یورو، به عنوان رویای بسیاری از سیاستمداران پس از جنگ جهانی دوم، از سوی اتحادیه اروپا و در سال ۱۹۹۲ در ماستریخت به عنوان واحد پولی مشترک انتخاب شد.

برای پیوستن به این واحد پولی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا می بایست حائز شرایطی باشند که در پیمان ذکر شده بودند؛ این شرایط مواردی مانند میزان کسری بودجه، تورم، نرخ بهره و سایر پیش نیازهای پولی را شامل می شدند.

از بین تمامی اعضای اتحادیه اروپا در آن مقطع، بریتانیا، سوئد و دانمارک از پیوستن به این واحد پولی سرباز زدند.

از آن زمان تا کنون، بر سر راه کشورهایی که از پول واحد اروپایی استفاده می کنند، فراز و نشیب های متعددی وجود داشته است. آنچه در زیر می آید، یک مرور کوتاه از تاریخچه این واحد پولی و رویدادهایی است که منجر به ایجاد شدن بزرگترین چالش مالی این واحد پولی شده است؛ چالشی که پیامدهای آن محدود به اعضای آن و حتی اروپا نمانده است.

در سال ۱۹۹۹

روز اول سال، یعنی اول ژانویه سال ۱۹۹۹، یورو رسما به عنوان پول واحد اروپایی اعلام می شود.

در سال ۲۰۰۱

یونان به پول واحد اروپایی می پیوندد.

در سال ۲۰۰۲

اول ژانویه این سال، اسکناس ها و سکه های این واحد پولی عرضه می شوند.

در سال ۲۰۰۸

کشورهای مالت و قبرس، پس از آنکه اسلوونی در سال ۲۰۰۷ به یورو پیوست، به این واحد پولی ملحق می شوند.

در سال ۲۰۰۹

کشور اسلوواکی به یورو می پیوندد.

استونی، دانمارک، لیتوانی، لتونی به مکانیزم نرخ مبادله(Exchange Rate Mechanism) می پیوندند تا بتوانند با هماهنگ کردن سیاست مالی و واحد پولی خود، برای ملحق شدن به پول واحد اروپایی آماده شوند.

در ماه آوریل این سال، اتحادیه اروپا به کشورهای فرانسه، اسپانیا، و ایرلند دستور کاهش کسری بودجه می دهد؛ شاخصی که نشان دهنده تفاوت بین هزینه های دولت و مالیات دریافتی است.

در ماه اکتبر سال ۲۰۰۹، در میان خشم برخاسته از فساد و هزینه های بالای دولت یونان، حزب سوسیالیست جورج پاپاندرو با اختلاف زیاد برنده انتخابات در یونان می شود.

در ماه نوامبر، در پی بحران بدهی دولتی، نگرانی ها در مورد سطح بدهی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شروع به پا گرفتن می کند.

در ماه دسامبر، یونان اعلام می کند که میزان بدهی این کشور به سیصد میلیارد یورو رسیده است که بالاترین میزان ثبت شده قلمداد می شود.

یونان زیر بار بدهی ای برابر با ۱۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی است که تقریبا دو برابر سقف تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا(۶۰ درصد) است. موسسات رتبه بندی مالی اقدام به کاهش رتبه مالی بانک های یونانی می کنند.

آقای پاپاندرو تاکید می کند که این کشور در آستانه نکول یا اعلام ناتوانی در بازپرداخت بدهی ها نیست.

در سال ۲۰۱۰

در ژانویه سال ۲۰۱۰، گزارشی از اتحادیه اروپا بی نظمی های شدید در روندهای حسابرسی یونان را محکوم می کند. پس از بازبینی آمار، کسری بودجه آن کشور در سال ۲۰۱۰(یعنی ۱۲/۷ درصد) بیش از سه برابر رقم اعلام شده در سال ۲۰۰۹(۳/۷ درصد) بوده است. حداکثر میزان مجاز کسری در قوانین اتحادیه اروپا سه درصد است.

در فوریه این سال یونان مجموعه ای از اقدامات ریاضتی را معرفی می کند تا با افزایش کسری بودجه مقابله کند.

همچنین در سال ۲۰۱۰، نگرانی ها در مورد سایر کشورهای اتحادیه اروپا که بدهی های بالایی دارند، افزایش یافت.

در یازدهم فوریه، اتحادیه اروپا وعده می دهد که در مورد مساله بدهی یونان وارد عمل شود و از یونان می خواهد که میزان بیشتری از هزینه های خود را کاهش دهد. این اقدامات ریاضتی باعثمی شود که اعتصاب و شورش در خیابان ها آغاز شوند.

