پیش فروش سکه متوقف شد

مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد دیگر سکه پیش فروش نمی شود.

به گزارش ملت ایران پیمان قربانی در گفت وگو با ایسنا در مورد برنامه های بانک مرکزی برای سکه طلا پس از پایان تحویل دادن تمام سکه های پیش فروش شده گفت: ما قطعا پیش فروش جدیدی نخواهیم داشت و اصلا لازم هم نداریم که دیگر سکه پیش فروش کنیم. در فرایند اجرای طرح پیش فروش سکه، از ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار سکه پیش فروش شده، بیش از شش میلیون سکه تحویل داده شده که این میزان دو برابر میزان سال گذشته است و این سکه ها کماکان در بازار وجود دارند.

وی ادامه داد: خود افرادی هم که این سکه ها را دریافت کردند به مرور سکه های خودشان را عرضه می کنند. بنابراین در این شرایط ضرورتی ندارد که با ذخایر طلا و ارز کشور این کار را کنیم. چرا که به وفور هست و اکنون اگر کسی سکه بخواهد این طور نیست که نتواند سکه پیدا کند.

قربانی اضافه کرد: با توجه به این که نرخ های سود هم اصلاح شده به هر ترتیب عاقلانه تر این است که اگر کسی پولی دارد آن را در بانک سپرده گذاری کند نه این که سکه بخرد.

وی در مورد طرح پیش فروش سکه متذکر شد: بانک مرکزی زمانی دست به اجرای این طرح زد که هنوز نرخ ها اصلاح نشده بود و بعد از اصلاح نرخ ها استقبال از طرح های پیش فروش هم کم شد و این نشان می دهد که این اقدام درستی بوده است. منتها در آن مقطع بالاخره این التهاب بازار باید گرفته می شد که طرح پیش فروش معرفی شد. مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: در این طرح، بانک مرکزی، کاملا به تعهداتش عمل کرده و نوسانات طلا امسال خیلی کمتر و قیمت ها پایین تر آمده است.

از سوی دیگر به گزارش مهر، بانک مرکزی همزمان با آغاز دور جدید تحویل سکه های پیش فروشی توسط بانک ملی، روش پرداخت وجه در ازای انصراف از دریافت سکه را دوباره فعال کرده است.
در روش پرداخت وجه در ازای انصراف از دریافت سکه، مالیات بر ارزش افزوده اخذ نخواهد شد، همچنین میزان وجه پرداختی بابت انصراف از دریافت سکه از جانب بانک مرکزی روزانه به بانک ملی ابلاغ می شود.

برهمین اساس، بانک ملی هر عدد سکه پیش فروشی را ۶۶۲ هزار تومان خریداری می کند، این در حالی است که قیمت سکه تمام طرح جدید دیروز(چهارشنبه) در بازار حدود ۷۱۲ هزار تومان بود.