افزایش نرخ ارز و به سبب آن بالا رفتن هزینه ی واردات اجناس وارداتی، قیمت کالاهای الکترونیکی را هم دست خوش تغییر قرار داد. لپ تاپ که به سبب افزایش جمعیت دانشجو در کشور، طی سال های اخیر با واردات بسیار زیادی همراه بود، با رشد قیمت ارز، افزایش قیمت خیره کننده ای یافت و بازار این کالا که حالا دیگر ضروری محسوب می شود را در رکود فرو برد.

به گزارش ملت ایران به نقل از اقتصادپرس، برطبق پیش بینی هرساله تا اوایل فصل تابستان رکود حاکم بر بازار لپ تاپ طبیعی است اما این رکود هم اکنون نیز ادامه داشته و باعثشده است تعدادی از فعالان بازار لپ تاپ ضمن جدا شدن از این بازار به سایر حوزه های مرتبط روی آورند. ورود به بازار تبلت و نیز روی آوردن به فروش قطعات کامپیوتر از مشاغلی هستند که این روزها برای فروشندگان لپ تاپ به عنوان بازارهای جدید مطرح می شود. برخی معتقدند کساد در بازار لپ تاپ باعثرونق بازار قطعات کامپیوتر و بازار تبلت شده است؛ چرا که تعدادی از کاربران کامپیوتر برای ارتقاء سیستم خود نیاز به قطعات جدید داشته و این امر باعثبهبود و رونق بازار قطعات شده است. همچنین با توجه به رشد قیمت ها در بازار و تقاضای بیشتری که برای لپ تاپ وجود دارد در بازار شاهد رشد عرضه برندهای ناآشنای تبلت تولید چین هستیم؛ این تبلت ها اغلب به وسیله ی دانش اموزان و دانش جویان مورد استفاده قرار می گیرند و هنوز مقاومت و کیفیت آن ها چندان مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

در سال جاری حتی با ورود مدل های جدید لپ تاپ، بازار رکودیافته ی این کالا بهبود نیافت؛ چراکه هم اکنون خریداران لپ تاپ نیز همانند فروشندگان در بیم و امید افزایش یا کاهش قیمت لپ تاپ هستند؛ برطبق شنیده ها اخیرا شاهد عرضه لپ تاپ های جدید به بازار کامپیوتر بودیم. در این رابطه اما فعالان بازار می گویند، لپ تاپ های جدید که مبتنی بر تکنولوژی های نوین هستند قیمتی بالای ۴ میلیون تومان داشته باز هم نتوانسته اند بازار سرد لپ تاپ را به روزهای اوج نزدیک کنند.

بررسی وضعیت اخیر بازار لپ تاپ نیز نشان می دهد که مثل همیشه تغییرات نرخ ارز به عنوان علت اصلی نوسانات قیمت لپ تاپ و عدم ثبات قیمت این کالا مطرح است. همچنین این تغییرات حاکی از کاهش موجودی برندهای اصلی و در مقابل ورود برندهایی است که جدید بوده و تا به حال نامی از آنها به گوش بسیاری از کاربران کامپیوتر نرسیده است. در این بین برخی گزارشات از ارائه کالاهایی با کانفیگ های دستکاری شده، ارائه کالاهای مرجوعی و حتی گاه دست دوم به جای کالای آکبند، ارائه اطلاعات نادرست و غیرواقعی به محدود خریدارانی که بنا به ضرورت به بازار مراجعه کرده اند، خبر می دهد.

در سطح کلان نیز خریدهای دولتی به علت کاهش بودجه دستگاه های دولتی کاهش چشم گیری داشته است. فعالان بازار معتقدند خریدهای دولتی از بازار کامپیوتر که با یک شیب ملایم به سمت لپ تاپ گرایش پیدا کرده بود، هم اکنون کاهش یافته و روند نزولی شدیدی پیدا کرده است. کسبه بازار کامپیوتر معتقدند طی دو سال گذشته حجم خریدهای دولتی کاهش یافته است اما امسال اصلا از خریدهای دولتی خبری نبوده و این موضوع به شدت به بازار ضربه زده است. شرکت های عرضه کننده نیز با تایید این موضوع که طی سال گذشته تاکنون حجم خریدهای دولتی به صفر رسیده است اعلام کردند: این موضوع موجب شده است فعالان این صنف به شدت متضرر شوند و همین موضوع منجر به تغییر حوزه کاری برخی از کسبه و تغییر زمینه کاری برخی از شرکت های عرضه و واردکننده شده است.

وخامت اوضاع بازار لپ تاپ به حدی است که به علت کاهش بسیار شدید میزان تقاضا، پیش بینی تعطیلی بازار چندان بعید و دور از ذهن نیست. همچنین اقدام تعدادی از کسبه برای کاهش قیمت ها نیز تاثیری در بازار نداشته و رکود حاکم همچنان برقرار است.

اما نکته ی مهم در زمینه ی کاهش قیمت توسط برخی از فروشندگان، بروز دودستگی و نیز ایجاد تصور در ذهن مشتریان برای ادامه ی کاهش قیمت لپ تاپ می باشد. همچنین کاهش قیمت ها تا حدودی توجه ها را به سمت بازار جلب کند، اما این تصور را نزد مشتری به وجود می آورد که وقتی فروشنده تا این حد قیمت را کاهش داده است حتما بیش از این بیشتر هم امکان کاهش قیمت وجود دارد.

اما شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه نشان می دهد که در شرایط فعلی مشکل بازار لپ تاپ افزایش یا کاهش چند ده و حتی صد هزار تومانی نیست. مشکل این جاست که با قیمت های جدید کسی توان خرید ندارد چراکه برای فردی که در ماه حقوق ثابتی دریافت می کند، صرفه اقتصادی ندارد دو تا سه میلیون تومان بابت خرید لپ تاپ و تبلت هزینه کند.(*)

* حسین تقی زاده، کارشناس ارشد اقتصاد