آن طور که مدیرعامل ایران خودرو در مصاحبه های خود اعلام کرده، تنها ۳۰ درصد از سبد محصولات این شرکت را به پژو اختصاص خواهد داد و باقی این سبد را محصولات خود این شرکت و دو خودروساز بزرگ خارجی تشکیل می دهند.

حالا برای خیلی ها محل پرسش شده که شرکای جدید ایران خودرو کدام خودروسازان خارجی هستند؟

هرچند ایران خودرویی ها نامی از شرکای جدیدشان نمی برند، اما همواره تاکید دارند که دو شریک آینده شان جزو شرکت های معتبر خودروسازی دنیا به حساب می آیند، چون قرار است با پژو به رقابت بپردازند.

بر اساس برخی شنیده ها، خودروسازانی مانند فولکس واگن و بنز آلمان، سوزوکی ژاپن و حتی جنرال موتورز آمریکا جزو گزینه های حضور در کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص به حساب می آیند و حتی مذاکراتی نیز میان آنها و ایران خودرو انجام شده است.

در این بین گویا شراکت با سوزوکی و فولکس واگن از سایر گزینه ها جدی تر است؛ که البته یکی از زیرمجموعه های فولکس واگن مینی اشکودا، مدنظر ایران خودرویی ها برای همکاری مشترک است.

سوزوکی نیز از چند سال قبل به واسطه مونتاژ محصول شاسی بلند خود(ویتارا)، با ایران خودرو ارتباط دارد و حالا ظاهرا قرار است سطح همکاری دو طرف افزایش یافته و به «تولید مشترک» نیز گسترش یابد.

با این حال خودروسازان آمریکایی هم جزو گزینه ها هستند و هیچ بعید نیست با بهبود روابط دولت های ایران و ایالات متحده آمریکا، پای امثال جنرال موتورز نیز به جاده مخصوص باز شود.