به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، انتشار کتاب " آزمون استرس " که به خاطرات تیموتی گایتنر(Timothy Geithner) وزیر سابق خزانه داری آمریکا مربوط می شود باعثشده که اقدامات او در طول بحران مالی جهانی بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد. به همین خاطر آقای گاینتنر در برنامه هفته گذشته فرید زکریا در شبکه سی ان ان نیز حضور یافته بود. آقای زکریا در مورد گایتنر می گوید: " در ژانویه سال ۲۰۰۹، در حالیکه اقتصاد آمریکا با بدترین بحران مالی از زمان رکود بزرگ دست به گریبان بود، تیموتی گایتنر پس از نخستین روز کاری به عنوان وزیر خزانه داری در اقدامی جسورانه به رئیس جمهور اوباما گفت که هنوز پنج بمب مالی دیگر باید خنثی شوند. لمان برادرز منفجر شده بود(منظور ورشکستگی بانک لمان برادرز است) و موسسات فنی، فدی، آی ای جی، سیتی گروپ و بانک آمریکا با مشکلات شدیدی مواجه بودند و مانند بمب های ساعتی بودند که هر لحظه ممکن بود منفجر شوند. این نهادها به مراتب بزرگتر از لمان برادرز بودند و سقوط آن ها کل نظام مالی را در خطر سقوط قرار می داد. به همین خاطر در آن زمان مهمترین پرسش این بود که چگونه می توان جلوی سقوط این نهادها را گرفت؟ "
هرچند که اقدامات آقای گایتنر در کنار دیگر عوامل باعثشد که جلوی سقوط بیشتر اقتصاد آمریکا گرفته شود اما با این حال افراد بسیاری از او انتقاد می کنند که در دوران بحران بیش از حد به بانک های بزرگ کمک کرد، یعنی همان نهادهایی که باعثایجاد بحران شدند در دوران بحران از حمایت دولت برخوردار شدند اما آقای گایتنر اعتقاد دارد که کمک به بانک ها و نهادهای مالی با این هدف صورت گرفت که از سقوط بیشتر آن ها و در نتیجه ایجاد وحشت در میان مردم جلوگیری شود. او می گوید اگر در دوران بحران میزان هراس و وحشت فعالان اقتصادی به شدت افزایش یابد آنگاه تبعات بحران غیرقابل مهار خواهد بود. آقای گایتنر می گوید که کمک خزانه داری آمریکا به بانک ها در واقع برای همدردی با آن ها نبوده بلکه با هدف حفاظت از اقتصاد و پس اندازهای مردم صورت گرفته است.
آقای زکریا نیز در مجموع از اقدامات خزانه دار سابق آمریکا دفاع می کند و می گوید: " شاید اقتصاد آمریکا هنوز به طور کامل از بحران عبور نکرده باشد اما باید به این موضوع توجه کرد که بهبود سیستم مالی آمریکا به مراتب بهتر از بهبود اروپایی ها بوده است. نرخ بیکاری در منطقه یورو هنوز در حدود ۱۲ درصد قرار دارد که از اوج نرخ بیکاری در آمریکا در دوران بحران هم بیشتر است. در واقع اگرچه اقدامات آقای گایتنر به وجهه سیاسی او آسیب بسیاری رساند اما وارن بافت، سرمایه گذار میلیاردر آمریکایی، از او به عنوان یکی از قهرمانان اقتصادی دوران بحران مالی یاد کرده است.
۳۵۳۵