در این شرایط باتوجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، اعضای تیم اقتصادی دولت حتی از وزرای سیاسی کابینه نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است. باتوجه به تمرکز برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری در حوزه اقتصاد و امیدی که به اصلاح اوضاع اقتصادی به وجود آمده است، تشکیل تیم قدرتمند اقتصادی و انتخاب وزرای کارآمد در وزارتخانه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

گفته می شود حجت الاسلام حسن روحانی برای پست معاونت نظارت راهبردی(سازمان برنامه پس از احیا) محمدباقر نوبخت را برگزیده است که پیش از انتخابات هم مسئول تدوین برنامه های اقتصادی او بود. پیشنهاد روحانی به مجلس برای پست وزارت نفت، بیژن نامدار زنگنه است. او از سال های ۶۲تا ۶۸به عنوان نخستین وزیر جهاد سازندگی فعالیت کرده است. از آن تاریخ تا سال ۷۶به عنوان وزیر نیرو و پس از آن به مدت ۸سال وزارت نفت را بر عهده داشت.

حسن روحانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز فردی باسابقه قابل توجه معرفی کرده است. محمد رضا نعمت زاده که رئیس ستاد انتخاباتی روحانی بود، در ۳وزارتخانه کلیدی کار، صنعت و نفت سابقه فعالیت دارد. وزارت اقتصاد قرار است درصورت رأی اعتماد مجلس، توسط علی طیب نیا اداره شود. طیب نیا که اقتصاد را با تمرکز بر موضوع تورم تحصیل کرده است، زمانی معاون اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز بود. برای تصدی وزارت نیرو نیز حمید چیت چیان معرفی شده است که سابقه ۲۰ساله در پست های مختلف این وزارتخانه دارد. گزینه پیشنهادی دولت جدید برای وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی است. آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی در دولت دوم هاشمی رفسنجانی و از پایه گذاران سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.

همچنین علی ربیعی که سابقه فعالیت در نهادهای کارگری را دارد و از مشاوران نزدیک روحانی به حساب می آید، برای وزارت تعاون و کار معرفی شده است. حسن روحانی برای تصدی وزارت جهادکشاورزی، محمود حجتی را معرفی کرده است که در دولت هفتم وزیر راه و ترابری بود و در دولت هشتم به عنوان نخستین وزیر جهادکشاورزی فعالیت کرده است. گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت ارتباطات، محمود واعظی است که در سال های ۵۸تا ۶۵مدیرعامل شرکت مخابرات ایران بود.