ملت ایران: افشار فروتن با اشاره به اینکه بعد از تخصیص ارز مبادله ای به واردات گوشی تلفن همراه شاهد کاهش قیمت گوشی ها در بازار بوده ایم، اظهار کرد: تلفن همراه جزو کالاهای اولویت نهم بود که یکی دو ماهی می شود ارز مبادله ای به آن برای واردات اختصاص داده شده است.

وی گفت: در همین یکی دو ماهی که واردکنندگان با ارز مبادله ای کالای خود را وارد کردند، حجم واردات رشد چشم گیری داشته است که مسلما با آمار ارائه شده از سوی گمرک به میزان آن پی خواهیم برد.

او با اشاره به اینکه پیش از اختصاص ارز مبادله ای به حداقل واردات در این حوزه رسیده بودیم، اذعان کرد: ارز مبادله ای توانست وضعیت بازار را از کرختی خارج کند و علاوه بر کاهش قیمت ها موجب افزایش واردات قانونی در این حوزه شود.

رئیس اتحادیه گوشی و لوازم جانبی در پاسخ به این سوال که به نسبت سال گذشته چه تغییرات اساسی را در بحثواردات گوشی همراه داشته ایم؟، ابراز کرد: سال ۹۰ چندان افت و خیزی در این حوزه وجود نداشت اما امسال بود که کاهش تعرفه واردات را تا ۱۰ درصد داشتیم و هم اکنون نیز کاهش قیمت ها را شاهدیم.

فروتن خاطر نشان کرد: بخش اعظمی از افزایش قیمت ها در بازار تلفن همراه ناشی از نوسانات نرخ ارز بود که موجب شده بود برای چندی هم که شده بازار به کما رود ولی در حال حاضر انتظار داریم بازار از این حالت درآمده و به سوی رونق خود برود.

وی با بیان اینکه نزدیک عید هستیم و تا الآن فروشندگان از این بازار رضایتی نداشتند، یادآور شد: ارز مبادله ای راهکاری بود که درست است در دقیقه ۹۰ اتخاذ شد اما می تواند رویه بازار را تغییر دهد و فروشندگان در روزهای پایانی سال شاهد رشد فروش و استقبال مردم باشند و علاوه بر این به مردم نیز این تضمین را می دهم که با قیمت های تعدیل شده دیگر برای فروشندگان به صرفه نیست که محصولات خود را انبار کنند چرا که اگر فروشنده ای الآن محصول خود را نفروشد بعید است بتواند قادر به فروش آن در میان محصولات ارزان و هم رده باشد.

او با اشاره به اینکه فرصت خوبی برای خرید متقاضیان فراهم شده است، ادامه داد: از یکی دو ماه گذشته شاهد کاهش قیمت ها بودیم و انتظار می رود رفته رفته باز هم کمتر شود تا نهایتا به بیشترین میزان کاهش خود در سال آینده یعنی ۳۰ تا ۳۵ درصد برسد.

فروتن ابراز کرد: در حال حاضر حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش قیمت در سطح محصولات این حوزه داشته ایم.

وی در پایان درباره برندهای مطرح واردات گوشی تلفن همراه نیز گفت: طبق آنچه آمار نشان می دهد سامسونگ در جایگاه نخست قرار گرفته و نوکیا، سونی و اچ تی سی به دنبال آن هستند؛ یکسری برندهای مقطعی هم در بازار هستند که با مساعد دیدن شرایط حضور خود را تثبیت می کنند در غیر اینصورت از صحنه کنار می روند.