این روزها و با نفوذ هر چه بیشتر تکنولوژی به زندگی روزمره همه ما، ابزارها و دستگاه‌های دیجیتال شخصی به بخشی مهم و جدا نشدنی از روزمرگی‌های ما تبدیل شده‌اند.

درست به همین دلیل هم هست که حالا دیگر مهم‌ترین ابزار برای دانشجویان بعد از کتاب‌های درسی‌شان، یک لپ‌تاپ کاربردی و مناسب است. این کامپیوترهای شخصی قابل حمل در واقع امکانات مختلفی را برای یادداشت‌برداری، انجام تحقیقات مختلف، دسترسی به اینترنت، انجام تکالیف در تعطیلات، مطالعه کتاب‌های الکترونیکی و دیگر کارهای لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهند. به‌خصوص این روزها که همه چیز به سمت روند حذف کاغذ پیش می‌رود، استفاده از لپ‌تاپ برای دانشجویان هم اهمیت و ضرورت بیشتری پیدا کرده است.

با این همه اما این دسته از کاربران به‌دلیل بودجه نه چندان زیاد، توانایی خرید لپ‌تاپ‌های گران‌قیمت و حرفه‌ای را ندارند و با این اوصاف به دنبال لپ‌تاپ‌هایی کاربردی و ارزان‌قیمت هستند که بتوانند با استفاده از آنها کارهای مربوط به تحصیل‌شان را انجام بدهند. با این اوصاف است که وب‌سایت www. the۱۰mostknown. com به تازگی فهرستی از لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت با قیمتی کمتر از ۸۰۰ دلار را منتشر کرده است که با قیمتی ارزان، کیفیت، دوام و قابلیت حمل و جا به جایی راضی‌کننده‌ای دارند.

این لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت عبارتند از:
۱ - مدل Inspiron ۱۴Z از Dell با قیمت ۵۵۰ دلار: این لپ‌تاپ ۱۴ اینچی دارای نمایشگری با وضوح تصویر ۷۶۸ در ۱۳۶۶ پیکسل بوده و از پردازنده Intel Core i۵-۲۴۳۰ با سرعت ۴/۲ گیگاهرتزی بهره می‌برد. ظرفیت رم این دستگاه ۴ گیگابایت بوده و از هارددیسک ۶۴۰ گیگابایتی بهره می‌برد. این لپ‌تاپ دارای دو اسلات کارت حافظه و سه پورت USB بوده و مبتنی بر سیستم عامل ویندوز ۷ است.

۲ - مدل Aspire ۵۷۵۰ از Acer با قیمت ۵۰۹ دلار: این لپ‌تاپ که در مارس ۲۰۱۲ وارد بازار شد مبتنی بر سیستم عامل ویندوز ۷ بوده و از پردازنده Intel Core i۳-۲۳۱۰M با سرعت ۱/۲ گیگاهرتزی بهره می‌برد. این دستگاه دارای ۲ اسلات کارت حافظه بوده و ظرفیت رم آن به ۶ گیگابایت می‌رسد. صفحه نمایش این لپ‌تاپ ۶/۱۵ اینچی است و تصاویر را با وضوح ۷۶۸ در ۱۳۶۶ پیکسل برای کاربرانش به نمایش می‌گذارد. کارت گرافیک این دستگاه از نوع Nvidia GeForce GT ۵۴۰M است و ظرفیت هارددیسک آن به ۶۴۰ گیگابایت می‌رسد. این لپ‌تاپ ۶/۲ کیلوگرمی دارای بدنه‌ای با ضخامت ۳۵ میلی‌متر است و پورت HDMI، USB و Wi - Fi هم بهره می‌برد.

۳ - مدل Essential G۵۷۰ ۴۳۳۴۲KU از Lenovo با قیمت ۶۰۰ دلار: این لپ‌تاپ دارای صفحه نمایش ۶۱۵ اینچی LED با وضوح تصویر ۷۶۸ در ۱۳۶۶ پیکسل داشته و از کارت گرافیک Intel HD ۳۰۰۰ بهره می‌برد. این دستگاه مجهز به هارددیسک ۵۰۰ گیگابایتی بوده و از پردازنده Intel Core i۵-۲۴۱۰M بهره می‌برد. این لپ‌تاپ مبتنی بر ویندوز ۷ بوده و دارای رم ۴ گیگابایتی است. این لپ‌تاپ ۵/۲ کیلوگرمی دارای بدنه‌ای با ضخامت ۸/۹ اینچ است و از امکانات ارتباطی رایج هم بهره می‌برد.

۴ - مدل Lifebook AH۵۳۱ از Fujitsu با قیمت ۵۷۵ دلار: این دستگاه مجهز به پردازنده Intel Core i۳-۲۳۱۰M است که با سرعت ۱/۲ گیگاهرتزی کار می‌کند. این محصول از کارت گرافیک NVIDIA GeForce GT ۵۲۵M بهره می‌برد و دارای امکانات ارتباطی رایج است. این دستگاه هارددیسک ۵۰۰ گیگابایتی داشته و ظرفیت رم آن به ۴ گیگابایت می‌رسد. این لپ‌تاپ ۶/۲ کیلوگرمی هم مبتنی بر سیستم عامل ویندوز ۷ بوده و ضخامت بدنه آن به ۳۵ میلی‌متر می‌رسد.