در ماه مارس، آقای پاپاندرو، مجددا تاکید می کند که یونان نیازمند کمک مالی نیست. در این هنگام، افت یورو در مقابل دلار آمریکا و پوند انگلیس همچنان ادامه پیدا می کند.

کشورهای عضو حوزه یورو و صندوق بین المللی پول توافق می کنند مبلغ ۲۲ میلیارد یورو را برای کمک به یونان اختصاص دهند.

هزینه های استقراض یونان بازهم به بالاترین سطوح ثبت شده می رسد. اتحادیه اروپا اعلام می کند که پس از بازبینی حساب های یونان مشخص شد که بدهی های این کشور بیشتر از مقداری است که تصور شده بود. رقمی برابر با ۱۳/۶ درصد تولید ناخالص داخلی و نه ۱۲/۷ درصد.

سرانجام در تاریخ دوم ماه می، اعضای اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول توافق می کنند تا رقم ۱۱۰ میلیارد یورو را به عنوان یک مجموعه مالی برای نجات یونان در نظر بگیرند.

نرخ برابری یورو همچنان به افت ادامه می دهد و از این رو، اتحادیه اروپا تصمیم می گیرد به کنکاش و بررسی دقیق میزان بدهی کشورهای عضو حوزه یورو بپردازد. این کنکاش از جمهوری ایرلند آغاز می شود.

در ماه نوامبر، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول در مورد اختصاص کمک مالی به ارزش کلی ۸۵ میلیارد یورو برای نجات ایرلند هم به توافق می رسند. ایرلند به سرعت سخت گیرانه ترین بودجه را در تاریخ خود تصویب می کند.

در میان پا گرفتن گمانه هایی در مورد پرتغال، اتحادیه اروپا این بحثرا که ممکن است پرتغال کشور بعدی برای دریافت بسته نجات باشد، رد می کند.

سال ۲۰۱۱

در ماه ژانویه این سال، استونی به حوزه یورو می پیوندد تا تعداد کشورهایی که از پول واحد اروپایی استفاده می کنند به ۱۷ کشور برسد.

در ماه فوریه، وزرای دارایی کشورهای عضو حوزه یورو یک صندوق نجات دائمی با نام مکانیزم ثبات مالی اروپا ایجاد می کنند که میزان موجودی آن برابر با ۵۰۰ میلیارد یوروست.

در ماه آوریل، پرتغال اعلام می کند که به تنهایی قادر به حل مشکلات مالی خود نیست و از اتحادیه اروپا درخواست کمک می کند.

در ماه می، ناحیه پولی یورو و صندوق بین المللی پول بسته نجاتی به ارزش ۷۸ میلیارد یورو را برای پرتغال به تصویب می رسانند.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۱، وزرای اقتصاد کشورهای حوزه یورو اعلام می کنند برای آنکه یونان بتواند بخشی دیگر از وام خود را دریافت کند، نیازمند به اجرا گذاشتن اقدامات ریاضتی بیشتری است. به علت حجم بالای بدهی ها، در صورت دریافت نکردن مابقی وام، یونان در معرض خطر ورشکستگی خواهد بود.

صحبت ها در مورد اینکه یونان نخستین کشوری خواهد بود که ناچار خواهد شد که حوزه یورو را ترک کند، فراگیر می شود.

در ماه ژوئیه، پارلمان یونان رای به دور جدیدی از اقدامات ریاضتی می دهد و در مقابل اتحادیه اروپا واگذاری بخش بعدی از کمک های مالی را به ارزش ۱۲ میلیارد یورو تصویب می کند.

کشورهای عضو حوزه یورو در مورد دومین بسته کمک مالی برای یونان به توافق می رسند. مجموعه ای به ارزش ۱۰۹ میلیارد یورو که هدف آن حل بحران مالی یونان و جلوگیری از سرایت این مشکل به سایر اقتصادهای اروپایی است.

در ماه اوت، هوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی هشدار می دهد که بحران بدهی دولتی در حال فراگیر شدن است و احتمال دارد دیگر تنها منحصر به کشورهای حاشیه ای حوزه یورو نباشد.

سود ارائه شده برای اوراق قرضه دولتی اسپانیا و ایتالیا رشدی چشمگیر می یابد و اوراق قرضه آلمان به کمترین میزان ثبت شده سقوط می کند. علت این رخداد، مشروط کردن استقراض از سوی سرمایه گذاران به کسب سود بالاست.

