در هفته‌ای که گذشت، سخنان محمود احمدی نژاد در خصوص مسائل کشور و به خصوص مسائل اقتصادی بسیار خبر ساز شد و واکنش‌های متفاوتی را در پی داشت. اما در ابتدای هفته محمود بهمنی دست به پیش بینی زد که اصلاً محقق نشد و برخلاف گفته‌های وی بهای ارز و طلا مجدداً اوج گرفت. مخالف با بوری ارز و راه اندازی آن نیز از جمله اخبار داغ اقتصادی این هفته بود

به گزارش تابناک، اهم اخبار اقتصادی در هفته‌ای که گذشت عبارتند از:

پیش بینی‌هایی که همچنان محقق نمی‌شود

در اوایل هفته‌ای که گذشت رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که قیمت سکه قطعاً کاهش پیدا می‌کند. محمود بهمنی که با خبرگزاری ایلنا گفتگو کرده ضمن تکذیب ادعای گروهی از کار‌شناسان اقتصادی مبنی بر اینکه قیمت دلار به ۳ هزار تومان طی روز‌های آینده خواهد رسید، از کاهش روند نزولی قیمت سکه و طلا در بازار خبر داد و گفت‌: با نزدیک شدن نرخ بازار آزاد دلار به نرخ مرجع و کاهش تفاوت آن قیمت سکه و طلا طی روزهای آینده روند نزولی خواهد داشت‌.

وی همچنین پیش بینی کرد که طی روزهای آینده نرخ دلار در بازار رسمی تا مرز یک هزار و ۵۰۰ تومان کاهش پیدا خواهد کرد. بهمنی تاکید کرد که بانک مرکزی با سیاست عرضه سکه به بازار مانعی در برابر افزایش قیمت این کالای سرمایه‌ای ایجاد می‌کند.

گفتنی است در آخرین روز کاری بازار، بهای سکه طلا به بیش از ۸۷۰ هزار تومان و بهای دلار نیز به مرز ۲۲۵۰ تومان رسید.

صندوق بین‌المللی گزارش مرکز آمار را قبول ندارد

همچنین در این هفته، احمد توکلی که بعد از چندی مجدداً لب به انتقاد از دولت گشوده است، در نشست سالیانه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های تهران، گفت: سوء تدبیر، بی ثباتی و قانون شکنی، فساد، ساختار نفتی و فقدان الگوی ثابت در دولت و مجلس باعثشده است که این مشکلات در حوزه اقتصادی به وجود بیاید.

وی همچنین با بیان اینکه وضع دولت خوب نیست، گفت: مسئولیت‌ها به مدیران ناشایست و مسئله دار سپرده شده است. مدیرانی که سابقه پرونده کیفری دارند و این باعثشده است که وضع دولت خوب نباشد.

وی با بیان اینکه وضع اقتصادی کشور دچار تورم شده است، افزود: در این وضعیت بیکاری افزایش می‌یابد و قدرت خرید مردم کم می‌شود. البته مرکز آمار در گزارشی اعلام کرده که نرخ بیکاری در سال ۹۰ کم شده است. اما صندوق بین‌المللی پول این گزارش را قبول نکردهو نرخ بیکاری نیز با افزایش اعلام کرده است.

وی در سخنان خود به مدیریت ارزی کشور نیز اشاره کرد و گفت که مدیریت ارزی فاقد اختیار، ضعیف و بدون راهبرد است و این ضعف مدیریت باعثمی‌شود حرف‌های متناقضی از سوی مسئولان بیان شود.

تعطیلی پتروشیمی اصفهان

در این هفته، خبر مهم دیگری که تا حدی نیز موجب تعجب بود، خبر تعطیلی پتروشیمی اصفهان بود. در اواسط هفته اعلام شد که پتروشیمی اصفهان به دلیل تأخیر در پرداخت بدهی‌های خود به پالایشگاه اصفهان از دریافت خوراک محروم شده و در نتیجه تعطیل شده است.

این خبر به دلیل اهمیت پتروشیمی اصفهان در صنایع پتروشیمی کشور به قدری مهم بود که به سرعت در رسانه‌ها منتشر شد و واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشت.

نکته جالب در این میان نحوه واکنشی بود که مسئولان وزارت نفت در قبال این مسئله از خود نشان دادند. در ابتدا عنوان شد که مسئله تعطیلی این واحد پتروشیمی با دستور وزیر در حال پیگیری است و به زودی حل و فصل می‌شود.

کمی بعد اعلام شد که اصلاً خود وزیر نفت دستور تعطیلی و محرومیت از دریافت خوراک را صادر کرده است و تا زمانی که این واحد بدهی خود را پرداخت نکند این وضع ادامه خواهد داشت.

اما روز بعد بلافاصله این اظهار نظر تکذیب شد و اعلام شد که اصلاً وزیر هیچ دستوری برای تعطیلی صادر نکرده است و اساس در جریان نبوده است.

