بنا بر این گزارش، ارزش بازار نیز به واسطه همین امر از ۴۳۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد و ۶ شاخص منتخب بازار نیز با چراغ سبز در بازار خودنمایی می کند.
طبق گفته فعالان بازار، عرضه های خصوصی سازی با توجه به روند هفته های گذشته، به طور چشمگیری کاهش یافته و یکی از دلایل بازگشت شاخص به کانال ۸۸ هزار واحد به شمار می رود.
بر همین اساس طی یک یا دو روز معاملاتی گذشته عرضه های خصوصی سازی که بیشتر در نمادهای بانکی انجام می شد، با کاهش روبه رو شده است.
امروز در حالی پتروشیمی های بورسی با افزایش قیمت و بعضاً صف خرید همراه هستند که چند روز پیش منابع رسمی مجلس و دولت از تصویب نرخ خوراک ۱۸ سنتی برای پتروشیمی های گازی خبر داده بودند.
پالایش نفت بندرعباس، هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تأمین، گسترش نفت و گاز پارسیان، هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، هلدینگ سرمایه گذاری غدیر و بانک های اقتصاد نوین و پارسیان، پاسارگاد و تجارت بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص دارند، اما در مقابل فولاد خوزستان، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سرمایه گذاری البرز، سرمایه گذاری خوارزمی و گروه صنعتی بارز با کاهش قیمت تأثیر منفی بر شاخص گذاشتند.
در معاملات امروز گروه مپنا، ایران خودرو، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، خدمات انفورماتیک، بانک پارسیان، سرمایه گذاری توکا فولاد، هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تأمین، داروسازی زهراوی، داروپخش و فرآورده های نسوز پارس برترین تقاضای بازار را به خود اختصاص دادند اما در مقابل فولاد خوزستان، سرمایه گذاری ملت، پلی اکریل، کیمیادارو، داروسازی جابر بن حیان، البرزدارو، کارخانجات تولیدی شیشه رازی، کمباین سازی، مس شهید باهنر برترین عرضه را به خود اختصاص دادند.
در فرابورس نیز شاخص با افزایش ۱۲ واحدی به ۸۷۸ واحد رسیده که بیشترین تأثیر مثبت را پتروشیمی جم، پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی خراسان و بانک سرمایه گذاشته اند.
۳۱۳۱