هفته ای که گذشت، هفته پرتلاطمی برای فلز زرد بود تا شدت نوسان ها در روز جمعه به اوج برسد و چنان که در نخستین روز هفته گذشته کاری بازارهای مالی پیش بینی شده بود، طلا یکی از پرحادثه ترین هفته های خود را سپری کند.

روز جمعه و در ساعات پایانی کاری، انتشار آمار کاهش نرخ بیکاری آمریکا که حتی بهتر از پیش بینی ها بود، از سویی و آغاز حمله دولت اوکراین به یکی از شهرهای شرق این کشور که در دست جدایی طلبان بود از سوی دیگر، باعثافت و خیز بسیار طلا شد و این فلز گرانبها را دیگر بار به میانگین ۲۰۰ روزه اش برگرداند.
مرور هفته هم اما همین قدر هیجان انگیز است. دوشنبه با خبر تحریم های تازه علیه روسیه آغاز شد تا بازار ابتدا به حالت انتظار وارد شود و حول و حوش ۱۳۰۰ دلار تا ۱۲۹۰ دلار برای هر اونس نوسان داشته باشد. فعالان بازار در روز دوشنبه نمی توانستند تحلیل فنی خیلی دقیقی داشته باشند؛ چرا که از طرفی همه در انتظار تحولی تازه پیرامون مساله اوکراین بودند و از طرف دیگر اطلاعات اقتصادی مهمی هم بنا بود در روزهای آخر هفته منتشر شود. به این ترتیب بازار در روز دوشنبه پرنوسان بود، اما در حالت انتظار قرار گرفت.
بازارها سه شنبه را با قیمت ۱۲۹۰ دلار آغاز کردند تا طلا در طول روز بخش دیگری از ارزشش را از دست بدهد. مهم ترین دلیل ادامه کاهش، خوش بینی به اقتصاد آمریکا بود. اقتصاد آمریکا در پایان هفته ثابت کرد که خوش بینی ها درست بوده اند. سه شنبه آمار خوب از بخش مسکن آمریکا باعثشد تا برخی به خروج سرمایه از بازار طلا فکر کنند. چهارشنبه هم همین وضعیت ادامه داشت تا با وجود افزایش اندک قیمت فلز زرد، نوسان ها ادامه داشته باشد و نوسان ها به اوایل صبح پنج شنبه هم انتشار یافت.
اما جلسات کمیته بازار آزاد در چهارشنبه و پنج شنبه و تداوم خوش بینی به احیای کامل بزرگ ترین اقتصاد جهان، پنج شنبه شیب سقوط را بیشتر کرد تا بازار در انتظار سقوط بیشتر در صورت خوب بودن آمار نرخ بیکاری در روز جمعه بماند. از میانه های روز بود که عاملی که روزهای متعددی است مورد توجه تحلیلگران بازار است وارد شد. تشدید تنش ها در اوکراین نمودارهای طلا را دوباره صعودی کرد. در هر حال طلا پنج شنبه در مرز حدود ۱۲۸۵ دلار محدود ماند تا جمعه روز تلاطم شود.
جمعه توفانی
جمعه را می توان به نوعی خلاصه روند بازار در هفته کاری گذشته دانست. داده های نرخ بیکاری ایالات متحده خوب و بهتر از پیش بینی ها بود تا بازار طلا شاهد افت قیمت ها باشد. جمعه دپارتمان کار آمریکا اعلام کرد در ماه آوریل «۲۸۸ هزار شغل» جدید در ایالات متحده ایجاد شده است تا رقم اعلام شده اختلاف بسیار عمده ای با رقم پیش بینی شده حدود «۲۱۵ هزار شغل» داشته باشد. این آمار خوب بازار طلا را تکان داد تا فلز زرد به قیمت چند دلار بالاتر از ۱۲۷۰ برای هر اونس کاهش پیدا کند.
اینجا بود که اخبار اوکراین تکان دوباره ای به بازار داد. اسلاویانسک شهری در شرق اوکراین که در کنترل جدایی طلبان هوادار روسیه بود، روز جمعه از زمین و هوا مورد حمله ارتش اوکراین قرار گرفت تا تنش های ژئوپلیتیک شرق اروپا وارد مرحله تازه ای شود. به این ترتیب با نگرانی از تاثیر این بحران بر روندهای اقتصادی، بازار طلا هم واکنش نشان داد و طلا شروع به خیز گرفتن کرد و این سرمایه ماندگار تا ۱۳۰۵ دلار برای هر اونس بالا رفت.
به گزارش دنیای اقتصاد، تا پایان روز جمعه، بازار افت اندکی را تجربه کرد، اما طلا در مرز ۱۳۰۰ دلار متوقف ماند. نرخ ۱۳۰۰ دلاری، میانگین قیمت ۲۰۰ روزه طلا و مرزی بود که دو هفته پیش برخی از کارشناسان آن را مرز روانی تعریف کرده بودند. به این ترتیب طلا نه تنها در طول هفته با داده های اقتصادی و رویدادهای سیاسی در نوسان بود که در یک روز هم تلاطمی عجیب را از سر گذراند تا در ۲۴ ساعت در مقطعی، افتی زیاد را ثبت کند و بعد نسبت به قیمت بسته شدن بازار در روز قبل ۱۵ دلار افزایش را تجربه کند. می توان گفت که طلا، تلاطمی را شاهد بود که نخست باعثاز دست رفتن ارزش طلا و بعد بازپس گرفتن کامل آن ارزش ظرف چند ساعت بود.
نکته مهم اما اینجا است که روزهای پیش رو هم روزهای پرتنشی خواهند بود. کاهش دوباره تنش ها در شرق اوکراین می تواند تحلیل های کوتاه مدت فنی را تغییر دهد و طلا را دیگر بار به زیر ۱۳۰۰ دلار برای هر اونس بازگرداند اما تشدید بحران اوکراین بین دولت مرکزی این کشور و همسایه روس و همچنین میان مسکو و کشورهای غربی می تواند طلا را نه تنها بالا نگه دارد که بالاتر هم ببرد؛ بنابراین باز هم مانند چند هفته گذشته، همه چیز دست اوکراین خواهد بود، گرچه داده های اقتصادی هم مثل همیشه دست کم بر قیمت های روز اثرگذار خواهند بود.