایند در حوزه مسکن رقم بزند و نا هماهنگی هایی که از طرح مسکن مهر در سال های گذشته شکل گرفته را از بین ببرد؟
ببینید به طور شخصی صحبتم این است که تامین مسکن را نمی توان مسئله ای اجتماعی تلقی نکرد. ما اگر زاویه دید مان نسبت به مقوله تامین مسکن را از جهتی کاملا اجتماعی تنظیم کنیم تردیدی نیست که مسائل آن در چارچوب نوعی نظام رفاه اجتماعی و درکنار عوامل دیگر برنامه جامع مبارزه با فقر مانند بهداشت، آموزش، رفاه و اشتغال حل می شود. شما الان به موضوع اجرای مسکن مهر در سال های گذشته اشاره کردید که به نوعی اشتباه به حساب می آمد. برای اینکه خطا های گذشته را تکرار نکنیم و در راستای بهبود اجرایی شدن طرح مسکن اجتماعی باید ریز شویم در آنچه اتفاق افتاده است. متأسفانه باید بگویم آنچه در قالب طرح مسکن مهر در تصدی گری اجرایی شکل گرفت برخلاف گفتمان امام خمینی(ره) و سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بود. ما نباید فراموش کنیم که حضرت امام(ره) تاکید داشتندکه مساله مسکن یک مساله اجتماعی است که به کمک مردم و با هدایت و حمایت دولت و ایجاد تاسیسات زیربنایی انجام شود تا مردم بتوانند خانه دار شوند. از سوی دیکر مسکن مهر برخلاف سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است چراکه براساس این سیاست ها مداخله دولت نباید وجود داشته باشد که ما شاهد حداکثر مداخله دولت هستیم. همچنین تاکید شده بود که مکان یابی صحیح و قابل سکونت صورت بگیرد که بعضا این محل ها قابل سکونت نیستند. متأسفانه برخلاف گفتمان حضرت امام(ره) مبنی بر ساخت واحدهای مسکونی در مناطق مرغوب و قابل سکونت، واحدهای مسکونی مهر در مکانهایی با کیفیت متفاوت و گاهی کیفیت نازل سکونتی احداثشد.
الان در ساخت واحد های مسکون اجتماعی دیگر مشکل مکان یابی وجود ندارد؟ یعنی این واحد های مسکونی در مکان های قابل سکونت ساخته خواهد شد؟
اصلا طبقاتی کردن شهرها و تقسیم آنها به محلات اعیان نشین و فقیر نشین را قبول ندارم. قصد ما این است که طرح مسکن اجتماعی و بافت های فرسوده را به نوعی با همدیگر پیوند دهیم و واحدهای مسکونی را درون مجموعه های شهری و مکان های قابل سکونت احداثکنیم. در این رابطه هم فرمایشات مقام معظم رهبری مد نظر است. بر این اساس در سیاست های ابلاغ شده اصل ۴۴ قانون اساسی، از سوی مقام معظم رهبری، دولت باید از اموری که مردم قادر به انجام آنها هستند، کنار برود. موضوعی که در طرح مسکن مهر عکس آن اتفاق افتاد و دولت برخلاف همه اینها درگیر احداثبیش از ۲ میلیون واحد مسکونی شد. موضوعی که بزرگترین مشکل مسکن مهر و مبنای مخالفت من با آن است همینجاست. اینکه دولت درگیر ساخت و سازهای گسترده با کیفیت و مکان یابی های متفاوت و بسیار پرمسئله است چندان اتفاق خوشایندی نیست. این نکته وقتی نمود بیشتری پیدا می کند که در فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با سیاست های مقاومتی تاکید بر افزایش بهره وری و کارهای خلاقانه توسط مردم نیز از اصلی ترین محورهای سیاست های اقتصاد مقاومتی عنوان شده که مجری آن بخش خصوصی است.
شما از روزی که در دولت یازدهم سکان وزارت راه و شهرسازی را بر عهده گرفتید همواره با مسکن مهر موافق نبودید و حتی با وجود اینکه واکنش هایی هم به گفته های شما مطرح شد باز هم به آن تاکید کردید. چرا؟
من به یک اصلی اعتقاد دارد که اگر خطاهای گذشته را مطرح نکنیم اصلا بعید نیست که دوباره آنها را مرتکب شویم. اعتقاد من بر این است که با بازگشت به گفتمان حضرت امام خمینی(ره) و سیاست های ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب، از درگیر شدن دولت در ساخت و ساز گسترده، در عین حالی که برای گروه های کم درامد به صورت گسترده کار می کند، اجتناب کرد. البته ما به تکمیل واحدهای مسکونی مهر و تحویل آن به متقاضیان پایبند هستیم. براساس اعلام بانک مسکن تاکنون بیش از یک میلیون واحد مسکونی مهر فروش اقساطی شده اند و ۷۰۰ هزار واحد دیگر نیز امسال به این مرحله خواهند رسید که ما امیدواریم تعداد اندکی که باقی خواهد ماند نیز در سال ۹۴ به اتمام برسند.
۳۹۳۹