در روز هفتم ماه اوت، بانک مرکزی اروپا از قصد خود برای خرید اوراق قرضه دولتی کشورهای ایتالیا و اسپانیا خبر می دهد تا تلاش کند هزینه های استقراض این کشورها را کاهش دهد. علت این اقدام، رشد نگرانی ها در مورد سرایت بحران بدهی به اقتصادهای بزرگتر این ناحیه پولی، یعنی ایتالیا و اسپانیا اعلام می شود.

در ماه سپتامبر، اسپانیا با اصلاح قانون اساسی خود، دولت را موظف به محدود نگه داشتن کسری بودجه می کند.

دولت ایتالیا پس از هفته ها چانه زنی با پارلمان آن کشور، بودجه ای ریاضتی ۵۰ میلیارد یورویی را تصویب می کند به این هدف که تا سال ۲۰۱۳ بودجه خود را تراز کند. در این زمان، در پی مخالف عمومی شدید به این اقدامات، چندین اقدام کلیدی تعدیل می شوند.

کمیسیون اروپا پیش بینی می کند که در نیمه دوم سال ۲۰۱۱، رشد اقتصادی در حوزه یورو متوقف شود و نهایتا تنها برابر با ۰/۲ درصد باشد. چنین رشدی فشار بیشتری را بر بودجه کشورها تحمیل می کند.

اوانجلوس ونیزلوس، وزیر دارایی یونان، در این زمان اعلام می کند که کشورش هدف باج گیری و تحقیر قرار گرفته است. ونیزلوس، همچنین می گوید که یونان قربانی اتحادیه اروپا شده است.

در تاریخ ۱۹ سپتامبر، یونان مذاکراتی سازنده و اساسی را با حامیان بین المللی، بانک مرکزی اروپا، کمیسیون اروپا و صندوق بین المللی پول برگزار می کند.

در روز بعد، یعنی ۲۰ سپتامبر، رتبه بدهی ایتالیا از سوی موسسه مالی استاندارد اند پورز از آ مثبت(A +) به آ(A) کاهش می یابد. ایتالیا اعلام می کند که این اقدام تحت تاثیر شرایط سیاسی بوده است.

این جو مایوس کننده ادامه پیدا می کند و در روز ۲۲ سپتامبر آمار نشان می دهد که رشد در بخش خصوصی کشورهای عضو حوزه یورو برای اولین بار در دو سال گذشته افت داشته است.

در روز ۲۳ اکتبر، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از حوزه یورو می خواهد که دست به اقدامی عاجل بزنند. بریتانیا یکی از ده کشور اتحادیه اروپاست که با حفظ واحد پول ملی به حوزه یورو نپیوسته اند.

هوزه مانوئل باراسو، رئیس اتحادیه اروپا در روز ۲۸ سپتامبر در مورد اینکه اروپا با بزرگترین چالش پیش روی خود، دست به گریبان است، اخطار می دهد، این زمزمه فراگیر می شود که آخرین تلاش ها برای دستیابی به یک توافق با شکست روبرو شده است.

این احساس که مهار امور بسیار مشکل شده است، با سخنرانی ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا تقویت می شود. هیگ می گوید که یورو ساختمانی در حال سوختن است بدون هیچ راه خروجی.

در تاریخ چهارم اکتبر، وزرای دارایی ناحیه پولی یورو اتخاذ تصمیم در مورد اعطای بخش بعدی کمک های نقدی اتحادیه اروپا به یونان را به تاخیر می اندازند. این تصمیم باعثافت ارزش سهام اروپایی می شود.

در روز ششم اکتبر بانک مرکزی انگلستان ۷۵ میلیارد پوند را به اقتصاد بریتانیا تزریق می کند. همزمان بانک مرکزی اروپا از طرح فوری خود برای اعطای وام جهت کمک به بانک ها خبر می دهد.

چهاردهم اکتبر، وزرای دارایی گروه ۲۰ در پاریس گرد هم می آیند تا به تلاش برای یافتن راه حلی برای بحران بدهی ادامه دهند.

بیست و یکم اکتبر، وزرای دارایی حوزه یورو اعطای قسط بعدی از وام های نجات یونان را به ارزش هشت میلیارد یورو تصویب می کنند. این مبلغ یونان را از نکول نجات داد.

