بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ باید ۳۷۰۰ تومان باشد. در حال حاضر نیز هر شانه تخم مرغ به قیمت ۹۰۰۰ تومان در عمده فروشی و در بازار مصرفی به قیمت ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد.

به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، این در حالی است که مرغداران معتقدند افزایش قیمت تخم مرغ به دلیل کمبود نهاده ها و گرانی آن در بازار است.

افزایش قیمت نهاده های تولید هم به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ناشی از کمبود آن در کشور و صادرات بی رویه ان به خارج از کشورو بلاتکلیفی محموله های در حال ورود به دلیل عدم تخصیص ارز مورد نیاز و عدم ترخیص ان از گمرک است.

این بلاتکلیفی موجب شده که مرغداران برای تامین خوراک مرغ ها نهاده ها را به قیمت آزاد خریداری کنند و در نهایت قیمت تخم مرغ را بالا ببرند.

البته مرغداران، سیر صعودی قیمت ها را در مقابل گرانی نهاده های دامی منطقی می دانند و معتقدند که به علت صادرات بی رویه تخم مرغ به خارج از کشور این محصول در چند روز اخیر گران شده است.

مرغداران از عوامل دیگر افزایش قیمت تخم مرغ را گرمای هوا و کاهش تولید می دانند و بسیاری از آنان معتقدند اگر تخصیص نهاده ها با ارز مرجع ادامه پیدا نکند و نهاده با ارز ۱۲۲۶ تومانی داده نشود، ممکن است دچار مشکلاتی شوند و به همین دلیل از همین حالا موجودی خود را با قیمت بالا عرضه می کنند.

در پی این گرانی، موجب شده تا در روزهای اخیر شاهد کاهش فروش این محصول در بازار باشیم.

در حال حاضر، قیمت هر تخم مرغ از ۳۰۰ تا ۳۵۰ تومان متغیر است و رسیدن آن به قیمت ۴۰۰ تومان هم پیش بینی می شود.

این در حالی است که به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزایش قیمت تخم مرغ در حال حاضر تخلف محسوب می شود و ستاد تنظیم بازار قیمتی که برای هر کیلوگرم تخم مرغ تعیین کرده ۳۷۰۰ تومان است.

حداقل و حداکثر قیمت تخم مرغ طبق اعلام شبکه خبری و اطلاع رسانی صنعت مرغ و مرغداری به شرح زیر است:

قیمت تخم مرغ تا تاریخ ۱۳/۶ / ۹۲: حداقل ۳۶۵۰ تومان و حداکثر ۴۱۰۰ تومان.

کنجاله سویا تا تاریخ ۱۳/۶ / ۹۲: حداقل ۱۴ هزار و حداکثر ۱۴ هزار و ۵۰ تومان.

این در حالی است که با وجود اعتراض مصرف کنندگان به افزایش بی رویه قیمت تخم مرغ، همچنان قیمت این ماده غذایی رو به افزایش است.

نمودار تغییر قیمت تخم مرغ از چهارم تا سیزدهم شهریور امسال به صورت زیر است:

میانگین حداکثر حداقل تاریخ
۳۸۷۰۰ ۴۱۰۰ ۳۶۵۰ ۹۲/۶ / ۱۳
۳۸۶۰ ۴۰۵۰ ۳۶۵۰ ۹۲/۱۲ / ۶
۳۸۱۰ ۴۰۰۰ ۳۶۵۰ ۹۲/۶ / ۱۰
۳۹۴۷ ۴۱۵۰ ۳۸۰۰ ۹۲/۶ / ۹
۳۸۸۵ ۴۱۰۰ ۳۷۰۰ ۹۲/۶ / ۶
۳۶۸۰ ۳۹۵۰ ۳۴۰۰ ۹۲/۶ / ۵
۳۵۸۵ ۳۸۰۰ ۳۴۰۰ ۹۲/۶ / ۴