به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، سعید اوحدی رئیسسازمان حج و زیارتدر دیدار با رئیس جامعه مسلمانان چین گفت: در طول سال بیش از ۸۰۰ هزار عمره گزار ایرانی به سرزمین وحی اعزام می شوند، بیش از یک و نیم میلیون نفر از ایرانیان به عتبات عالیات مشرف می شوند و ۶۴ هزار ایرانی برای انجام مناسک حج به عربستان اعزام می شوند و اعزام این تعداد از زائران به عربستان و عراق نیازمند برنامه ریزی های منظم و منسجم است.

وی در توضیح خدماتی که طی عملیات حج و عمره به زائران ایرانی ارائه می گردد، افزود: ۷۴ هتل در مکه و مدینه برای اسکان زائران ایرانی در موسم عمره در نظر گرفته شده، غذای زائران در ۴ آشپزخانه متمرکز صنعتی در شهرهای مدینه و مکه طبخ و به هتل های محل سکونت زائران انتقال داده می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: برای انتقال زائران از هتل ها به حرم از اتوبوس های حمل و نقل درون شهری استفاده می شود که این اتوبوس ها به صورت شبانه روزی به زائران ایرانی در ایام حج و عمره خدمات رسانی می کنند.

اوحدی خاطرنشان کرد: تمام زائران ایرانی در سفر به عربستان تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و هر زائری قبل از اعزام از هتل محل سکونتش در مدینه و مکه و حتی اتاق محل سکونت و ساعت و شماره پرواز خود مطلع است.

وی بیان کرد: سازمان حج و زیارت در عملیات حج و عمره برای تمامی خدمات از جمله اسکان، تغذیه، دارو و درمان، بیمه، بلیط هواپیما و حمل و نقل درون شهری و بین شهری زائران برنامه ریزی می کند و تأمین کلیه این خدمات با سازمان حج و زیارت است و زائران در این خصوص دغدغه ای ندارند.

رئیس سازمان حج و زیارت متوسط هزینه عمره زائران ایرانی در سفر ۱۰ روزه را حدود ۶۰۰ دلار و متوسط هزینه سفر حج تمتع در سال ۹۳ را حدود ۳ هزار و ۲۰۰ دلار اعلام کرد که این میزان قیمت ها موجب تعجب اعضای هیأت چینی شد.

اوحدی اظهار کرد: ما قادریم در امور مربوط به حمل و نقل و اسکان حجاج چین و برنامه ریزی ها به شما کمک کنیم و دعوت می کنیم در ایام حج از نحوه و فرآیند خدمات رسانی به حجاج ایرانی بازدید به عمل آورید.

هیأت اعزامی در این دیدار در خصوص هزینه حج زائران چینی اعلام کردند: هزینه حج برای هر زائر چینی ۸ هزار و ۵۰۰ دلار شامل ۳ هزار و ۲۰۰ دلار برای بلیط هواپیما و ۵ هزار و ۳۰۰ دلار تنها برای اسکان و حمل و نقل داخلی زائران چینی در عربستان است(که این مبلغ حدود ۱۵ میلیون تومان گرانتر از هزینه حج برای زائران ایرانی است) و از طرفی تأمین غذا به عهده خود زائران است.

در دیدار رئیس سازمان حج و زیارت با رئیس جامعه مسلمانان چین، مشکلات اعزام، اسکان و خدمات رسانی به حجاج چین عنوان شد و زمینه برای برقراری همکاری بیشتر و انتقال تجربیات فراهم شد.