به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، در حاشیه نخستین همایش ملی استاندارد حسابداری بخش عمومی که صبح امروز در سالن همایش های رازی با حضور مسئولان وزارت اقتصاد و سازمان های حسابرسی، امور مالیاتی و وزارت بهداشت و خزانه داری برگزار شد، سید شمس‌الدین حسینی به سوالات خبرنگار فارس در مورد زمان ارائه لایحه بودجه ۹۲، قیمت دلار و نفت و همچنین عیدانه دولت به مردم را پاسخ داد.

*زمان ارائه لایحه بودجه ۹۲ دولت به مجلس

وی در مورد زمان ارائه لایحه بودجه ۹۲ به مجلس با بیان اینکه بعد از تصویب و نهائی شدن آن کنفرانس خبری برگزار خواهد شد، اظهار داشت: در جریان برگزاری جلسه‌ای در روز چهارشنبه گذشته که به همراه رئیس جمهور به مصر عزیمت کرده بودم، دوستانمان در دولت یکبار دگر احکام این لایحه که یکشنبه گذشته تصویب شده بود را مرور کردند تا اگر دستگاه های مختلف نقطه نظر کاملتری دارند اعلام کنند.

وی ادامه داد: در آن جلسه مقرر شد احکام تهیه شده در کمیته محدودتری و با حضور رئیس جمهور نهائی شود که به گمانم این هفته چنین اتفاقی رخ خواهد داد.

این مقام مسئول در مورد اینکه با این اوصاف لایحه ۹۲ بودجه دولت تا اوایل اسفند به مجلس ارائه می‌شود یا خیر؟ پاسخ داد: تلاش می‌کنیم چنین اتفاقی بیفتد.

*قیمت دلار و نفت در لایحه بودجه ۹۲

حسینی درباره قیمت دلار و نفت در لایحه بودجه ۹۲ هم خاطرنشان کرد: نرخ ارز در قانون بودجه نه تعیین و نه تصویب می‌شود بلکه مولفه‌ای محاسباتی است. به این معنا که با برآورد قیمت دلار مشخص می شود درآمد ریالی حاصل از نفت با چه نرخی و به چه ترتیبی تبدیل شود. بنابراین قیمت دلار و ارز در بودجه مبنا و ملاک مدیریت ارز کشور نیست.

وی تأکید کرد: مدیریت ارز کشور براساس سایر مولفه‌های بازار و شرایط اقتصادی صورت می‌گیرد لذا حساسیت این موضوع در لایحه بودجه به انحراف کشیدن بحثمی‌انجامد.

حسینی ادامه داد: بنابراین بازهم تأکید می‌کنم تعیین قیمت ارز و دلار در لایحه بودجه صرفاً کارکردی محاسباتی دارد و همانطوریکه قبلاً گفته‌ام مبنای محاسبات دلار حدود ۲۰۰۰ تومان است.

وزیر اقتصاد درباره قیمت نفت در لایحه بودجه ۹۲ هم گفت: اگر قیمت نفت تعیین شده در بودجه ما مورد قبول بازارهای نفتی بین‌المللی می‌بود برای اقتصاد ما خیلی خوب و موثر بود اما این موضوع هم مانند قیمت دلار بوده که یادآور ضرب‌المثل آفتاب آمد دلیل آفتاب است.

حسینی ادامه داد: شما مثالی زدید که تایید کننده نکات من است. یعنی تعیین قیمت نفت در بودجه به معنای تعیین این محصول در بازار نیست و نمی تواند باشد، کما اینکه تعیین قیمت نفت در بودجه به معنای فروش آن هم نیست. لذا از شما خبرنگاران و رسانه‌ها درخواست می‌کنم در این موضوع و اطلاع رسانی مباحثآن به ما کمک کنید.

*مواضع آقای وزیر درمورد قانون پولشویی در بانک ها

این مقام مسئول در بخش دیگری از اظهارات خود درباره اجرای قانون پولشویی در بانک ها و پیگیری آن توسط مجلس و همچنین طرح مباحثی چون عدم رعایت دستورالعمل قانون مبارزه با پولشویی توسط بانک پارسیان هم گفت: اولاً تأکید می‌کنم من هیچ اسم بانکی را نیاورده و شما خبرنگاران آن را مطرح کرده‌اید چون طرح عناوین برای اشخاص حقیقی و حقوقی تا زمانی که مراحل خاص خود در حوزه‌های مالی و تخصصی را طی نکرده باشد باید با احتیاط مطرح شود.

حسینی افزود: با این اوصاف هرچند قانون مبارزه با پولشویی را نداشته‌ایم، اما بی تردید مجموعه مقرراتی وجود داشته اند که در لابلای آنها، هم مصادیق پولشویی بعنوان جرم و هم جرائمی برای آن در نظر گرفته‌شده است.

کما اینکه بارها تاکید کرده ایم طرح پولشویی در کشور عین همان اتهاماتی است که برخی افراد مغرض به نظام اقتصادی و اداری کشور مطرح می‌کنند.

وی تأکید کرد: وجود آموزه حرام در مقابل رزق حلال حکایت از آن دارد که از سالها پیش شریعت اسلام و مدنیت ایران روش هایی را برای مقابله با پولشویی مطرح کرده‌اند. در این میان کار شایسته‌ای که صورت گرفته این بود که در دهه ۸۰ یکبار شورای پول و اعتبار و یکبار هم در مجلس قانون مبارزه با پولشویی تصویب شد که در کشور جاری و ساری بوده و پوشش آنهم بیشتر می‌شود.

وزیر اقتصاد افزود: همکاران ما در بانک مرکزی هم مسئول رصد کردن گردش وجوه در چارچوب قانون و حفظ حقوق اشخاص هستند. در مجموع طی دو سه سال اخیر که قانون مبارزه با پولشویی ابلاغ و آئین نامه‌های اجرایی و مقررات آن پیاده شده، شاهد پیشرفت این موضوع در کشور بوده‌ایم.

به گفته وی با همکاری قوه قضائیه شعبه خاصی برای رسیدگی به پرونده‌های مبارزه با پولشویی اختصاص یافته و مواردی هم بعنوان مشروط اعلام شده است.

*زمان و مبالغ کمک دولت به مردم

وزیر اقتصاد در واکنش به دیگر سوال فارس که در رابطه با زمان و مبالغ کمک دولت به مردم بود، توضیح داد: در حالی تاکنون جلساتی با نمایندگان مجلس در این مورد برگزار شده و به توافقاتی هم رسیده‌ایم که این کمک در اولین فرصت پرداخت خواهد شد.

حسینی در مورد احتمال کمک ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی به هر نفر در اوایل اسفند هم گفت: مبالغ کمک به مردم را می‌دانم اما صبر کنید تا عددی که تصویب می‌شود را اعلام کنم. از طرفی دیگر برای این موضوع و اعلام مبالغ کمک به مردم عجله‌ای ندارم و وقتی که کمک ها به دست مردم رسید همگان از آن مطلع خواهند شد.

خبرگزاری فارس