به گزارش ملت ایران به نقل از مهر: مرکز آمار ایران در جدیدترین آمار اعلامی با انتشار نتایج بررسی شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای روستایی کشور در سال ۹۲ اعلام کرد: نرخ تورم روستاها در سال ۹۲ با افزایش نسبت به سال قبل تر از آن به ۳۲.۷ درصد رسید.

بررسی جزئیات قیمت برخی از اقلام پر مصرف خوراکی حاکی از افزایش نرخ ها به ویژه در بخش های سبزیجات، میوه و خشکبار، ماهی ها و صدف داران و غیره است، بر این اساس گروه نان و غلات با افزایش ۳۲.۱ درصدی، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۳۲.۱ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۲۹.۸ درصد، ماهی ها و صدف داران ۴۸.۸ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۳۳.۸ درصد، روغنها و چربی ها ۴۲.۶ درصد، میوه و خشکبار ۵۵.۲ درصد افزایش قیمت در پایان سال ۹۲ نسبت به پایان سال ۹۱ داشته اند.

همچنین نرخ سبزیجات(سبزی ها و حبوبات) در مناطق روستایی در پایان سال ۹۲ به ۸۴.۳ درصد رسید که بالاترین افزایش را در گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات به خود اختصاص داده است. همچنین شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی، قند و شکر و شیرینی ها ۳۵.۵ درصد، چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه(نوشابه های غیر الکلی) ۵۳.۵ درصد افزایش نرخ را تجربه کردند.

نرخ دخانیات هم یکی از بالاترین قیمت ها را در یکسال گذشته داشته است، در گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات هم نرخ پوشاک و کفش ۴۳.۶ درصد، مسکن، آب، برق، گار و سایر سوختها ۱۷.۲ درصد، مسکن به تنهایی ۱۹.۲ درصد، اجاره بها ۱۸.۸ درصد، آب، برق و سوخت ۱۳.۹ درصد، بهداشت ودرمان ۴۱.۷ درصد، حمل و نقل ۳۳.۷ درصد و ارتباطات ۱۱.۹ درصد افزایش قیمت داشتند.