به گزارش ملت ایران به نقل از دنیای اقتصاد: با اینکه کمتر از یک ماه به پایان فصل جابه جایی مستاجران بازار مسکن باقی مانده است، اما بازار مسکن در کلیه مناطق تهران از یک میزان مشخصی متقاضی و حجم معاملات برخوردار نیست چراکه در برخی از محله ها مستاجر به بازار مراجعه نمی کند زیرا ترجیح می دهد قرداد سال قبل خود را دوباره تمدید کند و از طرف دیگر در برخی از محله ها مستاجران همچنان در تلاش هستند تا شاید واحدی با شرایط بهتری برای اجاره پیدا کنند.

عده ای از بنگاهداران املاک براین باورند که برخی از مالکان در بازار مسکن تنبل یا بهتر است گفته شود که تن پرور شده اند! زیرا با تعیین اجاره های ماهانه میلیونی تصمیم دارند بخش اعظم مخارج زندگی خود را بدون کسب و کار مشخص از این طریق تامین کنند.

توصیف این چنینی مشاوران املاک از موجران به دلیل نرخ های اجاره ماهانه سرسام آور است که در بازار اجاره باب شده است.

یکی از فعالان بازار مسکن در مرکز تهران درباره وضعیت فعلی بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی اظهار کرد: در حال حاضر بازار اجاره به اندازه ای راکد و بی رونق است که برای آن دسته از واحدهایی که آگهی می کنیم طی ساعات کاری هیچ تماس تلفنی از سوی متقاضی برقرار نمی شود.

وی علت نبود مشتری در بازار اجاره را در این وقت از فصل اجاره، نرخ های بالای اجاره عنوان کرد وگفت: نرخ های پیشنهادی بی حساب و کتاب موجران موجب شده است تا مستاجران با کمی جست وجو در بازار اجاره به این امر پی ببرند که اگر قرارداد فعلی خود را برای سال بعد تمدید کنند ارزنده تر و منصفانه تر خواهد بود.

محسنی میزان رشد اجاره بهای واحدهای مسکونی را در مقایسه با سال پیش ۳۰ تا ۴۰ درصد اعلام کرد.

این مشاور املاک خاطرنشان کرد: با پایان یافتن ماه رمضان، نرخ های اجاره نسبت به یک تا دو ماه قبل دچار نوسان نشد و ثابت باقی مانده است. شاید این ثبات قیمت به دلیل نبود مراجعه کننده به بازار اجاره است.

وی در رابطه با تقاضای مستاجران از بازار اجاره تصریح کرد: اکنون اغلب مستاجران به دنبال واحدهای ۵۰ متری با ۳۰ میلیون تومان رهن کامل هستند در حالی که چنین موردی در بازار به سختی پیدا می شود.

علاوه براین یکی دیگر از فعالان بازار مسکن در شمال تهران اظهار کرد: بازار اجاره این روزها از رونق خوبی برخوردار است. وی میزان نوسان نرخ های اجاره نسبت به سال پیش را گاه تا ۲ برابر عنوان کرد و گفت: مدتی بود که بازار اجاره همچون بازار فروش به طور روزانه تعیین قیمت می شد، اما حال مدت کوتاهی است که نرخ های پیشنهادی در بازار مسکن حداقل به ثبات رسیده است.

موسوی درخواست فعلی مستاجران را از بازار اجاره این طور معرفی کرد: واحدهایی با متراژ بین ۷۰ تا ۱۰۰ متر مربع با شرایط رهن حداکثر متری یک میلیون تومان.

این مشاور املاک درباره نحوه رفتار موجران امروزی در بازار اجاره مسکن تاکید کرد: مالکان این روزها خودخواه شدند و در شرایط اسفناک بازار اجاره، برای انتخاب مستاجر هم کلی شرط و شروط می گذارند چه برای مستاجرانی که زوج و بدون فرزند باشند چه متقاضیانی که سالخورده یا حتی با وضعیت ویلچر باشند!