به گزارش ملت ایران به نقل از اقتصادپرس: این روزها خبر امکان معامله سهام عدالت در فرابورس یکی از مهمترین خبرهایی است که بازار را تحت تاثیر قرار داده است.

این روزها خبر امکان معامله سهام عدالت در فرابورس یکی از مهمترین خبرهایی است که بازار را تحت تاثیر قرار داده است.

مصطفی امید قائمی – مدیر عامل سابق فرابورس درباره وورد برگه های سهام عدالت به بازارسرمایه به اقتصادپرس گفت: سهام عدالت از روزی که به سبد دارایی های مردم اضافه شد قرار بود در بازار سرمایه قابل خرید و فروش شود اما در سال هایی که گذشت این امکان مهیا نشد.

وی در خصوص این موضوع با اشاره به برخی مشکلات افزود: واقعیت این است که وارد شدن سهام عدالت به بازار سرمایه و امکان معامله آن مشکلاتی، یکی اینکه فهرست دقیق و نهایی از افرادی که مشمول دریافت سهامد عدالت می شوند اعلام نشده است و این لیست با تغییراتی همراه بوده و بر تعداد مشمولان افزوده می شود در نهایت این که تعداد مشمولان هنوز قطعی نشده است.

امید قائمی ادامه داد: از سوی دیگر سهام برخی شرکت‌های استانی علی‌الحساب است و باید تعهدات و قیمت آن مشخص شود ضمن این که از سال ۸۵ تمام شرکت‌های سهام عدالت باید افزایش سرمایه اعمال کنند.

وی با اشاره به بدهی‌ این شرکت‌ها به دولت گفت: به گفته رییس سازمان بورس چندین سال است که این شرکت‌ها به دولت اقساط بدهی خود را می‌پردازند و به تناسب پرداخت این مبالغ بخشی از سهام شرکت برای انجام معاملات در فرابورس آزاد می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در جمع بندی این مشکلات افزود: به هر حال با وجود این که هنوز پروسه سهام عدالت تکمیل نشده اما به نظر می رسد با اقدام فوری وزارت اقتصاد و سازمان بورس و سازمان خصوصی سازی، می توان گام های باقی مانده را به سرعت برداشت و به تدریج سهام عدالت را در بازار فرابورس مورد معامله قرار داد.

وی معتقد است امکان معامله این اوراق در بازار سرمایه رونق تازه ای به فرابورس می بخشد و می تواند ارزش این بازار را در صورت عرضه همه سهام عدالت ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش دهد.