ملت ایران: جانشین رئیس پلیس کشور از کشف ۸۰۰ میلیارد تومان کالای قاچاق در ۹ ماهه امسال خبر داد و گفت: برخی کالاهای وارد شده با ارز مرجع ۱۲۲۶ دوباره به خارج کشور قاچاق می‌شوند.

سردار احمد رضا رادان روز سه شنبه در همایش سراسری روسای پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: قاچاق کالا همچنان برای ضربه زدن به کشور در دستور کار قرار دارد و ما اگر فقط به جنبه اقتصادی آن نگاه کنیم اشتباه کرده ایم چرا که قاچاق کالا ضربات دیگری را به بخش‌های فرهنگی، اخلاقی و سیاسی کشور وارد می‌کند. وی ادامه داد: یکی از مسیرهای حلقه تحریم قاچاق کالا و از است در حالیکه برخی جاها شنیده ایم که قاچاق کالا راه دور زدن تحریم هاست که این امر مردود است. کالاهایی امروز در کشور قاچاق می‌شود که نقش بسزایی برای کشور در دوران تحریم ندارند.

کالاهای وارد شده با ارز ۱۲۲۶ دوباره قاچاق می‌شوند

به گفته سردار رادان کالاهایی که با ارز مرجع ۱۲۲۶ تومان وارد کشور می‌شوند در مسیر ورود بلافاصله قاچاق می‌شوند و پرونده‌هایی در این رابطه وجود دارد. امروز نگاه پلیس به موضوع قاچاق مشخص است و ما برای مقابله با آن هدف گذاری کرده ایم. وی افزود: نکته ای که کار مبارزه با قاچاق کالا و ارز را سخت می‌کند تعدد سازمان‌های درگیر در امر مبارزه با قاچاق است. اگر این سازمان‌ها خوب کنار یکدیگر قرار نگیرند در راه مبارزه با مشکل مواجه می‌شویم. چشم انداز مبارزه با قاچاق امیدوار کننده است اما باز هم مقابله نیاز به زمان دارد.

کنترل ارز مرجع با طرح شبنم و پرتال ارزی

رادان با اعلام اینکه با استفاده از پرتال ارزی و اجرای طرح شبنم موضوع مصرف ارز مرجع کنترل می‌شود، تاکید کرد: باید اقدامات لازم را انجام دهیم تا وقتی از تحویل فرد وارد کننده شد بتوانیم از زمان تحویل ارز تا آوردن جنس و فروش کنترل لازم را داشته باشیم. اجرای این طرح می‌تواند بخشی از قاچاق کالا را کنترل کند.

نمی خواهیم در کمیته‌های استانی فقط گزارش بدهید

جانشین فرمانده نیروی انتظامی به روسای مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های پلیس آگاهی گفت: باید از ظرفیت‌های خارج از سازمان استفاده کنیم و در کمیته‌های استانی فعال تر حاضر شده و از این فرصت استفاده کنیم نمی‌توان در کمیسیون و کمیته استانی رفت گزارش کار داد و بعد هم از آن خارج شد. پلیس باید در کمیته‌های استان‌های شمال غرب، جنوب شرق و دریا که عمده مشکلات در این مناطق است، فعال تر باشد. روسای مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌ها باید از کمیسیون‌های استانی و ملی مطالبه کنند و مطالبه سازی را دنبال کنند.

هدف گذای پلیس در کشف اقلام ممنوعه و ضد فرهنگی

وی با اشاره به اینکه پلیس روی کشف کالاهای قاچاق ضد فرهنگی و اقلام ممنوعه هدف گذاری کرده است، گفت: باید به این اقلام همانند سلاح، مهمات و اقلام ضد فرهنگی به عنوان تهدید نگاه کرد چرا که آنها هیچ سودی برای ما ندارند و باعثتخریب فرهنگ و اقتصاد می‌شوند. رادان خواستار افزایش تعامل ماموران مبارزه با قاچاق کالا و ارز با مرزبانی شد و گفت: استان‌هایی که دارای مرزبانی هستند باید تعامل ویژه برقرار کند. امروز توفیقات خوبی در مرزبانی برای مبارزه با قاچاق کالا داریم اما فقط کشف‌های مرزبانی ما را خوشحال نمی‌کند.

شناسایی سرشبکه‌های قاچاق

جانشین فرمانده نیروی انتظامی افزود: باید مسیر ورود کالای قاچاق، عناصر وارد کننده و مسیر انتهایی مشخص شود و این فرآیند برعهده معاونت مبارزه با قاچاق کالا و ارز است. کشف تنها یک جنس قاچاق کننده اقناع کننده نیست و باید با کار اطلاعاتی بفهمیم این قاچاق از کجاست، توسط چه کسی و برای چه فردی ارسال شده است.

