سرمای زمستان، به بازارخودرونیز سرایت کرده و مردم همچنان نسبت به خرید خودرو اعم از داخلی و خارجی، بی رغبتی نشان می دهند.

به گفته فعالانبازار، خرید و فروش خودرو دررکودشدیدی به سر می برد و این در حالی است کهقیمتخودروهای داخلی تغییر چندانی نکرده و وارداتی ها نیز در حد یکی دو میلیون تومان نوسان داشته اند. در واقع با وجود رکود حاکم بر بازار، کاهش قیمت چندانی رخ نداده و نه مردم دست از تحریم بازار برمی دارند و نه قیمت ها کوتاه می آیند.

هرچند برخی معتقدند رکود این روزهای بازار خودرو بی ارتباط با ایام محرم و صفر نیست، اما به اعتقاد بیشتر کارشناسان، دلیل اصلی رکود بازار، انتظار مردم بابت ارزانی خودروها است. به گفته آنها، مردم هنوز هم گمان می برند که خودرو ارزان خواهد شد، حال آنکه این اتفاق با توجه به شرایط فعلی، بسیار بعید به نظر می رسد. خودروسازان نیز بارها اعلام کرده اند به دلیل کمبود نقدینگی و عدم رشد چشمگیر تولید، هیچ منطقی پشت کاهش قیمت خودرو نیست و مردم باید این موضوع را فراموش کنند.

کاهش قیمت وارداتی ها

اما آن طور که فعالان بازار می گویند، این هفته خودروهای وارداتی با افت قیمت نسبی روبه رو شدند، هرچند هنوز هم بسیار گران به شمار می روند.

در حال حاضر هیوندایی آزرا با قیمتی برابر با ۱۹۵ میلیون تومان به فروش می رسد و سوناتا نیز قیمتی برابر با ۱۳۲ میلیون تومان دارد. هیوندایی IX۵۵ نیز دو میلیون تومان ارزان شده و هم اکنون ۲۱۱ میلیون تومان خرید و فروش می شود. دیگر مدل هیوندایی به نام IX۳۵ نیز که سه میلیون تومان ارزانی را به خود می بیند، در حال حاضر ۱۴۲ میلیون تومان به فروش می رسد. هیوندایی i۳۰ نیز که تغییر قیمت خاصی نداشته، هم اکنون ۱۰۱ میلیون تومان به فروش می رود.

در بین محصولات کیا نیز مدل اسپورتیج با توجه به افت قیمت دو میلیونی اش، ۱۴۳ میلیون تومان خرید و فروش می شود. تویوتا یاریس هاچ بک هم که تغییر قیمتی نداشته، ۸۵ میلیون تومان خرید و فروش می شود. کیا سراتو هم که هم اکنون مدل ۲۰۱۴ آن به بازار آمده، ۱۱۰ میلیون تومان قیمت دارد، یعنی ۵ میلیون بیش از قیمت مدل ۲۰۱۳ آن. در بین دیگر خودروهای وارداتی، سانتافه نیز دو میلیون تومان ارزان شده و هم اکنون ۱۸۲ میلیون تومان قیمت دارد. اما سری هم به بازار خودروهای داخلی بزنیم که تغییر خاصی در آن به چشم نمی آید.

به گفته فعالان بازار، تنها ویتارا و پژو ۲۰۶ در این هفته با نوسان قیمت محدودی روبه رو بوده اند که در این بین، تیانا یک میلیون تومان ارزان شده و ۱۳۹ میلیون تومان به فروش می رود. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز در حال حاضر ۳۷ میلیون تومان خرید و فروش می شود. از سوی دیگر، تندر ایران خودرو نیز هم اکنون ۳۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می رسد و همتای پارس خودرویی اش نیز ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد. تندر مدل E۱ هم ۳۳ میلیون تومان به فروش می رود، مدلی که ساده ترین نوع تندر به شمار می رود. از بازار مگان نیز خبر می رسد این خودرو هم اکنون در همان قیمت ۸۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی خود باقی مانده و تغییری را تجربه نکرده است.

فعالان بازار در مورد تیبا نیز می گویند که این خودرو با تغییر قیمتی روبه رو نبوده و در حال حاضر ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد. از بازار ماکسیما هم خبر می رسد این محصول با تثبیت قیمت روبه رو بوده و ۱۱۵ میلیون تومان به فروش می رسد، البته اگر در بازار موجود باشد. در بین دیگر خودروهای داخلی، ۱۳۰ میلیون تومان باید برای خرید سوزوکی گرندویتارا هزینه کرد و مزدا۳ نیز ۱۱۷ میلیون تومان آب می خورد.

همچنین از بازار خبر می رسد که در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.

در بین دیگر پژویی های ایران خودرو مدل تیپ۶ این محصول هم در حال حاضر ۴۹ میلیون تومان خرید و فروش می شود و مدل صندوقدار و اتومات ۲۰۶ یعنی V۹ هم با همین قیمت به دست مشتریان می رسد. این دو خودرو البته بسیار کمیاب هستند. همچنین V۸ نیز به عنوان مدل صندوقدار، اما دنده معمولی ۲۰۶، از قیمتی برابر با ۳۷ میلیون تومان برخوردار است. V۲۰ نیز به عنوان ساده ترین مدل صندوقدار ۲۰۶ در حال حاضر ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رود.

در بین دیگر مدل های پژو، هم اکنون پژو ۴۰۵ با قیمتی برابر با ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می رسد و مدل دوگانه سوز آن نیز ۲۹ میلیون تومان قیمت دارد. پژو پارس نیز در حال حاضر ۳۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می رسد که این موضوع از ثبات قیمت پارس حکایت دارد. از سوی دیگر رانا نیز با توجه به تثبیت قیمتش، ۳۲ میلیون تومان خرید و فروش می شود. در بین مدل های پراید نیز مدل ۱۱۱ در حال حاضر ۱۹ میلیون تومان به فروش می رسد و پراید ۱۳۱ نیز که تغییری در قیمت آن به وجود نیامده، ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود و پراید ۱۳۲ هم ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد.