محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در مراسم مجمع کارآفرینان ایران، با بیان اینکه براساس مصوبات اخیر، دولت گشایش ال سی را با نرخ پایین قرار داده اظهار داشت: متاسفانه بازپرداخت این مصوبه با نرخ بالایی صورت می گیرد که برای حل این موضوع چندین بار با رئیس کل بانک مرکزی صحبت کرده ام تا در راستای آن مصوبات دولت در سیستم بانکی اجرا شود اما تاکنون نتوانسته ایم در این رابطه به نتیجه مناسبی دست پیدا کنیم.

با شرایط موجود، افزایش قیمت خودرو منطقی است
وی با اشاره به اینکه هم اکنون تولید خودرو به یک سوم سال ۹۰ رسیده است، افزود: بنابرابن با این حجم تولید افزایش قیمت خودرو منطقی به نظر می رسد اما در اینجا باید از مسئولان به ویژه از خود بپرسیم چه دلایلی باعثشده تا تولیدکننده نتواند به میزان مناسبی فعالیت کنند.

وی در پاسخ به گلایه یکی از مدیران عامل کارخانه آرد که هم اکنون با ۳۰ درصد ظرفیت مشغول فعالیت است، گفت: این موضوع نیز باید پیگیری شود و از پتانسیل موجود در کشور برای تولید آرد و تامین نیاز داخل استفاده کنیم. نعمت زاده با ورود به بحثصادرات که در جلسه امروز کارفرمایان ایران یکی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان در بخش های مختلف به شمار آمد اظهار داشت: به طور قطع موانع جدی برای تقویت بخش صادرات کشور وجود دارد که در حال حاضر در حال پیگیری و رفع آنها هستیم.

اصلاح تعرفه تمام کالاها تا پایان سال
وزیر صنعت معدن و تجارت در رابطه با واردات و تجارت نیز صحبت هایی را مطرح کرد و گفت: جلسه ای یک ماه پیش با گمرک در تشکیل کمیته ای خاص برگزار نموده ایم که با همکاری سازمان توسعه و تجارت ایران حداقل تا ۱۵ روز آینده یک ویرایش مناسبی در رابطه با صادرات و واردات انجام خواهد شد.

وی بر ساده سازی مقررات صادرات و واردات اشاره کرد و افزود: تا حدامکان در قالب این کمیته مقررات صادراتی و وارداتی را ساده و مشکلات پیش روی فعالان این بخش را برطرف خواهیم نمود. وی با اشاره به اینکه دیگر اقدام اساسی دولت یازدهم و به ویژه وزارت صنعت معدن و تجارت اصلاح تعرفه ها تا پایان سال است، اظهار داشت: در قالب کمیته مشترک اصلاح تعرفه ها در تمام کالاها انجام و امیدواریم این اصلاحات در سالهای آینده بدون تغییر اجرا شود چرا که تغییرات متعدد تعرفه ها از مهمترین مشکلات اساسی صادرکنندگان و واردکنندگان به شمار می آید.

این مقام مسئول در وزارت صنعت در رابطه با تجارت نیز نکاتی را برای کارآفرینان حاضر در جلسه بیان کرد و گفت: از همان روزهای نخست فعالیت دولت یازدهم با همکاری فعالان بخش تجارت مشکلات تجارت و تولیدکنندگان در حوزه واردات نیز شناسایی شده است که با همکاری صنعتگران به زودی مشکلات به صورت تدریجی برطرف خواهد شد.