در هفته‌های اخیر برخی مسئولان صنفی در اتحادیه‌های مشاوران املاک تهران با اشاره به رکود سنگین معاملات در یک سال گذشته اظهار کرده بودند که قیمت به کف رسیده و فصل مناسبی است تا خریداران دست به‌کار شوند. اما این رویکرد فعالان بازار مسکن دست‌کم تا‌کنون هم جواب نداده و خریداران همچنان دست نگه‌داشته‌اند و منتظر افت بیشتر قیمت هستند به‌ویژه اینکه اقدام اولیه مجلس مبنی بر الزام دولت برای انتقال پایتخت هم تقاضا برای خرید مسکن را تا مرز توقف پیش برده است.

به گزارش همشهری، بازار مسکن تابستان امسال را با افت قیمت زمین و خانه با چاشنی رکود سنگین در معاملات پشت سر گذاشت. مرکز آمار ایران گزارش داد هرچند زمین کلنگی در تابستان گذشته ۱۰۰و خانه ۴۷درصد گران‌تر از تابستان سال پیش از آن شده، اما در تابستان سال ۹۲نسبت به بهار ۹۲، میانگین هر مترمربع زمین یا خانه کلنگی در پایتخت ۹.۶و آپارتمان ۴.۳درصد افت قیمت داشته است. روایت نگران‌کننده از بازار مسکن پایتخت رکود سنگین در معاملات بوده به‌نحوی که خرید و فروش زمین و خانه کلنگی در تابستان نسبت به بهار امسال ۲۲.۷درصد و نسبت به تابستان پارسال ۱۶.۸ درصد کمتر شده است. همچنین خرید و فروش خانه و آپارتمان مسکونی در بهار امسال نسبت به تابستان امسال۲۶.۹درصد و نسبت به تابستان گذشته ۴۳درصد کاهش یافته است.

مرکز آمار می‌‌گوید: متوسط مبلغ اجاره بهای ماهانه با احتساب ۳درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران در تابستان نسبت به بهار گذشته ۴.۷و نسبت به تابستان سال گذشته ۲۳.۵درصد افزایش یافته است. رکود سنگین در بازار خرید و فروش خانه یا آپارتمان مسکونی باعثشده تا تعداد معاملات اجاره بها رشد قابل‌توجهی داشته باشد به‌نحوی که رشد معاملات اجاره بها در تابستان نسبت به بهار امسال۴۵.۶درصد و نسبت به تابستان پارسال ۳۲.۲درصد بیشتر شده است.