ملت ایران: مدیرکل صنایع ماشین‌سازی وزارت صنعت دلیل افزایش قیمت خودرو را عدم ارائه تسهیلات به خودروسازان دانست و گفت: همچنان در حال رایزنی با بانک مرکزی برای اخذ تسهیلات ۱۰۰۰ میلیارد تومانی هستیم.

کیومرثفروتنی با اشاره به اینکه براساس مصوبه جدید دولت، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان مسئول تعیین و بررسی قیمت‌های جدید خودرو است، اظهارداشت: بر همین اساس سازمان قیمت‌های جدید خودرو را در سامانه ۱۲۴ درج و خودروسازان موظف به رعایت و اجرای آنها هستند.

وی دلیل افزایش قیمت جدید خودروها را همچنان عدم ارائه تسهیلات به بخش خودروسازی کشور دانست و گفت: تا زمانی که هزینه‌های تولید برای این صنعت کاهش پیدا نکند قیمت‌ها روند نزولی را تجربه نخواهند کرد. این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت به رایزنی و تلاش این وزارت‌خانه برای ساماندهی و رفع معضل گرانی خودرو در سطح کشور اشاره کرد و افزود: وزارت صنعت تامین ارز مبادله‌ای را برای خودروسازان در دستور کار دارد.

البته همچنان به‌دنبال دریافت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی که قرار بود براساس حکم معاونت اول رئیس‌جمهور به خودرو سازان ارائه شود، هستیم. فروتنی به جلسات مکرر مسئولان وزارت صنعت با بانک مرکزی برای محقق شدن این تسهیلات اشاره کرد و گفت: هنوز به نتیجه قطعی در این رابطه دست پیدا نکردیم و در حال رایزنی هستیم.

مدیرکل صنایع ماشین‌سازی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان این مطلب که صنایع خودرو‌سازی نیز به عنوان یک بنگاه اقتصادی براساس قیمت تمام شده تولیدات به اضافه سود منطقی، محصولات خود را به بازار عرضه می‌کنند، تصریح کرد: قیمت‌های گذشته خودرو براساس ارز ۱۹۰۰ تومانی تعیین شده که به هیچ عنوان با شرایط فعلی و نیاز بخش تولید خودرو هماهنگی نداشت که به همین منظور قیمت‌ها برای منطقی شدن باید با تغییراتی مواجه می‌شد.

خودروسازان با مونتاژکاری به جایی نمی‌رسند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از عملکرد خودروسازان گفت: خودروسازان ادعا می‌کنند محصولاتشان را تا ۸۰ درصد داخلی‌سازی کرده‌اند در این صورت چرا با کوچک‌ترین نوسانی در بازار، قیمت خودرو به شدت افزایش می‌یابد؟

حسین گروسی در جشنواره نشان حمایت ملی با اشاره به تهیه طرح حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: این طرح در مرحله اصلاح و جمع کردن نظرات کارشناسی قرار دارد که به زودی تصویب و اجرا خواهد شد.

او با اشاره به اینکه قرار بود بر اساس استراتژی تدوین شده تولید خودرو در کشور به سه میلیون دستگاه برسد، افزود: این درحالی است که امسال تولید خودرو به کمتر از ۷۵۰ هزار دستگاه کاهش یافته است که خودروسازان باید در این زمینه پاسخگو باشند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به آشفتگی به وجود آمده در بازار خودرو کشور طی چند ماه گذشته، گفت: عرضه و تقاضا در بازار به هم خورده و با برخورد و کنترل‌های سختگیرانه هم نمی‌توان بازار را مدیریت کرد.

گروسی تاکید کرد: خودروسازان نتوانستند به درستی داخلی‌سازی محصولاتشان را مدیریت کنند و وضعیت به‌گونه‌ای است که با کوچک‌ترین نوسان در بازار، قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

روزنامه تهران امروز