به دنبال نشست دوروزه کمیته بانک مرکزی آمریکا قیمت جهانی طلا خیزی بین ۳۰ تا ۴۰ دلار برداشت و به ۱۷۷۰ دلار و ۴۰ سنت رسیده است.

به گزارش ملت ایران به نقل از طلانیوز این افزایش می تواند افزایشی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان در قیمت سکه ایجاد کند و پیش بینی می شود اگر نرخ دلار کاهش نیابد(‌که به دلیل برنامه دولت برای عرضه ارز و همچنین کاهش ارزش بهای جهانی طلا احتمال آن زیاد است) پیش بینی می شود قیمت سکه افزایش یابد.

اما اگر قیمت دلار به دلایلی که ذکر شد به تناسب کاهش یابد، پیش بینی می شود قیمت سکه در بازار تهران امروز کاهش یابد.

به دلیل ذخایر بالای طلای بانک مرکزی ایران هر گاه ارزش دلار کاهش می یابد قیمت آن به ریال کاهش می یابد و به همین دلیل افزایش قیمت جهانی طلا همواره با کاهش قیمت دلار همراه بوده است. اما طی دو هفته گذشته این قاعده نقض شده است.

اما در مورد دلایل افزایش قیمت جهانی طلا این بحثمطرح شد که پس از برگزاری نشست دو روزه کمیته بانک مرکزی آمریکا و اعلام رشد اقتصادی کمتر از انتظار این کشور، کارشناسان به توانایی دولت آمریکا در بهبود شرایط بازار کار مشکوک شده اند. در این راستا بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که قصد اجرای دور سوم سیاست های تسهیل کمی(QE۳) را دارد که باعثجهش قیمت طلا شد.

پس از برگزاری نشست دو روزه کمیته بانک مرکزی آمریکا و اعلام رشد اقتصادی کمتر از انتظار این کشور، کارشناسان به توانایی دولت آمریکا در بهبود شرایط بازار کار مشکوک شده اند. در این راستا بانک فدرال رزرو اعلام کرد که قصد خرید اوراق قرضه به منظور کاهش نرخ بهره بلند مدت و افزایش نرخ رشد را دارد و همچنین قصد دارد که از این طریق نرخ بهره کوتاه مدت را تا نیمه سال ۲۰۱۵ نزدیک صفر نگهدارد و اولین اقدام برای افزایش نرخ بهره در انتهای سال ۲۰۱۴ خواهد بود.

کیتکو نیز گزارش داد که بلافاصله بعد از اعلام بانک فدرال رزرو برای اجرای دور سوم سیاست تسهیل کمی(QE۳)، بازار طلا یک جهش ناگهانی را تجربه کرد اگر چه ۱۵ دقیقه قبل از آن قیمت طلا با کاهش اندکی روبرو شد. امروز کمیته بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که هم اکنون ۴۰ میلیارد دلار به سیستم مالی آمریکا تزریق می کند و بنابراین اجرای دور سوم این سیاست کاهش ارزش دلار به کمترین سطح آن در چهار ماه گذشته را در پی دارد. از سوی دیگر قیمت طلا در بازارهای آتی برای تحویل در دسامبر از سطح هر اونس ۱۷۵۶.۳۰ دلار بالاتر رفت و با ۱۲ دلار افزایش قیمت روبرو شد.

در ادامه علاوه بر رکورد شش ماهه قیمت طلا، بازار بورس آمریکا با رشد روبرو شد و ارزش دلار به شدت کاهش یافت؛ قیمت های نفت با افزایش روبرو شد. در عین حال نگرانی سرمایه گذاران از اجرای سیاست تسهیل پولی و افزایش تورم به دنبال آن؛ قیمت اوراق قرضه را کاهش داد.

علاوه بر این، فدرال رزرو اعلام کرد که خرید اوراق بهادار از روز جمعه آغاز خواهد شد و بر این اساس بانک مرکزی اوراق قرضه کوتاه مدت را می فروشد و اوراق قرضه بلند مدت خزانه داری را خریداری می کند. این سیاست منجر به افزایش ارزش اوراق قرضه در مالکیت بانک تا سطح ۸۵ میلیارد دلار در هر ماه تا انتهای سال جاری خواهد شد و فشار را بر روی نرخ بهره های بلند مدت کاهش خواهد داد.