به گزارش ملت ایران به نقل از مهر: همزمان با جهش مصرف بنزین در ایران، دولت در کنار تدوین سیاست های قیمتی، افزایش سهم LPG به عنوان رقیب جدید بنزین در سبد سوخت خودروهای ایرانی را در دستور کار قرار داده است.
پس از چند سال افزایش سهم LPG به عنوان سوختی با راندمان و بهره وری بالا در سبد سوخت خودروها یک شبه با اتخاذ تصمیمی عرضه این فرآورده نفتی به حداقل کاهش یافت.

بر این اساس هم اکنون تنها ۱۶ جایگاه عرضه LPG در کل کشور باقی مانده است اما عملا با جهش مصرف بنزین دولت بار دیگر در تصمیم جدیدی افزایش سهم گاز مایع در سبد سوخت خودروهای ایرانی را در دستور کار قرار داده است.
یکی از مهمترین سیاست های افزایش سهم LPG در سبد سوخت رقابت با بنزین است و بر خلاف CNG از گذشته تاکنون هموراه تقاضا برای مصرف LPG در بین خودروسواران بالا بوده است.
ازسوی دیگر در چند سال گذشته با وجود کاهش سهم LPG و حذف تدریجی جایگاه های عرضه این فراورده نفتی اما به طور غیر مجاز جایگاه هایی در حاشیه کلانشهرها برای مصرف این سوخت به طور غیرقانونی ایجاد شده بود که با توزیع رسمی آن پیش بینی می شود به تدریج این جایگاه ها هم جمع آوری شوند.

حسین هاشمی مدیر صنایع خودرویی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت پیشتر در گفتگو با مهر با اشاره به افزایش استفاده غیر مجاز گاز LPG در خودروهای سواری بنزین سوز کشور، گفته بود: با انحراف گاز مایع توسط برخی از شرکت های توزیع کننده بخش خصوصی، امکان استفاده غیر مجاز از این فرآورده نفتی در خودروها فراهم شده است.
وی با اعلام اینکه مهمترین عامل در استفاده از گاز LPG در خودروها تفاوت قیمتی مناسب با بنزین و CNG است، تصریح کرد: از سوی دیگر، گاز مایع در مقایسه با CNG و حتی بنزین معمولی دارای راندمان و پیمایش بالاتری است.

برنامه جدید ایران برای کاهش وابستگی به بنزین
مصطفی کشکولی درباره جزئیات افزایش سهم LPG " گازمایع " در سبد سوخت خودروهای ایرانی، گفت: از اواسط سال گذشته و همزمان با افزایش تولید گازمایع در پالایشگاه های موجود نفت، تصمیات جدیدی به منظور افزایش سهم این فراورده نفتی در سبد سوخت خودروها گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به افزایش سهم مصرف بنزین به ویژه در دو سال گذشته تاکنون، تصریح کرد: بر این اساس با افزایش سهم گازمایع امکان مدیریت مصرف و جلوگیری از جهش مصرفی بنزین در سطح کشور فراهم می شود.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه عرضه LPG با اولویت نزدیکی به مراکز تولید در کشور انجام خواهد شد، بیان کرد: در حال حاضر تولید این فرآورده نفتی با بهره برداری از طرح های توسعه، بهینه سازی و بهبود فرآیند تولید در پالایشگاه های نفت با افزایش همراه بوده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه با ساخت جایگاه های سی. ان. جی تا مرز ۲۵۵۰ باب به نوعی پرونده ساخت و توسعه جایگاه های گاز در دولت بسته خواهد شد، یادآور شد: با ساخت این تعداد جایگاه CNG دولت دیگر برنامه جدیدی برای ساخت جایگاه گاز ندارد و جایگاه های جدید CNG صرفا با سرمایه گذاری مستقیم بخش خصوصی احداثخواهند شد.

کشکولی یکی از مهمترین مشکلات و چالش های فعلی پیش روی ساخت و توسعه جایگاه های CNG را تامین کمپرسور و برخی از تجهیزات دوار عنوان کرد و افزود: اما برای ساخت جایگاه های جدید توزیع LPG دیگر نیازی به کمپرسور نیست.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در پاسخ به این سوال که آیا از جایگاه های موجود سوخت هم می توان تعدادی از پمپ و نازل ها به عرضه LPG اختصاص داد، گفت: در جایگاه های موجود سوخت علاوه بر بنزین و گازوئیل، می توان به طور همزمان LPG را هم توزیع کرد و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
در شرایط فعلی برای LPG در سبد سوخت خودروها سهمی کمتر از پنج درصد تعیین شده است که پیش بینی می شود سهم گازمایع و گازوئیل به تدریج در سبد سوخت با افزایش قابل توجه ای همراه شود.