۵ - مدل Pavilion G۴-۱۲۱۵DX از HP با قیمت ۴۸۰ دلار: این لپ‌تاپ ۱۴ اینچی تصاویر را با وضوح HD به نمایش می‌گذارد و صفحه نمایش آن از نوع LED است.
این دستگاه دارای پردازنده دو هسته‌ای AMD A۴-۳۳۰۰M با سرعت ۵/۲ گیگاهرتزی است و از ۴ گیگابایت رم هم بهره می‌برد. ظرفیت هارددیسک این لپ‌تاپ ۳۲۰ گیگابایت بوده و کارت گرافیک آن از نوعAMD Radeon HD ۶۴۸۰G است. این لپ‌تاپ ۱/۲ کیلوگرمی دارای کیبورد کامل بوده و از پورت‌های ارتباطی مختلفی بهره می‌برد.

۶ - مدل X۵۳E از Asus با قیمت ۴۷۰ دلار: این لپ‌تاپ کاربردی مجهز به پردازنده Intel Core i۷-۲۶۳۰QM با سرعت ۲ گیگاهرتزی است و ظرفیت رم آن به ۴ گیگابایت می‌رسد. نمایشگر LED این محصول با اندازه ۶/۱۵ اینچی تصاویر را با وضوح ۷۶۸ در ۱۳۶۶ پیکسل برای کاربرانش به نمایش می‌گذارد. کارت گرافیک این محصول از نوع Intel HD Graphics ۳۰۰۰ بوده و ظرفیت هارددیسک آن به ۳۲۰ گیگابایت می‌رسد. این لپ‌تاپ ۶/۲ کیلوگرمی دارای سیستم عامل ویندوز ۷ بوده و طراحی مدرنی دارد.

۷ - مدل Satellite C۶۶۰ ۲F۷ از Toshiba با قیمت ۶۳۰ دلار: این لپ‌تاپ هم مبتنی بر ویندوز ۷ است و از نمایشگر LED با اندازه ۶/۱۵ اینچی بهره می‌برد که تصاویر را با وضوح ۷۶۸ در ۱۳۶۶ پیکسل برای کاربرانش به نمایش می‌گذارد. این دستگاه مجهز به پردازنده Intel Core i۳ ۲۳۳۰M است که با سرعت ۲/۲ گیگاهرتزی کار می‌کند. کارت گرافیک این محصول هم از نوع Intel GMA HD ۳۰۰۰ است. این لپ‌تاپ دارای رم ۴ گیگابایتی بوده و ظرفیت هارددیسک آن به ۳۲۰ گیگابایت می‌رسد. این لپ‌تاپ ۵/۲ کیلوگرمی دارای باتری با طول عمر ۵/۶ ساعت در هر بار شارژ بوده و ضخامت بدنه آن به ۴/۱ اینچ می‌رسد.

۸ - مدل NC۱۰ از Samsung با قیمت ۴۹۹ دلار: این لپ‌تاپ کوچک ۲/۱۰ اینچی تصاویر را با وضوح مناسب ۶۰۰ در ۱۰۲۴ پیکسل برای کاربرانش به نمایش می‌گذارد. پردازنده این محصول از نوع Intel Atom N۲۷۰ است که با سرعت ۶/۱ گیگاهرتزی کار می‌کند. این دستگاه دارای رم یک گیگابایتی بوده و ظرفیت هارددیسک آن به ۱۶۰ گیگابایتی می‌رسد. کارت گرافیک این محصول از نوع Intel GMA ۹۵۰ است. این لپ‌تاپ دارای ویندوز XP بوده و وزن آن به ۳/۱ کیلوگرم می‌رسد.

۹ - مدل VAIO VPCEB۳J۰E / BQ از Sony با قیمت ۵۹۹ دلار: این لپ‌تاپ ۵/۱۵ اینچی دارای نمایشگر LCD با وضوح تصویر ۷۶۸ در ۱۳۶۶ پیکسل بوده و مبتنی بر سیستم عامل ویندوز ۷ است. این دستگاه دارای رم ۴ گیگابایتی بوده و ظرفیت هارددیسک آن به ۳۲۰ گیگابایت می‌رسد. پردازنده این دستگاه از نوع دو هسته‌ای Intel Core i۳-۳۷۰M است که از سرعت ۴/۲ گیگاهرتزی بهره می‌برد. این دستگاه ۳/۲ کیلوگرمی دارای باتری با طول عمر ۳ ساعت در هر بار شارژ است.

۱۰ - مدل RV۵۱۰ از Samsung با قیمت ۷۲۵ دلار: این لپ‌تاپ هم مبتنی بر ویندوز ۷ بوده و از پردازنده ۳/۲ گیگاهرتزی Intel T۴۵۰۰ بهره می‌برد. این لپ‌تاپ که در دو رنگ مشکی و نقره‌ای طراحی شده است، دارای صفحه نمایش ۶/۱۵ اینچی است که تصاویر را با وضوح ۷۶۸ در ۱۳۶۶ پیکسل برای کاربرانش به نمایش می‌گذارد. رم این دستگاه ۴ گیگابایتی بوده و هارددیسک آن ظرفیت ۳۲۰ گیگابایتی دارد. کارت گرافیک این محصول از نوع Intel GMA ۴۵۰۰M است. این لپ‌تاپ ۴/۲ کیلوگرمی دارای بدنه‌ای با ضخامت ۲/۱ اینچی است.