رهبران اروپا اعلام می کنند که برخی بانک های خصوصی که تامین بخشی از سرمایه مورد نیاز یونان را برعهده گرفته اند، پذیرفته اند تا از نیمی از مطالبات خود گذشت کنند. همچنین تصمیم بر آن می شود که بانک ها سرمایه بیشتری را فراهم کنند تا در صورت احتمال نکول یک دولت در آینده، از خود در مقابل ضررهای ناشی حفاظت کنند.

در روز نهم دسامبر، بعد از برگزاری دور دیگری از مذاکرات در بروکسل، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه اعلام می کند که کشورهای عضو حوزه یورو و سایر کشورهای اروپایی با توافق بر سر یک معاهده بین دولتی، برای غلبه بر مشکل به پیش خواهند رفت. این قرارداد دربرگیرنده قوانین بودجه ای جدیدی برای مقابله با بحران است.

تلاش ها برای اینکه تمام ۲۷ عضو اتحادیه اروپا با تغییرات در معاهده موافقت کنند، به علت مخالف مجارستان و بریتانیا ناکام می ماند. سارکوزی اعلام می کند که موارد جدید مجددا در ماه مارس سال ۲۰۱۲ بررسی خواهند شد.

سال ۲۰۱۲

۱۳ ژانویه سال ۲۰۱۲، موسسه رتبه بخشی استاندارد اند پورز، رتبه اعتباری فرانسه و هشت کشور دیگر ناحیه پولی یورو را کاهش می دهد و علت آن را ناکامی رهبران حوزه یورو در مقابله با مشکلات بیان می کند.

همچنین در روز ۱۳ ژانویه، مذاکرات بین یونان و تامین کنندگان اعتبار خصوصی برای توافق بر سر کاهش بدهی متوقف می شود. این توافق برای آنکه یونان بتواند کمک مالی صندوق نجات اروپا را دریافت کند، ضروری است، چرا که یونان می بایست تا ماه مارس میلیاردها یورو بدهی خود را بازپس دهد. گفت و گوها مجددا ۱۸ ژانویه از سر گرفته می شوند.

پیمان مالی پذیرفته شده از سوی اتحادیه اروپا در ماه دسامبر، در پایان ماه ژانویه تصویب می شود. هر چند بریتانیا و جمهوری چک رای ممتنع می دهند اما ۲۵ عضو دیگر قوانین جدیدی را که تخطی از سقف مشخص شده برای کسری بودجه را مشکل تر می کند، می پذیرند.

۱۰ فوریه، سرانجام دولت ائتلافی یونان با تصویب شروط وام دهندگان بین المللی موافقت می کند. این پذیرش باعثراه افتادن دور جدیدی از اعتراضات در میان مردم آن کشور می شود.

در ۱۲ فوریه، یونان لایحه ریاضت اقتصادی را که مورد اعتراض مردم بود، در پارلمان تصویب می کند.

روز ۲۳ فوریه، کمیسیون اروپا پیش بینی می کند که اقتصاد حوزه یورو در سال ۲۰۱۲ افتی ۰/۳ درصدی را تجربه خواهد کرد.

ماه مارس با این خبر آغاز می شود که نرخ بیکاری در کشورهای عضو حوزه یورو یک رکورد بالای جدید را ثبت کرده است.

در روز ۱۳ مارس، سرانجام دومین مجموعه کمک مالی به ارزش کلی ۱۳۰ میلیارد یورو برای یونان تصویب می شود.

۱۲ آوریل، هزینه های استقراض ایتالیا رشد می کند که نشانه ای است از جان گرفتن نگرانی های جدید در بین سرمایه گذاران در مورد توانایی آن کشور در کاهش سطوح بالای بدهی.

در یک حراج اوراق قرضه با سررسید سه ساله، ایتالیا نرخ بهره ای برابر با ۳/۸۹ درصد را پرداخت می کند. نرخ سود ثبت شده برای اوراق قرضه در ماه گذشته ۲/۷۶ درصد بوده است.

بعد توجه ها به اسپانیا معطوف می شود. بازار سهام آن کشور افت می کند و افزایش هزینه استقراض نشانه ای از نگرانی ها در مورد توان اعتباری آن کشور است.

۱۸ آوریل، دولت ایتالیا پیش بینی خود از رشد در سال ۲۰۱۲ را کاهش می دهد. قبلا پیش بینی شده بود که ممکن است اقتصاد ایتالیا کاهشی ۰/۴ درصدی را تجربه کند. اما پیش بینی جدید از کاهشی ۱/۲ درصدی خبر می داد.