در این بحبوحه، مدیر عامل پتروشیمی اصفهان نیز در مصاحبه‌ای به موارد جالب توجهی اشاره کرد که دست کمی از یک افشاگری نداشت. در نهایت نیز اعلام شد که مشکل پالایشگاه و پتروشیمی حل شده است و قرار است به زودی تأمین خوراک از سر گرفته شود!

بورس ارز مخالفانش را از نزدیک دید

این هفته نمایندگان بخش خصوصی، اصناف مختلف و فعالان اقتصادی همگی مخالفت خود را با راه اندازی بورس ارز در شرایط فعلی کشور اعلام کردند.

این انتقادات اعم بود از ایجاد نرخ سوم برای ارز، رسیدن بهای ارز به مرز ۳ هزار تومان با راه اندازی بورس ارز، عدم در اختیار داشتن ارز صادراتی از سوی صادرکنندگان در بورس و عملاً اختیار دولتی آن و انتقاداتی دیگر از این دست.

این امر منجر به آن شد که تعدادی از فعالان اقتصادی خواهان عدم راه اندازی این بورس ارز به شکل کامل شوند. نمایندگان اتاق تهران اما خواهان تعویق اجرای آن شدند و قرار بر آن شد که با تنظیم درخواستی خواستار به تعویق افتادن یک ماهه اجرای بورس ارز شدند.

این در حالی است که مقامات دولتی همچنان تاکید دارند که به زودی این طرح را اجرایی کنند و گفته شده است تا پایان شهریور ماه بورس ارز راه اندازی خواهد شد.

اعلام نرخ تورم مرداد ماه

در این هفته اعلام شد که بررسی‌ها و گزارشات اخیر بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به پایان مرداد ماه سال جاری نسبت به ۱۲ ماه منتهی به مرداد ماه سال گذشته ۲۳.۵ درصد بوده است.

بر این اساس، نرخ تورم تیرماه سال جاری ۲۲.۹ درصد اعلام شده بود که با رشدی ۲.۶ درصدی به ۲۳.۵ درصد رسیده است.

افزایش واردات خودرو و کاهش قاچاق

در این هفته رئیس کل گمرک کشور به تشریح جزئیاتی از عملکرد گمرک ایران پرداخت و اعلام کرد که در ۵ ماهه نخست امسال میزان صادرات به حدود ۳۰ میلیون تن رسیده است.

معمار نژاد همچنین اعلام کرد که در ۵ ماهه نخست امسال ۱۰ هزار و ۵۲۷ پرونده قاچاق از مجموع عملکرد دستگاه‌ها تشکیل شده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۴ درصد کاهش دارد. وی تاکید کرد: میزان ارزش کالاهای قاچاق کشف شده نسبت به سال قبل ۵۸ درصد رشد دارد و متوسط بهای مالی پرونده‌ها نیز ۲۷۸ میلیون ریال بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸۵ درصد رشد یافته است.

وی همچنین با ارائه آماری از واردات خودرو به کشور گفت: در ۵ ماهه اخیر سال جاری ۱۵ هزار و ۷۵۶ دستگاه خودرو به ارزش ۳۴۱ میلیون دلار به کشور وارد شده و متوسط ارزش هر خودرو ۲۱ هزار و ۷۰۰ دلار است و نسبت به سال گذشته از نظر تعداد واردات خودرو ۲۹ درصد رشد یافته است. در سال گذشته ۴۵ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شد و ۴۵۰ میلیون دلار مصنوعات طلا نیز به خارج صادرات داشتیم.

سخنان احمدی نژاد و واکنش‌ها نسبت به آن

اما شاید مهم‌ترین خبر اقتصادی در این هفته مربوط به سخنان رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی بود. در این مصاحبه محمود احمدی نژاد به مسائل مهمی از اقتصاد و شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و از جمله به بحثتحریم‌ها و اثر گذاری آن بر اقتصاد و ارزش پول ملی نیز پرداخت.

یکی از مهم‌ترین محورهای سخنان اقتصادی احمدی نژاد مباحثمربوط به گرانی‌های اخیر، ارز و هدفمندی یارانه‌ها بود که صحبت‌های وی واکنش‌های بسیاری را در پی داشت.

اغلب این واکنش‌ها به سخنان احمدی نژاد مربوط به این موضوع بود که شاید وی لحن کلام خود را به گونه‌ای تنظیم کرده بود که اساساً یا مشکلات به دولت مربوط نمی‌شود و یا اینکه دولت عملکرد مثبتی در مدیریت شرایط داشته است.

در این میان به خصوص نمایندگان مجلس واکنش‌های تندی به گفته‌های محمود احمدی نژاد داشتند و بسیاری از گفته‌ها و مدعیات وی را در این میان به چالش کشیدند.

منبع: تابناک