در آن سال، شوکی اساسی به صنعت و بازار خودرو کشور وارد شد، به نحوی که خودروسازان مجبور شدند به رغم میل باطنی شان، از تیراژ محصولات بنزین سوز خود بکاهند و به سمت تولید دوگانه سوزها بروند. از آن سو بازار نیز به شدت روی خودروهای دوگانه سوز و کم مصرف متمرکز شد، اما طولی نکشید که مشکلات خودروهای دوگانه سوز و جایگاه های سوخت سر برآورد و یک نوع دلزدگی از دوگانه سوزها به وجود آمد و مردم پس از مدتی با سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن کنار آمدند و دوباره سراغ بنزین سوزها رفتند.
در حال حاضر نیز دوگانه سوزها سهم بسیار اندکی از تولید خودروسازان را به خود اختصاص داده اند و به هیچ وجه جایگاه سال های ۸۶ و ۸۷ خود را نزد مردم و شرکت های خودروساز ندارند.
حالا قرار است آن روزها بار دیگر تکرار شوند. البته نکته کلیدی که باید به آن توجه کرد، افت تولید خودروسازان است. برخی کارشناسان معتقدند در صورت افزایش متعادل قیمت بنزین و با توجه به افت تولید رخ داده، عرضه و تقاضا در بازار خودرو تقریبا در حالت تعادل قرار خواهد گرفت.
افزایش قیمت بنزین سبب می شود تمایل مردم به خرید خودروهای شخصی کاهش یابد، اما چون در حال حاضر تیراژ خودروها کمتر از تقاضا است(در نمایندگی های خودروسازان، نه در بازار)، افت فروش ناشی از گرانی بنزین، به نوعی کاهش تولید را خنثی خواهد کرد. کارشناسان اما در خصوص تاثیر افزایش قیمت بنزین معتقدند: «آنچه پس از افزایش قیمت بنزین تغییر خواهد کرد، الگوی مصرف مردم است، وگرنه امکان ندارد مردم خرید خودرو را به خاطر قیمت بنزین تحریم کنند. اگر قیمت بنزین به بالای دو هزار تومان برسد، آنگاه علاوه بر تغییر الگوی مصرف، الگوی خرید نیز عوض خواهد شد.» البته برخی دیگر معتقدند: «با افزایش قیمت بنزین تمایل خریداران به خرید خودرو کاهش یابد و خودروسازان با کاهش تقاضا روبرو شوند که این امر می تواند به کاهش قیمت خودرو و افزایش سطح کیفی خودرو ها به خصوص در زمینه مصرف سوخت بیانجامد.»
پس از افزایش قیمت بنزین، در ماه های ابتدایی سال آینده، بخشی از مردم سعی خواهند کرد خودرو نخرند و با وسایل حمل و نقل عمومی تردد کنند، اما چون ناوگان اتوبوس و تاکسی و حتی مترو کشور چندان مناسب و ایده آل نیست، پس از مدتی باز هم مجبورند سراغ خرید خودرو شخصی بروند. که البته امید است شرکت های خودروساز با افزایش تولید موتورهای کم مصرف(TU۷ و TU۵) بتوانند تا حدی نیاز بازار را در دوران گرانی بنزین تامین کند. بی شک مردم یکبار دیگر به گرانی بنزین عادت خواهند کرد اما دیگربی کیفیتی خودرو را بر نمی تابند که در سل ۹۲ نسبت به سال ۹۱ کاهش یافت به گزارش بخش ارتباطات و امور بین الملل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در شش ماهه اول ۹۲ برخلاف دوره های گزارش روند رضایت مشتریان از میانگین خودروهای سواری در مقایسه با شش ماهه دوم ۹۱ افتی ۱,۰ درصدی داشته است که از علل این افت می توان به جایگزین شدن قطعات اصلی خودرو با قطعات چینی به دلیل تحریم صنعت خودرو اشاره کرد. کمربندها را باید محک بست.
پیش بینی:با توجه به حمایت محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ازیک سو و افزایش قیمت بنزین از سویی دیگر قیمت خودروهای پر تیراژ داخلی بی شک افزایش پیدا خواهند کرد.
پیش بینی واردات:افزایش ۵ درصدی عوارض گمرکی که مجلس آن را تصویب کرد و راه را برای واردات خودروهای کم مصرف به کشور محدود کرد، قیمت خودروهای وارداتی نیز افزایش می یابد.