خبرگزاری مهر: در آستانه ماه مبارک رمضان و افزایش سفرهای تابستانی، مردم از شوک بنزینی دولت مبنی بر تثبیت قیمت حامل‌های انرژی استقبال کردند که این موضوع منجر به فروش ۲ برابری بنزین آزاد در جایگاه‌ها در مقایسه با سال گذشته شده است.

در آستانه ماه مبارک رمضان و با افزایش سفرهای تابستانی مردم، بنزین به عنوان پرطرفدارترین حامل انرژی در ایران رکوردهای جدید مصرفی را ثبت کرده است.

به عبارت دیگر، پس از تصمیم ناگهانی دولت در به تعویق انداختن اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها و تثبیت قیمت بنزین و گازوئیل، سفرهای تابستانی هم به یکباره به اوج خود رسیده است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی حاکی از آن است که از ابتدای سالجاری تاکنون روزانه حدود ۶۳ میلیون لیتر بنزین در سطح کشور مصرف شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روزانه بیش از سه میلیون لیتر افزایش یافته است.

در همین حال پس از حذف بنزین ۱۰۰ تومانی و دو نرخی شدن عرضه بنزین، در روزهای اخیر فروش این فراورده استراتژیک نفتی با قیمت آزاد ۷۰۰ تومانی هم یکی پس از دیگری رکوردهای جدید مصرف را به نام خود ثبت می کند.

بر این اساس از ابتدای هفته‌جاری تاکنون و با شدت گرفتن سفرهای تابستانی از یک سو و کاهش سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت از سوی دیگر، فروش بنزین آزاد هم در مقایسه با تابستان سال ۱۳۹۰ بیش از ۲ برابر شده است.

در شرایط فعلی از مجموع ۶۳ میلیون لیتر بنزین معمولی و سوپر مصرفی در سطح کشور ۵۵ تا ۶۰ درصد با قیمت نیمه یارانه‌ای ۴۰۰ و ۵۰۰ تومان و مابقی با قیمت آزاد ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان انجام می شود از این رو روزانه بین ۲۵ تا ۲۸ میلیون لیتر بنزین با نرخ آزاد در جایگاه‌ها به مردم عرضه می‌شود.

در همین حال وزارت نفت با انتشار گزارشی، اعلام کرده است: متوسط مصرف بنزین کشور در هفته سوم تیرماه و همزمان با افزایش سفرهای برون شهری در آستانه ماه مبارک رمضان، ۶.۹ درصد افزایش یافت و به ۶۷.۶ میلیون لیتر در روز رسیده است.

در این مدت مصرف روزانه گازوییل کشور هم بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر گزارش شده است به طوریکه حتی رکورد مصرف ۱۳۵ میلیون لیتر در روز هم به ثبت رسیده است.

راهکارهای کاهش صف بنزین در شهرهای توریستی

بهمن نیازمند اقدم درباره مهمترین اقدامات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای تامین مطمئن و پایدار سوخت تابستانی مردم، گفت: همواره در طول سال در چندین نوبت با افزایش فروش بنزین و گازوئیل در جایگاه ها روبرو شده و به اصلاح مصرف سوخت به پیک می رسد.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه پس از ایام تعطیلات نوروز، در روزهای اخیر و در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان تقاضا برای بنزین و گازوئیل افزایش یافته است، تصریح کرد: با وجود افزایش تقاضا اما تمامی تدابیر برای تامین سوخت مورد نیاز مردم به ویژه در مسیرهای پر رفت و آمد در استان های گردشگرپذیر کشور اندیشیده شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون در تمامی مسیرهای گردشگردی همچون استان های حاشیه دریای خزر، مشهد مقدس و استانهای شمالغرب کشور مشکلی در تامین بنزین و گازوئیل مردم وجود ندارد، اظهار داشت: بر خلاف گذشته هم با وجود افزایش تقاضا اما زمان سوخت گیری خودروها هم افزایش نیافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از دوهزار و ۷۵۰ جایگاه بنزین و گازوئیل و یکهزار و ۹۰۰ جایگاه سی. ان. جی به طور همزمان به مردم سوخت رسانی می کنند، بیان کرد: حتی به منظور عدم توقف عرضه بنزین و گازوئیل، برخی از نفتکش های جاده پیما در نزدکی جایگاه های شلوغ بین شهری مستقر شده اند.

نیازمند اقدم، ادامه داد: به محض به اتمام رسیدن موجودی بنزین و گازوئیل در جایگاه های سوخت، این نفتکش ها در کوتاه ترین زمان سوخت مورد نیاز این مجاری عرضه را تامین می کنند که مردم بدون معطلی امکان استفاده از بنزین و یا گازوئیل مورد نیاز را داشته باشند.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه هم اکنون جایگاه‌های سوخت در سراسر کشور به حالت آماده باش کامل هستند، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی با مجموعه اقدامات انجام شده در ۳۷ منطقه عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مشکلی در تامین سوخت مردم وجود ندارد.