وی تاکید کرد: ماموران نباید وقت خود را صرف پرونده‌های ریز کنند و از نظر ما پرونده‌هایی که بیش از یکصد میلیون تومان ارزش داشته باشد پرونده کلان محسوب می‌شود پلیس نباید وقت خود را صرف آدم‌های ضعیف کند و به نظر می‌رسد پرونده‌های با ارزش کم جلوی راه ماموران قرار می‌گیرد تا از بزرگان غافل شویم اما امروز پلیس وقت خود را صرف پرونده‌های ریز نمی‌کند. رادان افزود: نتیجه گرایی برای ما مهم است و کشف از مبدا تا مقصد ملاک است. همچنین حق السهم شهرستان‌ها در کشف نیز باید مشخص شود. امروز مبارزه با قاچاق نیازمند کار اطلاعاتی است و باید شبکه‌های قاچاق را به درستی شناسایی و تعیین کنیم.

کشف ۱۴۰۰ پرونده قاچاق به روش اطلاعاتی

جانشین فرمانده نیروی انتظامی از کشف ۱۴۰۰ پرونده به روش اطلاعاتی خبر داد و گفت: قبول ندارم که رئیس پلیس قاچاق یک استان خودش در کمین بنشیند. او باید با کار اطلاعاتی پرونده‌های بزرگ را شکار کند. امسال ۱۴۰۰ پرونده به روش اطلاعاتی کشف شده است و این برای ما کافی نیست. رادان با بیان اینکه با محدودیت‌ها و کمبودهای راه مبارزه با قاچاق کالا آگاه هستیم، افزود: باید اقدامات و تعاملات فرااستانی برقرار شود و علاوه بر مانورها در عملیات‌ها نیز به صورت مشترک و هماهنگ اقدام شود.

موضوع ارز نباید امنیتی شود

وی با بیان اینکه هنوز هم اصرار داریم که موضوع ارز نباید امنیتی شود افزود: از نظر پلیس این حوزه امنیتی نیست و قائله ارز نیز رفع شده است البته هر کجا که مردم احساس ناامنی کنند پلیس وارد می‌شود. وی ادامه داد: هم اکنون سوخت آزاد در کشور ما ۷۰۰ تومان است در حالیکه در کشورهای همسایه بیش از ۳ هزار تومان فروخته می‌شود. این امر کدام قاچاقچی عاقل را ترغیب نمی‌کند که به سمت قاچاق برود اگر هزار تومان نیز هزینه قاچاق سوخت شود باز هم قاچاقچی سود کلانی می‌برد.

رادان با انتقاد از برخی دستگاهها در مورد عرضه سوخت گفت: هنوز به دستگاههای که سوخت سهمیه ای می‌دهیم نظارت و کنترل دقیقی نداریم و نمی‌دانیم این سوخت به کجا می‌رود. برخی رانندگان هم که دیگر کار نمی‌کنند و سهمیه را می‌فروشند. البته سهم رانندگان در قاچاق سوخت بسیار اندک است. وی با اعلام اینکه باید روی سهمیه بگیران عمده کار کرد و آنها کنترل شوند افزود: نیروگاهها، مراکز تولیدی و صنعتی و بخش کشاورزی مراکز سوخت بگیر عمده هستند اگر اقدامات امسال نبود مشخص نبود چه میزان قاچاق سوخت داشتیم.

کنترل قاچاقچیان حرفه ای و سابقه دار

رادان با اعلام اینکه کنترل قاچاقچیان حرفه ای و سابقه دار در دستور کار پلیس است، گفت: این امر نیازمند کار اطلاعاتی است و باید تمرکز خود را روی سرمایه داران و سرمایه گذاران قاچاق متمرکز کنیم ضمن سطح توانمندی نیروهای جوان نیز باید با استفاده از تجربه بازنشسته‌ها افزایش یابد.

کشف ۸۰۰ میلیارد تومان کالای قاچاق

وی ادامه داد: در سال جاری ۸۰۰ میلیارد تومان کالای قاچاق با قیمت ارز مرجع کشف شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

با قانون ۷۲ سال پیش با قاچاقچیان مقابله می‌کنیم

رادان با بیان اینکه به دنبال تصویب قانون معطل مانده مبارزه با قاچاق هستیم، تاکید کرد: با قاچاق امروز بر اساس قانون ۷۲ سال پیش برخورد می‌کنیم و اگر قانون جدید تصویب شود دست نیروی انتظامی و قضات برای برخورد با دانه درشت‌های قاچاق باز می‌شود.

مهر