کارشناسان معتقدند که در روزهای اخیرقیمت طلاچند بار از این سطح عبور کرده؛ بنابراین سطح ۱۲۰۰ دلاری کارکرد خود را به عنوان یک سطح مقاومتی از دست داده است. بر این اساس دیگر قیمت طلا در مقابل این سطح مقاومت جدی از خود بروز نخواهد داد و در ادامه به راحتی از آن عبور خواهد کرد.

سطح مقاومتی بعدی برای طلا ۱۱۸۰ دلار عنوان می شود. کارشناسان علت افت حادثشده در قیمت طلا را انتشار آمارهایی می دانند که از افزایش هزینه های بخش خصوصی در آمریکا خبر می دهند. به هر حال طلا روزهای بدی را سپری می کند و فعالان اقتصادی معتقدند که قیمت طلا در هفته های آینده باز هم کاهش می یابد، بر این اساس آنها خرید این فلز را در حال حاضر منطقی نمی دانند.

تغییراتنرخاونس، باز هم به گونه ای کنترل شده در بازار سکه منعکس شد و نشانه ای از تمایل بازار سکه به ثبات را نمایش داد. نرخ دلار آمریکا دیروز قدری در بازار داخل افزایش یافت. صرافان این افزایش قیمت را با متغیرهای درونی بازار مرتبط دانسته و عنوان کردند که این امر به تغییر نگاه کلی بازار مربوط نمی شود.

کاهش نرخ اونس و تاثیر آن بر بازار سکه
قیمت هر اونس طلای جهانی، دیروز صبح کار خود را با کاهش قیمت شروع کرد. افت قیمت طلا باعثشد که این فلز زرد رنگ دوباره به کانال ۱۱۰۰ دلاری وارد شود. کارشناسان معتقدند که عمده افت قیمت طلا از ابتدای امسال به واسطه نگرانی از پیامدهای بهبود اوضاع اقتصادی جهان بوده است.

فدرال رزرو در آخرین نشست خود، مقداری از سیاست های تورمی خود عقب نشینی کرد و بسته محرک پولی را کاهش داد، اما واکنش منفی طلا به بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا همچنان قابل رویت است. تحلیلگران معتقدند که علت عمده افت اخیر قیمت طلا انتشار آمار مربوط به افزایش هزینه های بخش خصوصی در اقتصاد آمریکا بوده است، اما با توجه به اینکه فدرال رزرو اقدام خود را درخصوص محرک پولی انجام داده است، چرا بازار طلا هنوز نسبت به پیشرفت اقتصاد این کشور واکنش نشان می دهد؟

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بهبود اوضاع اقتصادی جهان و آمریکا به معنی تضعیف رویکردهای تورمی در اقتصاد است و این برای طلا خبر خوشی نیست. به علاوه هنوز برنامه های فدرال رزرو برای تغییر جهت سیاست های پولی خود به اتمام نرسیده است.

درست است که بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که در حال حاضر نرخ بهره را تغییر نمی دهد، ولی این نهاد بالاخره روزی این کار را انجام خواهد داد. فدرال رزرو گفته با رسیدن سطح بیکاری به ۵/۶ درصد یا صعود نرخ تورم به میزان ۵/۰ درصد بالاتر از میزان هدف گذاری شده ۲ درصدی، تغییرات نرخ بهره را اجرایی خواهد کرد؛ بنابراین طلا در حال حاضر نگرانی های جدیدی در مورد آینده دارد و به علاوه مقدار محرک پولی ممکن است از این مقدار هم کمتر شود.

ادامه روند نزولی قیمت طلا، کارشناسان را بر آن داشته تا در مورد سطوح مقاومتی بعدی طلا به گمانه زنی بپردازند. با وجود اینکه عده ای از تحلیلگران ۱۲۰۰ دلار را کف قیمتی طلا عنوان کرده بودند، ولی طلا در روزهای اخیر چند بار از این سطح عبور کرده است. بر این اساس سطح ۱۲۰۰ دلاری کارکرد خود را به عنوان یک سطح مقاومتی از دست داده و نرخ فلز زردرنگ دیگر هنگام عبور از این سطح مقاومت جدی از خود بروز نخواهد داد. سطح بعدی که عده ی زیادی از کارشناسان بر سر آن توافق نظر دارند ۱۱۸۰ دلار است.

اتفاق نظر بر این است که در صورت شکسته شدن سطح ۱۱۸۰ دلاری، دیری نخواهد پایید که قیمت طلا به ۱۱۵۰ دلار برسد. در شرایط کنونی اکثر سرمایه گذاران بین المللی اقدام به فروش ذخایر طلای خود کرده اند و افزایش عرضه و کاهش تقاضا در بازار تاثیر زیادی بر افت شدید قیمت طلا داشته است.

