محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیاتدولتبا حضور در جمع خبرنگاران درباره فیلترشدن وی چت اظهار کرد: وی چت یکشبکه اجتماعیچینی است که در برابر شبکه های اجتماعی غربی قد علم کرده است. هم اکنون ۴۰۰ میلیون عضو دارد که یک درصد آن هم در ایران هستند.

وی با بیان اینکه شبکه اجتماعی وی چت بخشی دارد که آن را با بقیه شبکه های اجتماعی متفاوت می کند، افزود: آنچه در کمیته تعیین مصادیق باعثشد وی چت فیلتر شود این است که بخشی از این شبکه اجتماعی باعثوارد شدن به حریم خصوصی دیگران می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: این وزارتخانه وی چت را فیلتر نکرده بلکه به عنوان یکی از ۱۲ عضو کمیته تعیین مصادیق اعلام کرد که حتی حاضریم آن بخش که دلیل فیلترشدن است، نباشد چون اعتقاد داریم بسیاری از افراد جامعه استفاده صحیحی از این شبکه انجام می دهند و از نظر ما غیر از این بخش با دیگر شبکه های اجتماعی تفاوتی ندارد.

وی تاکید کرد: از نظر ما برخورد با این مسائل این چنین نباید باشد بلکه باید در کشور از لحاظ فرهنگی کار کنیم و از حیثفناوری نیز خود را تقویت کنیم.

واعظی درباره آخرین تصمیم شورای عالی فضای مجازی برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: شب گذشته تعریف و الزامات شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی با حضور رئیس جمهور به تصویب رسید.

وی ادامه داد: بحثفعلی ما ایجاد دولت الکترونیک، آموزش، سلامت و تجارت الکترونیک است که در کشورهای مختلف وجود دارد و زندگی را تسهیل می کند لذا وظیفه ما این است که شرایطی را فراهم بیاوریم که بتوانیم از طریق آن نیازمندیهای مردم را مرتفع کنیم.

واعظی با بیان اینکه اگر در خصوص ایجاد دولت الکترونیک و فضای مجازی ساماندهی لازم صورت نگیرد در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد، یادآور شد: شب گذشته در جلسه شورای عالی فضای مجازی، رئیس جمهور و اعضای این شورا تصمیم گرفتند با اولویت بحثتشکیل شبکه ملی ارتباطات از سوی وزارت ارتباطات دنبال شود لذا امیدواریم از اول سال آینده این کار را انجام داده و مقدمات آن را فراهم کنیم.

وی در خصوص دغدغه های برخی افراد جامعه که اعتقاد دارند با تشکیل شبکه ملی اطلاعات ارتباط ما با اینترنت جهانی قطع خواهد شد، اضافه کرد: این موضوع بسیار مهمی است که متاسفانه بعضا در جامعه مطرح می شود. برای پاسخ به این سئوال باید بگویم ما در هیچ جای دنیا دو اینترنت نداریم، شما وقتی می خواهید در داخل ایران جستجو کنید باید با سرعت بالا این کار را انجام دهید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: ما در آینده پهنای باند داخلی مان را به ۲۰ هزار و پهنای باند بین المللی مان را به ۴ هزار خواهیم رساند که در این صورت با سرعت بیشتری می توان به جستجو پرداخت لذا به هیچ وجه این دغدغه که با تشکیل شبکه ملی اطلاعات ارتباط ما با دنیا قطع خواهد شد موضوعیت ندارد و جای نگرانی در این خصوص نیست.

وی با ابراز تاسف از اینکهاینترنتدرایرانگران است، گفت: بنده از ابتدای مسئولیتم برای جلوگیری از افزایش هزینه های اینترنت و موبایل مقاومت بسیاری کرده ام. در آینده هم می خواهیم با همکاری هایی که انجام خواهد شد قیمت اینترنت را ۲۰ درصد کاهش دهیم.