بر اساس گفته های آل اسحاق با تمام مشکلاتی که وجود داشته دولت یازدهم موفق شده در زمینه تجارت خارجی موفق عمل کند.
آل اسحاق در رابطه با عملکرد تجاری دولت یازدهم در گفت و گو با خبرآنلاین به این شکل توضیح داد: «اگر این حوزه را به دو حوزه بازرگانی داخلی و خارجی تقسیم کنیم، در بخش بازرگانی خارجی که مواردی نظیر صادرات، واردات و تامین مواد اولیه و تامین کالاهای اساسی را دربر می گیرد، باید بگویم که دولت در این ماه ها به رغم مشکلاتی که وجود داشته، در تامین کالاهای اساسی موفق عمل کرده و به اندازه کافی ذخیره سازی صورت گرفته است».
او ادامه داد: «یعنی در رابطه با واردات و ذخیره سازی نهاده های کشاورزی مانند ذرت، گندم تا حدودی موفق بوده اند. تامین قطعات و تجهیزات نیز همچنان با هزینه گران صورت می گیرد؛ یعنی مایحتاج تولید ۱۰ تا ۲۵ درصد گران تر به دست تولیدکنندگان ایرانی می رسد. این مشکلات، تداوم مشکلات گذشته بوده و هنوز باقی مانده است. یعنی بخش تولید دارد دست و پا می زند. این بخش هنوز درگیر مسائل اولیه است، مسائلی که در ارتباط با بانک، با مالیات و بیمه است؛ تولیدکننده مدام باید به این بیندیشد که با نوسان بازار یا با چک های برگشتی چه کند. یعنی آنها هنوز فرصت نکرده اند، که به دنبال برندسازی برود.»

رییس اتاق بازرگانی تهران در این رابطه مثالی نیز مطرح کرد و گفت: «برای مثال، عراق به عنوان یک بازار بزرگ در منطقه شناخته می شود که تا ۱۰،۱۵ سال دیگر هم بزرگ ترین بازار سرمایه گذاری در منطقه باقی خواهد ماند. کشوری با صد میلیارد دلار درآمد سرانه که ایرانی ها از جدول خیابان گرفته تا پالایشگاه امکان سرمایه گذاری در آنها را دارند؛ اما هنوز پیمانکاران ما با مطالباتی که از دولت دارند، انگار فرصت نکرده اند به فرصت های سرمایه گذاری در این کشور فکر کنند. یا اکنون به دلیل تسهیلاتی که از بانک گرفته و نتوانسته است پرداخت کند، جریمه می شود و البته خانه و کارخانه اش هم تحت تملک در می آید.»

۳۹۳۹