آرش نجفی با انتقاد از تاثیر تورمی نحوه پرداخت یارانه نقدی و ضرورت اصلاح آن خاطرنشان کرد: اگر بازخورد پرداخت مستقیم یارانه طی ۳ سال گذشته را بررسی کنیم، به این نتیجه می رسیم که مصرف انرژی نه تنها یک درصد هم کاهش نداشته، بلکه ۱۳۱ هزار میلیارد تومان پول کشور نابود شده و اثری جز تورم در بازار نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه طبق برنامه باید قیمت سوخت و حامل های انرژی به قیمت خلیج فارس نزدیک شود، افزود: با توجه به بدعت غلطی که در سه سال گذشته پایه گذاشته شده، باید راهی را بیندیشیم، تا با حداقل حاشیه از آن خارج شده و از این پول برای مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی به ویژه در منازل مسکونی استفاده کنیم.

به گفته نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، اگر پول یارانه نقدی در این ۳ سال صرف اصلاح نحوه مصرف انرژی شده بود تا کنون با کاهش ۳۵ درصدی مصرف انرژی در ۸۵ درصد واحد های مسکونی رو به رو بودیم.

نجفی به این نکته نیز اشاره کرد که روز اول که یارانه پرداخت شد، ارزش دلاری آن ۵۶ تا ۵۷ دلار بود، ولی اکنون به ۱۶ دلار رسیده است و از آن طرف قیمت سوخت و حامل های انرژی افزایش یافته و نباید اجازه دهیم که مبلغ قابل توجهی که تاثیر گذار است، بین جامعه خرد شده و به عنوان پول تورم زا توزیع شود.

وی گفت: طی بررسی هایی که کردیم کم تنش ترین روش برای اصلاح شیوه پرداخت یارانه نقدی تعریف کارت اعتباری انرژی «سهمیا» بود تا حداقل پولی که دولت بابت یارانه انرژی می پردازد، بابت هزینه های پرداخت انرژی نیز صرف شود.

افراد کم مصرف می توانند یارانه انرژی را بفروشند / اگر و اماهای توزیع کارت انرژی و امکان ایجاد بازار سیاه

نجفی در پاسخ به اینکه اگر فردی به هر دلیلی مصرف چندان انرژی نداشت به ویژه در روستاها آیا به نظر شما این مسئله مشکل آفرین نخواهد بود، گفت:هر فردی که بخواهد با صرفه جویی هزینه انرژی خود را ذخیره کند، می تواند آن را به افراد پرمصرف بفروشد و پول نقد آن را دریافت کند. در عین حال دولت می تواند با این کار قیمت سوخت را به لیتری ۲ هزارو ۷۰۰ تومان برساند و از آن طرف مبلغ یارانه را نیز بالا ببرد.

زیاده خواهی و سوء مدیریت دلیل تاثیر افزایش قیمت سوخت بر کالاهای دیگر

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه برخی معتقدند افزایش بی حد قیمت انرژی بر سایر کالاهای اساسی و تولید اثر تورمی خواهد داشت و چه فکری برای این موضوع شده گفت: این بهانه ای بیش برای افراد نیست. مشکل ما مدیریت عملیاتی، نظارتی و تولید است. چگونه است که قیمت سوخت در ترکیه ۵ برابر ایران است، اما کالای باکیفیت را با قیمتی مناسب وارد کشور می کنیم.

وی افزود: زیاده خواهی یک سری افراد در حوزه های مختلف به افزایش قیمت ها دامن می زند و من کاسب اگر سوار تاکسی شوم و ۵۰ تومان کرایه اضافی دهم، تلافی آن را در تمام کالاهایی که در طی روز می فروشم، در می آورم.

وی تصریح کرد: اگر یک بار برای همیشه اثر گذاری همه مولفه های قیمتی بر اساس افزایش قیمت ها بررسی کنیم آن وقت اجازه داده نمی شود که قیمت ها بی حد و حصر بالا رود.

تغییر شیوه پرداخت یارانه ها نیازی به مصوبه مجلس ندارد / دولت اراده کند شیوه جدید را اجرا می کند

نجفی در پاسخ به اینکه کارت انرژی اکنون در چه مرحله ای از سوی دولت قرار دارد، گفت: کارهای نرم افزاری آن آماده شده و خوشبختانه اجرای این کار نیازی به مصوبه مجلس ندارد، چون شیوه پرداخت یارانه نقدی تغییر می کند و دولت اگر بخواهد می تواند آن را اجرا کند.

وی تصریح کرد: تنها راه برون رفت دولت از تله های انفجاری دولت دهم مانند مسکن مهر و پرداخت یارانه نقدی اجرای روش های این چنینی است. فارس