ملت ایران: احمد کریمی اصفهانی درباره وضعیت بازار در سال ۱۳۹۱ در گفت وگو با افکارنیوز اظهار کرد: سال ۹۱ پرتلاطم ترین و پر التهاب ترین سال اقتصادی کشور بود و باعثشد تورم افسار گسیخته ای بر ملت تحمیل شود البته مساله تحریم ها وجود داشت اما باید توجه داشت ما ۳۴ سال است که با این تحریم ها دست و پنجه نرم می کنیم.

به گزارشافکار نیوزوی افزود: جدای از تحریم ها سوء مدیریت ها نیز باعثتخریب هایی شد که هزینه های تولید را به شدت افزایش داد و به تبع آن در توزیع نیز این هزینه به مردم تحمیل شد، ۳۰ درصد درآمد هدفمندی که باید به بخش های تولید تزریق می ‍ شد انجام نگرفت و تولید در کشور با مشکلات جدی مواجه شد.

احمد کریمی اصفهانی به نوسانات نرخ ارز اشاره کرد و ادامه داد در این مسئله فرافکنی دولت که می خواست تمام مشکلات را به گردن تحریم ها بیندازد حائض اهمیت بود و از طرف دیگر بی اعتنایی به خرد جمعی در مسائل اقتصادی نیز مشکلات زیادی را برای کشور به دنبال داشت.

دبیر جامعه انجمن های اسلامی اصناف و بازار با اشاره به آمارهای ارائه شده از سوی دولت درباره نرخ تورم تصریح کرد: به هر حال آمار هایی که اعلام می شود برای مردم هم قابل قبول نیست و می بینند میان آنچه که اعلام شده و واقعیت های موجود تفاوت فاحشی وجود دارد، البته نباید مردم را ناامید کرد اما تورم از آمار ۵/۳۱ درصدی که دولت اعلام کرد بسیار بیشتر بود.

وی افزود: در دنیا رویه ای وجود دارد که مثلاً دستگاه های مخابراتی در رقابت با یکدیگر قیمت های خود را هر ساله کاهش می دهند اما در ایران انگار رسم شده در ابتدای هر سال قیمت همه چیز اضافه شود و حتی دستگاه های مخابراتی نیز قیمت های خود را افزایش می دهند، یعنی حتی جاهایی هم که قیمت باید پایین بیاید قیمت افزایش پیدا می کند.

کریمی اصفهانی ضمن اظهار امیدواری نسبت به اینکه در سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی دستگاه ها کمی هوشمند تر عمل بکنند ادامه داد: امیدواریم دولتی بر سر کار بیاید که از جنس دولت نهم و دهم نباشد زیرا اگر چنین بشود همین وضعیت برای سال های بعد هم ادامه پیدا می کند که قابل تحمل نخواهد بود زیرا به تدریج به جایی می رسیم که واردات جای تولید را می گیرد.

وی افزود: تنها حضور همه جانبه مردم برای حل همه مسائل از جمله مسائل اقتصادی می تواند کشور را از این وضعیت بیرون ببرد، من به خانواده اصناف و بازاریان هم توصیه می کنم در این سال به کمک همه اقشار کم درآمد و ضعیف بروند و به حداقل سود اکتفا کنند و فکر نکنند حالا که دولت قیمت همه چیز را افزایش می دهد آن ها هم باید همین کار را بکنند زیرا این نظام به ارزانی به دست ما نرسیده است و شهدای بسیاری تقدیم شده اند تا نظام تثبیت بشود.

دبیر جامعه انجمن های اسلامی اصناف و بازار اظهار امیدواری کرد در انتخابات پیش رو رییس جمهوری بر سر کار بیاید که مسائل اخلاقی و قانونی را رعایت کند و از جنس دولت نهم و دهم نباشد.

کریمی اصفهانی درباره گرانی های عجیب و غریب سال جاری از جمله گرانی مرغ، خودرو و پسته اظهار کرد: در مورد پسته باید بگویم برخی شیطنت های رسانه ای به این گرانی دامن زد زیرا پسته اصلاً چیزی نیست که در زندگی مردم تاثیری داشته باشد و کسی که از پسته صحبت کرد به گرانی پسته کمک کرد ضمن اینکه مردم می توانند خودشان بسیاری از مسائل را سرو سامان بدهند و با محدود کردن مصرف مشکلات این چنینی را حل کنند.

وی افزود: تنظیم بازار از وظایف دولت در سراسر دنیا است و بر همین اساس مسئولیت افزایش قیمت خودرو کاملاً متوجه دولت بود زیرا مردم نمی توانستند در افزایش آن دخالت داشته باشند اما درباره افزایش قیمت مرغ باید بگویم مرغ در دنیا قیمت ثابتی دارد و ما می توانیم قیمت مرغ را بدون نوسان کنترل کنیم و این نوساناتی که سال گذشته بوجود آمد قابل قبول نبود و آن را باید بیشتر ناشی از سوء مدیریت دولت دانست.