ملت ایران: ورود میوه های جدید به جمع میوه های نوبرانه موجود در بازار، حال و هوای بازار میوه را اندکی تابستانی تر کرده است. تا پیش از این، از میان میوه های نوبرانه، چغاله بادام و توت فرنگی بیش از دیگران خودنمایی می کردند و به بازار میوه های زمستانی رنگ و لعاب تازه ای بخشیده بودند، اما هم اکنون چند روزی است که میوه های جدید نوبرانه نیز به بازار اضافه شده است.

در این میان ورود زردآلو و طالبی البته آن هم با قیمتهای نه چندان ارزان و در دسترس برای همه مردم، توانسته اند حال و هوای تابستانی بودن بازار میوه را تشدید کند اما میوه های زمستانی همچنان مشتریان پروپاقرص خود را در بازار حفظ کرده اند و حتی قیمت آنها نیز چندان کاهشی نداشته است، چراکه میوه های نوبرانه سهمی از تامین نیاز میوه مردم ندارند.

بررسی های میدانی مهر نشانگر این است که هر کیلوگرم زردآلو که البته اندازه آن بسیار ریز و هنوز هم به نوعی نارس است، در بازار حدود ۲۲ هزار تومان است و هر کیلوگرم طالبی نیز حدود ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان عرضه می شود. در همین حال، هندوانه تازه نیز هم اکنون در بازار در حدود هر کیلوگرم ۲۵۰۰ تومان عرضه می شود.

در روزهای اخیر، قیمت چغاله بادام و توت فرنگی با ورود بیشتر محصول به بازار با اندکی کاهش روبرو بوده است و هم اکنون قیمت هر کیلوگرم چغاله بسته به کیفیت و درشتی و ریزی آن، به ۸ هزار تومان تا ۱۰ هزار تومان رسیده است. توت فرنگی نیز از قیمت هر کیلوگرم ۹ تا ۱۲ هزار تومان، در روزهای گذشته به حدود ۷ تا ۸ هزار تومان رسیده است.

در این میان، قیمت انواع میوه های زمستانی نیز همچنان رنج بالایی را دارد و در میادین میوه و تره بار نیز عرضه در حال انجام است که مردم را از سرگردانی در خیابان های پایتخت و خرید گران میوه، به سمت این میادین رهسپار کرده است. بر این اساس، قیمت هر کیلوگرم پرتقالی که در مغازه ها حدود ۲۹۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است، در میادین میوه و تره بار در حدود ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان بسته به نوع پرتقال عرضه می شود.

قیمت خیار در بازار به حدود ۲۸۰۰ تومان رسیده است در حالی که در میادین میوه و تره بار البته با کیفیت کمتری، قیمت به ۱۳۰۰ تومان رسیده است. البته قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی حتی پس از عرضه در میادین میوه و تره بار، در بازار همچنان بالا است و قیمت حتی به ۷ هزار تومان در حوالی میدان میرداماد نیز رسیده است.

جزئیات قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار

هم اکنون قیمت هر کیلوگرم پرتقال آب گیری ۱۰۰۰ تومان، پرتقال بیروتی ۱۴۰۰ تومان، پرتقال تامسون شمال ۲۳۰۰ تومان، سیب زرد و سیب قرمز ۱۶۰۰ تومان و خیار گلخانه ای ۱۳۰۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم کیوی ۱۷۰۰ تومان، گریپ فروت ۱۳۵۰ تومان، لیموشیرین ۱۴۵۰ تومان و موز ۴۴۸۰ تومان است، ضمن اینکه هر کیلوگرم نارنگی بندری نیز ۲۹۰۰ تومان، هندوانه ۱۵۴۰ تومان و نارنگی کینو داخلی ۲۸۰۰ تومان است.

این در شرایطی است که هر کیلوگرم پرتقال آبگیری در بازار ۱۲۰۰ تومان، پرتقال تامسون شمال ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان و سیب قرمز ۲۸۶۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم موز به ۵۲۰۰ تومان در بازار، کیوی ۲۳۰۰ تومان، لیموشیرین ۲۸۰۰ تومان و هندوانه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان است. هر عدد آناناس هم در مغازه های سطح شهر بسته به اندازه آن، از ۱۶ هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان متغیر است.