ششم ماه می، اکثریت یونانی ها در انتخاباتی عمومی به احزابی رای می دهند که مخالف توافق این کشور با اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول در مورد بسته های کمک مالی و اقدامات ریاضتی بودند.

۱۶ می، پس از آنکه تلاش ها برای ایجاد دولتی ائتلافی ناکام ماند، یونان از انتخاباتی مجدد در ۱۷ ماه ژوئن خبر می دهد.

۲۵ ماه می، بانکیا، چهارمین بانک بزرگ اسپانیا، اعلام می کند که از دولت تقاضای کمک مالی به ارزش ۱۹ میلیارد یورو کرده است.

۹ ماه ژوئن، پس از مذاکرات فوری، لوئیس دو گیندوس، وزیر اقتصاد اسپانیا می گوید که این کشور به زودی تقاضایی رسمی را برای کمکی تا سقف ۱۰۰ میلیارد یورو را تسلیم صندوق نجات مالی اروپا می کند تا از این رهگذر سبب بهبود شرایط بانک های آن کشور شود.

در ۱۵ ماه ژوئن، گوردن براون، وزیر دارایی و نخست وزیر پیشین بریتانیا بر نگرانی ها در مورد احتمال سرایت بحران اقتصادی تاکید می کند و از احتمال نیاز فرانسه و ایتالیا به مجموعه کمکهای مالی می گوید.

در ۱۷ ماه ژوئن، یونانی ها به پای صندوق های رای می روند و حزب دموکراسی نو که حامی اقدامات ریاضتی بود بیشترین آرا را کسب می کند. این رخداد باعثکاسته شدن از هراس ها در مورد احتمال ترک ناحیه پولی یورو از سوی این کشور می شود.

۲۹ ماه ژوئیه، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا پس از یک مکالمه تلفنی اعلام می کنند که هر آنچه که لازم باشد برای نجات یورو انجام می دهند.

۳۱ ماه ژوئیه، ماریو مونتی با فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه دیدار می کند. پس از این دیدار مونتی اعلام می کند که در انتهای این تونل، می تواند نور امید را ببیند.

دوم ماه اوت، ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا اعلام می کند که این بانک در حال بررسی راه های کمک کردن به کشورهای درگیر حوزه یورو است. او اعلام می کند که این کمک ها مشروط به پایبندی کشورها به تعهدات مالی خود است.

۲۴ ماه اوت، نخست وزیر یونان از صدر اعظم آلمان درخواست می کند که به یونان کمی فرصت تنفس دهد. یونان می گوید به پول بیشتر احتیاج ندارد، تنها نیازمند فضایی برای نفس کشیدن است.

۳۱ ماه اوت، ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا از جزئیات طرحی جدید برای خرید اوراق قرضه با هدف کاشتن از شدت بحران بدهی حوزه یورو می گوید.

۱۲ سپتامبر، هوزه ماریو باروسو، رئیس کمیسیون اروپا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می خواهد که به سوی فدراسیونی از دولت های ملی حرکت کنند. وی می گوید که چنین اقدامی برای مبارزه با بحران مالی موجود ضروری است.

۱۷ سپتامبر، وزیر دارایی فرانسه اعلام می کند که فرانسه و بریتانیا به طور کلی بر سر طرح اتحادیه اروپا برای نظارت بیشتر بانک مرکزی اروپا بر بانک های حوزه یورو موافقت کرده اند.

۱۸ سپتامبر، یازده عضو اتحادیه اروپا از طرحی می گویند که هدف آن تقویت ۲۷ عضو اتحادیه اروپا و تبدیل این ناحیه به بازیگری بزرگتر در صحنه جهانی است. هدف این کشورها باز گرداندن اعتماد به نفس از دست رفته در پی بحران بدهی ناحیه عنوان می شود.

۲۷ سپتامبر، اسپانیا بودجه ریاضتی خود برای سال ۲۰۱۳ را اعلام می کند. در این طرح کاهش بودجه بیشتری لحاظ شده است، اما حمایت از مستمری بگیران ادامه خواهد داشت.

۲۸ سپتامبر، نخست وزیر بریتانیا به حمایت دولت خود از برگزاری رفراندومی در مورد تنظیم رابطه بریتانیا با اتحادیه اروپا اشاره می کند. برگزاری این رفراندوم به پیروزی حزب وی در انتخابات بعدی منوط است.

پنجم اکتبر، وزیر دارایی اسپانیا خبرهایی در مورد نیاز این کشور به کمکهای مالی گسترده تر را به شدت رد می کند. بی بی سی