رییس کل بانک مرکزی در مورد وضعیت نرخ ارز و طلا با اشاره به نوسانات قیمت آن ها طی چند روز اخیر، پیش بینی کرد که نرخ های دلار و طلا طی روزهای آتی در بازار کاهش یابد. وی همچنین در مورد نرخ رسمی دلار تصریح کرد: حتما سیاست تثبیت نرخ ارز را داریم اما مفهوم آن، این نیست که نرخ ارز را بر روی یک رقم قفل کنیم.

دکتر محمود بهمنی در گفت وگو با ایسنا، در مورد موضوع نرخ ارز در فاز دوم هدفمندی یارانه ها عنوان کرد: موضوع نرخ ارز ارتباطی به هدفمند سازی یارانه ها ندارد.

وی ادامه داد: صحبت هایی در مورد پایین آوردن آن بود که تسهیلات ارزی صادرکنندگان را هم یک درصد پایین آوردیم اما در شرایط فعلی تصور نمی کنیم آن را تغییر دهیم.

بهمنی با تاکید بر اینکه حتما سیاست تثبیت نرخ ارز را داریم، در این مورد توضیح داد: متنها مفهوم تثبیت نرخ ارز این نیست که بر روی یک رقم قفل کنیم. ثبات نرخ ارز یعنی این نرخ جهش های بالا و پایین را نداشته باشد. یعنی روی یک روندی باشد.

بهمنی در مورد تاثیر مذاکرات بغداد بر روی بازار ارز ایران عنوان کرد: مثلا روز شنبه هفته جاری نرخ دلار در بازار ۱۰۰ تومان افزایش یافت و سکه طلا هم ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت اما روز بعد آن، قیمت دلار و سکه کاهش یافت. اگر کسی بخواهد این ها را بگوید اثر روانی ایجاد می کند.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: مسائل سیاسی و اثر روانی روی قیمت ذاتی اثر نمی گذارد. مثلا اگر کسی سکه طلا را بردارد و به آن طرف آب ببرد باز هم با همان میزان قبلی از او آن سکه طلا را می خرند و آن قیمت تغییر نکرده است. این ها تماما ناشی از عوامل روانی، مسائل سیاسی و این که مردم بخواهند وارد بازار شوند و طلا بخرند یا اینکه برعکس آن؛ یعنی نگران باشند و طلای خود را بفروشند است.

وی تصریح کرد: تصور من این است که باز هم باید این قیمت ها پایین بیایند.