به نظر می رسد طلا در حال ثبت بدترین عملکرد خود در ۳۲ سال اخیر است. سرمایه گذاران بین المللی در شرایط کنونی منتظر کاهش بیشتر قیمت طلا برای خرید هستند. توصیه آنها بر این است که فعالان اقتصادی تا اواسط ژانویه معادل با اواخر دی ماه منتظر بمانند تا قیمت ها تثبیت شود. برخی از موسسات سرمایه گذاری زمان کنونی را بدترین زمان برای خرید طلا دانسته و معتقدند که قیمت طلا به روند نزولی خود ادامه خواهد داد. آنها می گویند قیمت واقعی هر اونس طلا در حال حاضر ۱۰۰۰ دلار است و سیاست های محرک پولی فدرال رزرو باعثشده که بین قیمت بازاری و قیمت واقعی طلا اختلاف بیفتد. بنابراین استدلال، این فاصله قیمتی تا ابد دوام نخواهد آورد و بالاخره طلا به قیمت واقعی خود خواهد رسید.

به هر حال افت اخیر قیمت طلا این بار هم در بازار داخل انعکاس یافت و این بار هم تغییرات نرخ سکه بسیار محدود بود. با توجه به این، تکرار واکنش بازار سکه به تغییرات اونس می تواند نتیجه ای را که از نحوه واکنش گرفته می شود قابل اعتماد کند. در روزهای اخیر این چندمین بار است که سکه در انعکاس تغییرات نرخ اونس، تعدیل هایی را اعمال می کند. در نتیجه اینکه بازار سکه در حال حاضر تمایل به ثبات دارد، می تواند نتیجه گیری مستندی باشد.

بازار ارز
قیمت دلار آمریکا دیروز در بازار تهران قدری افزایش یافت. صرافان راسته بازار پیرامون این افزایش قیمت، علت خاصی را دخیل نمی دانند و آن را با متغیرهای درونی بازار مرتبط عنوان می کنند. پیش از تعطیلی روز اربعین نیز قیمت دلار آمریکا قدری افزایش یافته و بالای ۲ هزار و ۹۵۰ تومان قرار گرفته بود که فعالان بازار آن را با تعطیلی روز اربعین مرتبط دانسته و معتقد بودند، این تغییرات در عرض چند روز بازمی گردد. به هر روی صرافان معتقدند تغییراتی تا این حد محدود که در طول چند روز اتفاق می افتد، حتی اگر خلاف جهت حرکت بلندمدت نرخ دلار باشد، نشانه خاصی نیست و نمی توان آن را با رویدادهای سیاسی که تاثیرگذاری عمده بر بازار دارند مرتبط دانست. سایر قیمت ها در بازار تهران تقریبا ثابت بودند. صرافان یکی از علل این تثبیت قیمت ها را کاهش حجم مبادلات می دانند که در بازه چند روزه حول اربعین رخ داده است. به هر روی بانک مرکزی قیمت دلار خود را قدری کاهش داده و خلاف جهت تغییر نرخ این ارز در بازار حرکت کرد.

عامل اصلی که در حال حاضر، روند قیمتی دلار در بازار داخل و عملکرد اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار می دهد، روند مذاکرات هسته ای و تعدیل تحریم ها علیه ایران است.

از جمله کشورهایی که در سال های اخیر مبادلات گازی با ایران را حفظ کرد، ترکیه بود. این کشور برای پرداخت پول به ایران، با توجه به محدودیت های مبادلات ارزی با ایران، با مشکل مواجه شده بود، در نتیجه از طریق باز کردن دو حساب ارزی برای ایران در «هالک بانک» و استفاده از طلا برای وصول بدهی ها، توانسته بود محدودیت هایی را که وجود داشت دور بزند. آمریکا برای جلوگیری از این امر وارد کردن طلا به ایران را ممنوع کرد. تا اینکه با حصول توافق بین ایران و گروه ۱ + ۵ و تعدیل تحریم ها از ماه پیش، محدودیت ورود طلا به ایران از ترکیه برداشته شد.

«هالک بانک» ترکیه پس از دستگیری مدیر اجرایی این بانک در ارتباط با تحقیقات فساد گسترده مقامات دولتی این کشور، در بیانیه ای بر قانونی بودن فعالیت هایش تاکید کرد و با ارایه شواهدی نشان داد که مبادلات طلای این کشور با ایران قانونی بوده و به قبل از ممنوعیت اعمال شده از سوی آمریکا مربوط می شود. در مجموع با وجود نوسان اندک بازار داخلی در حالت ثبات قرار دارد و فعالان بازار نگرانی از بروز نوسان های شدید ندارند.

شاید بتوان گفت چشم انداز قیمتی در بازار داخل و خارج یکسان است. تحلیلگران برای بازار جهانی طلا فعلا روند افزایشی متصور نیستند. چنین نگاهی در بازار داخلی نیز حاکم است فعلا کسی از افزایش قیمت صحبت نمی کند.