قیمت امروز پراید بیش از 20 میلیون تومان!

ملت ایران: فرارو نوشت که افزایش قیمت خودروهای داخلی در روزهای اخیر روند چشمگیری داشته است.

خودروسازان از نزدیک شدن نرخ‌ها به قیمت واقعی خودروها می‌گویند اما از سوی دیگر مصرف کنندگان این قیمت‌ها را با توجه به کیفیت خودروهای داخلی عادلانه نمی‌دانند.

اینکه افزایش قیمت خودرو تا کجا می‌تواند به سیر صعودی خود ادامه دهد و این افزایش تا کجا عادلانه است موضوعی است که با چند تن از کارشناسان این حوزه در میان گذاشته ایم که در ادامه می‌خوانید:

قطعه‌ساز: قیمت پایه پراید بیش از ۲۰ میلیون تومان است

ساسان قربانی، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های ایران خودرو گفت: «در یک مقطع دولت با نظارت دستوری مانع از افزایش قیمت خودرو شد. اما از زمانی که دولت تمایل به رفتار سیستمی در تعیین قیمت خودرو پیدا کرده است، قیمت خودرو در حال نزدیک شدن به قیمت بازار است.» وی با تاکید بر واقعی شدن قیمت خودرو در نتیجه افزایش‌های اخیر گفت: «تنها راه عبور از مشکل افزایش قیمت خودرو افزایش تولید و تعادل در میزان عرضه و تقاضا در این بخش است.

این تعادل میسر نمی‌شود مگر اینکه دولت و نهادهای ذیربط فضای کسب و کار را برای تولید خودرو مساعد کنند.» دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های ایران خودرو با اشاره به عدم پایبندی دولت به تعهدات قبلی گفت: «در ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور تصویب شد که ۲۰۰۰ میلیارد تومان به صنعت خودرو کمک شود، این کمک که در قالب وام بوده تاکنون پرداخت نشده است.

همزمان قرار شد که ارز مبادله ای بدون دردسر به خودرو سازان تعلق گیرد که این ارز هم به خودروساز تخصیص نیافته است.» قربانی افزود: «این در حالی است که از همان زمان تاکنون فولاد مبارکه قیمت محصولات خود را بیش ۱۰۰ درصد افزایش داده است و قیمت محصولات پتروشیمی با افزایش چند برابری مواجه شده است در این شرایط نمی‌توان انتظار داشت که قیمت خودرو ثابت بماند.» وی با بیان اینکه هنوز انفجار در قیمت خودرو رخ نداده است گفت: «قیمت یک خودرو وارداتی ۱۰ هزار دلاری در ایران ۸۰ میلیون تومان است.

پراید یک خودرو ۵ هزار دلاری است بنابراین قیبمت پایه آن بیش از ۲۰ میلیون تومان خواهد بود. قیمت این خودرو در ۱۴ سال گذشته به دلیل کمک‌های دولت افزایش کمی داشته است. اما این کمک‌ها در حال حاضر از بین رفته و قیمت پراید در حال واقعی شدن است بنابراین ما در این شرایط با انفجار قیمت رو به رو هستیم.»

درآمد مردم بر اساس دلار نیست

محمد بیاتیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص معتقد است: «از عوامل افزایش قیمت خودرو یکی کاهش عرضه و دیگری سرازیر شدن نقدینگی از بازار ارز و سکه به این بازار است. دراین میان با ایجاد بازار سیاه توسط دلالان تنها مصرف کننده ازاین وضعیت متضرر شده است.»

بیاتیان با تاکید بر واقعی شدن قیمت خودرو بر اساس نوسانات ارز گفت: «اگرچه قیمت خودرو می‌بایست بر اساس ارزش واقعی آن و بر اساس افزایش قیمت ارز قیمت گذاری شود اما آیا در این شرایط درآمد مردم هم متناسب با افزایش قیمت ارز تغییر کرده است؟» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به عدم پرداخت یارانه تولید گفت: «دولت می‌بایست با اختصاص یارانه تولید آشفته بازار خودرو را سر و سامان دهد.

این وضعیت ناشی از اجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه‌ها است. از سوی دیگر سازمان حمایت هم می‌بایست با وارد شدن به در حوزه قیمت گذاری از افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها جلوگیری کند.» وی پیشنهاد کرد: «اگر واقعا می‌خواهیم که قیمت خودرو واقعی شود دولت تعرفه واردات خودروهای در حد خودرو‌های تولید داخل را به صفر برساند تا فضا رقابتی ایجاد شود. مردم هم در صورتی که خودرو‌های داخلی از کیفیت مناسبی برخوردار باشد با افزایش قیمت‌ها موافق هستند. اما با این شرایط قیمت خودرو‌های داخلی به هیچ وجه به صرفه نیست»

روزنامه ابتکار