حداقل قیمت معامله شده برای یک متر مربع واحد مسکونی در منطقه ۲ تهران در نیمه دوم سال گذشته، یک میلیون و ۱۱۱ هزار تومان از سوی مرکز آمار اعلام شده است. البته این قیمت حتما موردی خاص است چرا که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه قریب به ۵/۵ میلیون تومان است.
همچنین ۲۱ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۳۰۰ تومان به عنوان حداکثر قیمت معامله شده برای یک متر مربع واحد مسکونی در نیمه دوم سال قبل در همین منطقه بر اساس تحقیقات مرکز آمار، اظهار شده است.
میانگین قیمت های معامله شده برای هر متر مربع از واحد مسکونی در منطقه ۲ طی ۸ ماه گذشته، ۵ میلیون و ۴۸۱ هزار و ۸۰۰ تومان از سوی مرکز آمار اعلام شده است.
این ارقام نشان می دهد فاصله شدیدی بین قیمت مسکن در محله های مختلف منطقه۲ وجود دارد طوری که گران ترین نقطه آن تا ۲۰ برابر ارزان ترین نقطه اش، ارزش دارد.
طبق اعداد و ارقام اعلام شده توسط مرکز آمار، میزان تغییر قیمت های معامله شده واحدهای مسکونی در منطقه ۲ در نیمه دوم سال گذشته نسبت به نیمه اول همان سال، ۸/۰ درصد بوده است و از طرف دیگر تعداد معاملات در این بازه زمانی ۷/۴ درصد کاهش داشته است.
علاوه براین، میزان تغییر قیمت های معامله شده واحدهای مسکونی در منطقه ۲ در نیمه دوم سال گذشته در مقایسه با نیمه اول سال ۹۱، معادل ۶/۳۱ درصد افزایشی بوده است.
با این حال در هفته گذشته یکی از ارزان ترین واحدهای مسکونی در محله سعادت آباد در میدان بوستان با این مشخصات به بازار فروش عرضه شد: متراژ این واحد ۱۲۰ متر مربع، ۸ سال ساخت و قیمت هر متر مربع آن ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است.
از سوی دیگر یک واحد مسکونی که قیمت هر متر مربع آن ۱۲ میلیون تومان اعلام شده بود به بازار معرفی شده و مشاوران املاک این قیمت را بالاتر از ارزش واقعی منطقه(گران قیمت) عنوان کردند، زیرا بازه قیمت هر متر از چنین واحدی را بین ۸ میلیون و ۲۰۰هزار تومان تا ۹ میلیون ۳۰۰ هزار تومان عنوان کردند. واحد مذکور ۱۰۸ متر مربع، نوساز و در خیابان فلامک واقع در شهرک غرب است.
همچنین ۴ میلیون تومان قیمت پیشنهادی فروش هر متر مربع یک واحد مسکونی ۸۳ متری ۱۸ سال ساخت در پل تاج محدوده ستارخان نمونه ای از ارزان ترین واحدهای فروشی در بازار مسکن طی چند روز گذشته است، چراکه قیمت ارزنده هر متر مربع این واحد از ۴ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان تا ۵ میلیون و ۶۰ هزار تومان برآورد می شود.
از طرف دیگر در خیابان بیست و هفتم گیشا یک واحد ۱۱۵ متری ۱۸ سال ساخت با یک قیمت نجومی به بازار فروش معرفی شده است. قیمت هر متر مربع این واحد ۱۳ میلیون تومان محاسبه شده است در صورتی که قیمت هر متر این واحد باید بین ۶ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان تا ۷ میلیون و ۷۰ هزار تومان باشد.

۲۳۲۳۱