پیش بینی کیتکو از نوسانات طلا در هفته آتی

ملت ایران: اکثریت شرکت کنندگان در آمارگیری هفتگی کیتکو اعتقاد به افزایش قیمت طلا در هفته آینده دارند. اکثر شرکت کنندگان در آمارگیری این هفته کیتکو انتظار افزایش قیمت طلا در هفته آینده را دارند اگرچه انتظارشان از میزان افزایش قیمت طلا برابر با هفته گذشته نیست.
۲۴ نفر در این آمارگیری شرکت کرده‌اند. این افراد شامل معامله‌گران شمش طلا، بانک‌های سرمایه‌گذاری، معامله‌گران بازار آتی، مدیران پولی و تحلیل‌گران فنی بازار هستند. از این میان ۱۵ نفر موافق افزایش قیمت طلا و ۵ نفر انتظار کاهش قیمت را در هفته آینده دارند در حالیکه ۴ نفر طرفدار ثبات یا نوسانات اندک قیمت‌ها در هفته آینده هستند. با این حساب ۶۲.۵ درصد طرفدار افزایش قمیت، ۲۰.۸ درصد کاهش قیمت و ۱۶.۷ درصد ثبات قیمت‌ها را پیش بینی می‌کنند.

طرفداران افزایش قیمت طلا در هفته آینده به دو گروه تقسیم می‌شوند. یک گروه معتقد هستند که به دلیل نوسانات شدید قیمت‌های طلا در شرایطی که اکثر سرمایه‌گذاران فروشنده شده بودند؛ بازار طلا به شدت افت کرد و قمیت‌های فروش نقدی به شدت کاهش یافتند. این گروه اعتقاد دارند که تا زمانی که قیمت‌های حمایتی طلا بین ۱۶۷۰ تا ۱۶۶۰ دلار در هر اونس در حال نوسان هستند، بازار این فلز زرد پتانسیل افزایش قیمت را دارد.

گروه دیگر طرفداران افزایش قیمت طلا معتقد هستند که با گذر بازار طلا از دوران تعطیلات آخر هفته، این بازار از عوامل افزایشی بنیادی مانند سیاست‌های محرک پولی بانک مرکزی بهره خواهد برد و در نهایت منجر به افزایش قیمت طلا خواهد شد. تعدادی از افراد این گروه به جلسه کمیته بانک فدرال رزرو در هفته آینده به عنوان کاتالیزوری برای جهش قیمت‌ها اشاره می‌کنند. انتظار می‌رود که این کمیته در جلسه ماه سپتامبر در روز چهارشنبه، خبر از به کار گیری ابزارهای جدید محرک مالی بدهد.

طرفداران کاهش قیمت طلا در هفته آینده اعتقاد دارند که بازار طلا در یک روند کاهشی کوتاه مدت قرار دارد که احتمال تغییر این روند به شدت کم است. دارین نیوسام(Darin Newsom)، یک تحلیل‌گر ارشد بازار، معتقد است که " باید توجه کرد که هم اکنون، روند قیمتی قراردادهای آتی برای ماه فوریه، کاهشی است. در این قراردادها قیمت حمایتی ۱۶۶۹ دلار در نظر گرفته شده است که این قیمت معادل ۵۰ درصد نوسانات قیمت بین سطوح ۱۵۳۸.۱۰ دلار تا ۱۸۰۰ دلار در هر اونس است. "

طرفداران نوسانات اندک یا ثبات قیمت‌ها معتقد هستند که روند فعلی مناقشات برای حل مشکل بحران مالی(پرتگاه مالی) در آمریکا باعثخواهد شد که این فلز زرد در یک محدوده کوچک در نوسان باشد. علاوه بر این، این افراد به این نکته نیز اشاره می‌کنند که از آنجاییکه به انتهای سال نزدیک می‌شویم؛ اکثر بازارها بی ثبات و پرنوسان‌ هستند و همین امر موجب خواهد شد که اکثر عاملان بازار در حال حاضر علاقه به توقف معاملات دارند و به همین دلیل قیمت طلا تغییرات محسوسی نخواهد کرد.

فرانک لش(Frank Lesh)، کارگزار و تحلیل‌گر بازارهای آتی، اشاره می‌کند که اگرچه احتمال می‌رود که طلا، هفته‌ای با عملکرد ضعیف همراه با یک روند فروشی را به پایان رسانده است، با این حال وی تلاش موثری برای افزایش قیمت‌ها در بازار مشاهده نمی‌کند. وی همچنین معتقد است که " باید به خاطر داشته باشیم که طلا در ماه نوامبر به پایین‌ترین سطوح قیمتی رسید. و ما هنوز با شرایط مالی دشواری روبرو هستیم و هیچ کس نمی‌داند که بازار چگونه به این شرایط پاسخ خواهد داد. بنابراین من هنوز هم معتقد هستم که بازار در یک محدوده معین، نوسان خواهد کرد و انتظار دارم که قیمت‌ها در هفته آینده یک روند ثابت و یکنواخت را تجربه کنند. "