واردات گوشت در سال های اخیر به معمایی پیچیده تبدیل شده است؛ معمایی که رییس اتحادیه واردکنندگان گوشت و مواد پروتئینی خام دامی ایران با افشاگری خود پرده از پشت پرده آن برداشت و شرکت های اقماری وابسته به جهاد کشاورزی را بزرگ ترین واردکننده گوشت و مرغ اعلام کرد.

روزنامه شرق نوشت: حسین صدر با بیان این مطلب که در حال حاضر شرکت پشتیبانی امور دام عملا به یک واسطه بزرگ جهت خرید گوشت و مرغ در مقیاس کلان و از بازارهای جهانی برای تجار ایرانی تبدیل شده است، گفت: پشتیبانی امور دام مافیای اصلی در زمینه واردات گوشت و مرغ است. این اظهارات در حالی است که مدیرعامل این شرکت با تاکید بر اینکه مافیای واردات گوشت در کشور وجود ندارد، گفته که در سال گذشته دولت اصلا واردات گوشت انجام نداده است.

حسین صدر اما در گفت وگو با «ایسنا» باز هم انگشت اتهام را به سوی نهادهای دولتی گرفت و آنها را بزرگ ترین عامل آشفتگی فعلی در بازار گوشت دانست و گفت: شرکت پشتیبانی امور دام مافیای اصلی در زمینه واردات گوشت و مرغ است. وی گفت: شرکت هایی که می خواهند گوشت و مرغ را وارد کنند، باید از شرکت پشتیبانی امور دام مجوز بگیرند و از آنجا به سازمان دامپزشکی معرفی شوند، ولی اینکه اساسا شرکت پشتیبانی امور دام چه کاره است، من نمی دانم، چون در وظایفی که برای این شرکت تعریف شده، رسالت ذاتی اش این است که نهاده های دامی را تهیه کند و در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد.

صدر اظهار داشت: به اعتقاد من شرکت پشتیبانی امور دام در حال حاضر بزرگ ترین مشکلی است که در زمینه واردات گوشت وجود دارد و این در حالی است که در بحثواردات گوشت و مواد پروتئینی خام دامی این ظرفیت و پتانسیل وجود دارد که قیمت ها تا ۳۰ درصد کاهش یابد، ولی انگار نیرویی وجود دارد که نمی خواهد این موضوع اجرایی شود.

رییس اتحادیه واردکنندگان گوشت و مواد پروتئینی خام دامی ایران ادامه داد: البته بخش خصوصی نگران از گفتن این قبیل موضوعات است، ولی من به جرات تاکید می کنم که شرکت پشتیبانی امور دام گروهی ایجاد کرده که خود این گروه شرکت های واردکننده مواد پروتئینی بوده و در واقع شرکت های اقماری وابسته به جهاد کشاورزی هستند که عمده واردات را در این زمینه در دست دارند و با حکمی که برای آنها از سوی معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده، به عنوان امنای مورد قبول شرکت پشتیبانی امور دام هستند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این گروه خودشان تاجر هستند، بنابراین چگونه می توان انتظار داشت که اگر واردکنندگان به آنها مراجعه کنند به عنوان رقیب با آنها برخورد نکنند؟ چون اساسا در تجارت این موضوع بلامنطق است و اگر قرار است گروهی در این زمینه فعالیت کنند، باید در فضای مدنی و دموکراسی انتخاب شوند، نه به صورت انحصاری و سلیقه ای.

او تاکید کرد: ما اتحادیه قانونی و ثبت شده ای داریم که آن را یک و نیم سال گذشته در اتاق بازرگانی ثبت کردیم و این درحالی است که ما را به رسمیت نشناخته و اجازه ورود و اثرگذاری را به ما نمی دهند و حتی ما چند نفر از اعضا را معرفی کردیم که واردات گوشت و مرغ را برعهده گیرند، ولی آنها گفتند که این اتحادیه را قبول ندارند و گروهی که در وزارت بازرگانی شکل گرفته باید این مجوز را صادر کند.

وی با بیان اینکه اتحادیه واردکنندگان گوشت و مواد پروتئینی خام دامی ایران، تنها تشکل قانونی ثبت شده در عرصه واردات گوشت و مواد پروتئینی خام دامی است که در اتاق بازرگانی ایران نیز به ثبت رسیده است، گفت: در واقع ما یکی از تشکل های زیرمجموعه اتاق بازرگانی ایران هستیم، اما متاسفانه زمانی که اتحادیه ما تاسیس شد، مصادف با تشکیل مجمع عالی واردات بود که این مجمع براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در آن مقطع ایجاد شد و گروهی به نام گروه مواد پروتئینی تشکیل داد که استارت این گروه را ما در مجمع زدیم، ولی درحال حاضر به استناد آن مصوبه ستاد تنظیم بازار می گویند که چنین گروهی وجود دارد و این درحالی است که آن مصوبه برای زمانی بود که هنوز اتحادیه ما شکل نگرفته بود.

صدر تاکید کرد: اگر قرار است تجارت خوبی در زمینه گوشت صورت گیرد، راهکار آن این است که اتحادیه ایرانی و اتحادیه هم ارزش در آن کشور تولیدکننده با هم توافق نامه ای نوشته و در قالب قرارداد تجاری فعالیت کنند که این کار ارتقای سطح کیفی محصولات را موجب شده و تثبیت قیمت به وجود خواهد آورد و قابل کنترل نیز خواهد بود.

اما صدرالله دولت - مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام - در پاسخ به این سوال که گفته می شود برخی شرکت های اقماری وزارت بازرگانی به واردات گوشت مشغول اند آیا این موضوع صحت دارد؟ گفت: در حال حاضر ۱۰۷ شرکت واردکننده گوشت در کشور وجود دارد که یکی از آنها هم شرکت پشتیبانی امور دام وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

ضمن اینکه در سال گذشته این شرکت هیچ واردات گوشتی نداشته است. وی درباره اینکه هم اکنون گوشت توسط بخش خصوصی وارد می شود یا دولتی؟ اظهار داشت: صددرصد واردات گوشت در اختیار بخش خصوصی است. دولت هیچ گوشتی در سال گذشته وارد نکرده و امسال هم اگر وارد کند، فقط مقدار کمی برای ذخیره سازی طرح هدفمندی یارانه هاست.