ملت ایران: ارزیابی ها از آینده قیمت جهانی طلا همچنان نشان دهنده ادامه روند صعودی این فلز گرانبهاست که یکی از مهم ترین دلایل آن، پیش بینی تداوم افزایش نرخ تورم در آمریکا است، اما برخی تحلیلگران بر این باورند که از آنجا که هیچ گونه کاتالیزوری برای تسهیل معاملات طلا وجود ندارد، قیمت های طلا نهایتا در محدوده ۱۵۵۰ تا ۱۶۰۰ دلار در هر اونس نوسان خواهند کرد و دلیلی برای خروج قیمت ها از این محدوده وجود ندارد.

این در حالی است که عده معدودی که اعتقاد به کاهش قیمت ها دارند، دلیل آن را تقویت دلار همراه با تقویت بورس ها و آمارهای بهبود وضعیت اقتصادی می دانند که در نتیجه آن افزایش قیمت طلا به تاخیر خواهد افتاد.

از سوی دیگر سکه و طلا در بازارهای داخلی همچنان در سراشیبی قیمت - که از هفته گذشته آغاز شده بود - هستند؛ به طوری که روز یکشنبه نرخ طلا در بازار داخلی باز هم کاهش یافت. در روزهای پایانی سال خریدهای نوروزی سایر کالاها باعثشده که بازار طلا و سکه رونق چندانی نداشته باشد. رییس اتحادیه فروشندگان صنف طلا و جواهر تهران می گوید به طور کلی بازار سکه و طلا در کشور، رونق سابق را ندارد. وفادار معتقد است طرح پیش فروش سکه بانک مرکزی در این وضعیت بی تاثیر نبوده است. از سوی دیگر افزایش چند هفته پیش قیمت طلا و سکه، باعثشده تا بازار فروشندگان طلا و جواهر وارد دوره رکود پایدار شود. به گفته وفادار انگیزه سفته بازی و دلالی هم در این بازار به شدت کاهش یافته یا حذف شده است که این مساله در پی اقدامات امنیتی و بازدارنده در این خصوص رخ داده است.

از آنجا که قیمت طلا در داخل کشور تابع نرخ داخلی ارز و نرخ جهانی طلا است، به گفته وفادار برای ساماندهی و ثبات قیمت ها باید نرخ ارز در کشور مدیریت شود. در همین راستا برخی تحلیل ها دلیل حرکت معکوس نرخ سکه در بازار داخلی با قیمت اونس جهانی طلا را تخلیه حباب قیمتی به دلیل تضعیف تنش های سیاسی و البته اجرای طرح پیش فروش سکه بانک مرکزی عنوان کرده اند. نرخ دلار نیز این روزها همچنان بر پلکان کاهشی سوار است و کارشناسان و فعالان بازار پیش بینی می کنند این روند برای سکه و دلار تا آخرین روزهای سال ادامه داشته باشد. احمد وفادار می گوید پیش بینی قطعی برای قیمت های بازار طلا در سال جدید نداریم، اما به نظر می رسد که نتایج مثبتی که از مذاکرات آلماتی مورد انتظار است، در سال جدید موجب کاهش مجدد ارزش دلار در بازار آزاد و به تبع از آن افت قیمت سکه نقدی شود. در این صورت شاهد تاثیر این مساله در بازار آتی سکه نیز خواهیم بود.

آنچه که دیروز در بازار آتی سکه مشاهده شد، تغییر مسیر ناگهانی این بازار نسبت به روند چند روز گذشته خود بود. روز گذشته معاملات آتی سکه در دامنه مثبت دنبال شد. به گفته فعالان بازار آتی سکه، دلیل خاصی برای این امر وجود ندارد و از آنجا که در هفته گذشته این بازار هیچ واکنشی به اخبار پیرامونی نشان نداده و مسیر آن در جهت عکس پارامترهای اثرگذار بوده است، به نظر می رسد این تغییر مسیر، در راستای خوداصلاحی بازار آتی بوده است و پیش بینی می شود معاملات امروز نیز همچون روز گذشته در دامنه مثبت، اما با نوسان کمتری دنبال شود. دیروز سکه سررسید فروردین و اردیبهشت به ترتیب با مثبت ۷۶/۱ و مثبت ۸۶/۱ درصد به قیمت یک میلیون و ۳۲۲ هزار و یک میلیون و ۳۵۱ هزار تومان معامله شد. سکه سررسید خرداد که از دیروز بازگشایی شده است با درصد تغییر منفی۲۶/۱ درصد و به قیمت یک میلیون و۴۳۳ هزار تومان کشف قیمت شد و در پایان معاملات با منفی ۹۶/۰ درصد به یک میلیون و ۴۱۸ هزار تومان رسید.

از دیگر پارامترهای موثر بر بازارها که البته این روزها عکس العمل معامله گران بازار آتی به آن همچون گذشته شدید نیست، مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵ است که نشست کارشناسی این مذاکرات دیروز و امروز در استانبول ترکیه دنبال شد تا دور بعدی این مذاکرات با حضور مقام های ارشد دو طرف در روزهای ۵ و ۶ آوریل در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شود. رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مورد از مذاکره کنندگان غربی خواست که در گفت وگو با ایران درباره برنامه هسته ای اش «مصمم و خلاق» عمل کنند. در همین خصوص، رامین مهمانپرست نیز اظهار امیدواری کرده است که رویه ورود به مذاکرات از سوی ۱ + ۵ هر چه بیشتر چارچوب منطقی کامل تری پیدا کرده و امکان رسیدگی به تفاهم نهایی را بیشتر کند.

طبق آخرین اطلاعیه بورس کالای ایران، در راﺳﺘﺎی ﺗﺴﻬﻴﻞ ﻓﺮآﻳﻨﺪ اﺧﺬ ﻛﺪ ﻣﻌﺎﻣﻼت ﻗﺮاردادﻫﺎی آتی ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺘﻘﺎﺿﻴﺎن ﺷﻬﺮﺳﺘﺎنی، ﺷﺮﻛﺖ ﺑﻮرس ﻛﺎﻻی اﻳﺮان ﺑﺎ ﻫﻤﻜﺎری ﻛﺎﻧﻮن ﻛﺎرﮔﺰاران ﺑﻮرس و اوراق ﺑﻬﺎدار، دوره «ﻣﻔﺎﻫﻴﻢ اوﻟﻴﻪ و ﻓﺮآﻳﻨﺪ ﻣﻌﺎﻣﻼت آتی در ﺑﻮرس ﻛﺎﻻ وﻳﮋه ﻣﺘﻘﺎﺿﻴﺎن اﺧﺬ ﻛﺪ ﻣﻌﺎﻣﻼت آتی در ﺑﻮرس ﻛﺎﻻی اﻳﺮان» را در ﺷﻬﺮﻫﺎی ﺷﻴﺮاز، اﺻﻔﻬﺎن، ﺗﺒﺮﻳﺰ، رﺷﺖ، ﻣﺸﻬﺪ، ﺗﺒﺮﻳﺰ و ﺳﺎری ﺑﺮﮔﺰار میﻛﻨﺪ. ﻣﺘﻘﺎﺿﻴﺎن برای ﺛﺒﺖﻧﺎم میﺗﻮاﻧﻨﺪ به سایت www. seba. ir مراجعه کنند.