به گزارش ملت ایران به نقل از اقتصادپرس: ظرفیت‌های موجود کشورمان برای صادرات غیرنفتی بسیار بالا و بااهمیت است و در حال حاضر کالاها و محصولاتی نظیر خشکبار، فرش، زعفران، برخی ماشین آلات کشاورزی، برخی محصولات زیر دستی پتروشیمی، اقلامی از محصولات چوبی و‌آهن آلات صادرات می‌شوند و قابلیت افزایش حجم صادرات را دارند.

ظرفیت‌های موجود کشورمان برای صادرات غیرنفتی بسیار بالا و بااهمیت است و در حال حاضر کالاها و محصولاتی نظیر خشکبار، فرش، زعفران، برخی ماشین آلات کشاورزی، برخی محصولات زیر دستی پتروشیمی، اقلامی از محصولات چوبی و‌آهن آلات صادرات می‌شوند و قابلیت افزایش حجم صادرات را دارند.

اسدالله عسکراولادی – رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در گفت‌وگو با اقتصادپرس درباره راهکارهای افزایش حجم صادرات و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت گفت: کشور ما مزیت نسبی برای صادرات محصولات زیادی دارد که یکی از آنها محصولات کشاورزی مثل پسته و زعفران است.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۰۰ درصد تولید روده و چرم تولید کشور ما صادر می‌شود‌، افزود: در هشت ساله گذشته حمایتی از صادرکننده و صادرات نشد حتی در این اهدای جایزه‌های صادراتی نیز متوقف شد‌.

این مقام مسوول با اظهار امیدواری به عملکرد دولت یازدهم‌، گفت: امیدواریم دولت جدید با حمایت از صادرات و صادرکننده بتواند جایگاه ایران را در صادرات محصولات مهمی که هم در حوزه غذا و کشاورزی و هم در بخش صنعت حرف اول را می‌زند، در دنیا ارتقا دهد.

به گفته وی ظرفیت‌های موجود کشورمان برای صادرات غیرنفتی بسیار بالا و بااهمیت است و در حال حاضر کالاها و محصولاتی نظیر خشکبار، فرش، زعفران، برخی ماشین آلات کشاورزی، برخی محصولات زیر دستی پتروشیمی، اقلامی از محصولات چوبی و‌آهن آلات صادرات می‌شوند و قابیلت افزایش حجم صادرات را دارند.

عسکراولادی بازارهایی نظیر چین، روسیه و هند که اقتصاد آنها دارای رشد ۲ رقمی است و جمعیت بالایی دارند را فرصت بسیار خوبی برای صادرات ر و بازاریابی کالاهای ایرانی دانست و گفت: کشورمان علاوه بر محصولات کشاورزی از دیگر قابلیت‌های صنعتی و معدنی برای صادرات برخوردار است و این امر نیازمند برنامه‌ریزی مناسبی است. بنگاه‌های تجاری ما باید بازاریابی مناسبی برای حفظ بازارهای هدف داشته باشند تا بتوانند با شیوه‌های هوشمندانه در این بازارها حضور یابند.

وی افزود: تصور این است که چین کشوری است که توان تولید همه نوع کالا را دارد در حالی که این طور نیست و این کشور با توجه به جمعیت بالا و رشد اقتصادی چشمگیر در سال‌های اخیر بازار مصرف بسیار خوبی برای کالاها و محصولات ایرانی است.