به گزارش ملت ایران به نقل از جام، در هفته قبل نوسان قیمت طلا در بازارهای جهانی و ریزش آن به پایین ترین حد در ۴ ماه و نیم اخیر که به نوعی بیانگر کاهش تقاضا در بازارهای مختلف بین المللی، نگرانی از متوقف شدن برنامه محرک پولی فدرال رزرو، کاهش نرخ تورم در اقتصاد جهانی و دستیابی به توافق هسته ای بین ایران و قدرتهای جهان است، پیش بینی ها در خصوص کاهشی بودن روند طلا را تقویت و اظهار نظرهای مثبت را به حاشیه راند.

بنابراین گزارش، در روز شنبه کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی و رسیدن آن به ۱۲۴۴ دلار و ۷۰ سنت، نرخ طلا را در بازار تهران تکان داد بطوریکه هر مثقال طلای ۱۷ عیار با افت ۵ هزار تومانی، با بهای ۳۹۴ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار خام با قیمت ۹۰ هزار و ۹۷۸ تومان به فروش رسیدند.

این گزارش حاکیست، در روز یکشنبه مثبت بودن نتیجه مذاکرات بین ایران و گروه ۱ + ۵ و ریزش دلار به کانال ۲۹۰۰ تومان سبب شد تا بازار تهران سطوح جدیدی از قیمتها را تجربه کند، به گونه ای که قیمت طلا در هر مثقال تا سطح ۳۶۸ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار تا ۸۴ هزار و ۹۵۳ تومان پایین آمد و افت بیش از ۲۶ هزار تومانی هر مثقال طلا رقم خورد.

روند نزولی بازار طلای تهران در روز دوشنبه با رسیدن اونس به پایین ترین حد در ۴ ماه و نیم اخیر و ثبت بهای ۱۲۲۷ دلاری در پی کاهش تقاضا در بازارهای بین المللی و نگرانی از متوقف شدن محرک پولی تشدید شد، اما با کمرنگ شدن اثرات روانی اخبار ژنو و افزایش اونس جهانی و بازگشت دلار به کانال ۲۹۰۰ تومان، هر مثقال طلا بر بهای ۳۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان و هر گرم طلا بر قیمت ۸۶ هزار و ۳۶۱ تومان آرام گرفت.

گزارش سایت طلا حاکیست، در روز سه شنبه بازار طلای داخل با توجه به دلار ۲۹۵۳ تومانی و رشد اونس جهانی بخش دیگری از افت قیمتها را جبران کرد و ارزش هر مثقال طلای ۱۷ عیار را به ۳۸۱ هزار تومان رساند که در روز چهارشنبه با افزایش بیشتر دلار به ۳۸۴ هزار و ۵۰۰ تومان بدل شد.

این گزارش می افزاید، در روز چهارشنبه قیمت طلا در بازارهای جهانی به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا و نگرانی سرمایه گذاران از متوقف شدن محرک پولی با افت ۵/۰ در صدی به ۱۲۳۴ دلار رسید.

بر پایه این گزارش، در روز پنج شنبه علی رغم افزایش اونس جهانی، قیمت طلا در بازار تهران با کاهش دلار و رسیدن آن به ۲۹۶۵ تومان، بر سطح ۳۸۱ هزار تومان در هر مثقال و ۸۷ هزار و ۹۵۴ تومان در هر گرم طلا آرام گرفت که نسبت به نرخ روز گذشته ۳۵۰۰ و ۷۸۵ تومان کاهش داشت.


قابل ذکر است، بهای طلا در روز جمعه با افزایش بر ۱۲۵۵ دلار و ۱۰ سنت بسته شد.

شایان ذکر است، در شرایط کنونی که قیمت طلا بر مدار نزولی قرار دارد و پیش بینی ها حاکی از کاهشی بودن طلا در هفته های آینده است و کارشناسان اقتصادی توصیه می کنند بخش کمی از سرمایه را به خرید طلا اختصاص دهید، بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی ترجیح می دهند به جای بازار فلزات گرانبها در بازار سهام و بورس سرمایه گذاری کنند.