رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: هدف اصلی همه تلاش ها و اقدامات گمرک در زمینه استفاده از فن آوری های مدرن، ترخیص کالا قبل از اظهار آن به گمرک است و در این راستا اجرای طرح مانیفست الکترونیکی در مسیر های دریایی، هوایی و زمینی از اولویت های کار گمرک است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین مسعود کرباسیان که در همایش مدیران ستادی و گمرکات اجرایی سخن می گفت، با بیان این مطلب افزود: توصیه جدی ما این است که موافقت نامه تسهیلات تجاری سازمان جهانی تجارت که با سازمان جهانی گمرک به امضاء رسیده ملاک کار گمرکات باشد و کالاها با حداقل اسناد از گمرک ترخیص شود.
معاون وزیر اقتصاد در همین زمینه به برنامه گمرک برای اجرای طرح پنجره واحد تجاری به صورت مجازی و افزایش ارتباطات گمرکات با یکدیگر اشاره کرد و در خصوص سامانه جامع امور گمرکی اظهار داشت: این سیستم در حال پیاده سازی در گمرک است و باید به طور کامل اجرا شود تا شاهد نتایج مثبت آن به ویژه در فرآیند ترخیص کالا از گمرک باشیم.
رئیس کل گمرک در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم رسیدگی به مشکلات مردم در گمرک اظهار داشت: در بسیاری از موارد زندگی مردم متصل به گمرک است و این امر در خصوص نقاط مرزی که امرار معاش مردم به طور مستقیم با گمرک ارتباط دارد و مسؤولیت سنگینی بر دوش مدیران و کارکنان گمرک گذاشته است، اهمیت مضاعفی دارد.
وی تصریح کرد: طبق قانون، محوریت تجارت باید از طریق گمرکات رسمی باشد، با این حال گمرک به خاطررفاه حال ساکنان مرزی تسهیلات و امکانات مورد نظر را به آنان ارائه می دهد.
رئیس کل گمرک اصلاح بیش از ۱۷۰۰ ردیف تعرفه را از دیگر اقدامات گمرک برای روان سازی و تسریع فرایند ترخیص کالا اعلام کرد و افزود: با اصلاح ۱۰ ردیف دیگر تعرفه تحول چشمگیری در این زمینه به عمل خواهد آمد.
رئیس کل گمرک در ادامه به مسایل و مشکلات گمرک در بحثترانزیت اشاره کرد و گفت: محموله های صادراتی باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت از کشور عبور کند و یکی از راه های تحقق این امر به کارگیری سیستم های کاملاً مکانیزه از جمله سامانه اظهار از راه دور و مانیفست الکترونیکی است. وی افزود: ما در ترانزیت باید عیناً همان رویه کارنه تیر را پیاده سازی کنیم، چرا که هیچ چیز از کشورهایی که ترانزیت را با روش های نوین انجام می دهند، کم نداریم.
رئیس کل گمرک همچنین به برنامه راهبردی ابلاغی از سوی وزارت اقتصاد اشاره کرد و گفت: محور این برنامه بر اقتصاد مقاومتی استوار است و گمرک باید همه فعالیت ها و اقدامات خود را با این برنامه منطبق نماید.
وی افزود: عزم جدی دولت و مجلس بر این است که اقتصاد مقاومتی به اجرا درآید.
۳۹۳۹