همزمان با آغاز معاملات هفته، قیمت دلار در بازار آزاد بالغ بر ۱۳۵ تومان افزایش پیدا کرده و به ۳۳۰۰ تومان رسید. این در حالی است که متوسط قیمت دلار در ۱۰ روز ابتدایی مرداد ماه به طور متوسط حدود ۳۱۵۰ تومان بود و در عمل قیمت در بازار ارز به ثبات نسبی رسیده و نوسانی نداشت.
البته کاهش تقاضای برای قیمت ارز در ماه مبارک رمضان به صورت فصلی اتفاق افتاده است. البته این مسئله با کندی حدود یک ماهه ثبت سفارش کالا بی تاثیر نبوده است. در یک ماهه گذشته روند تخصیص ارز وارداتی از سوی بانک مرکزی با کندی صورت گرفته است و به همین مسئله به افت روند مبادلات تجاری منتهی شده بود و در نهایت تقاضای دلار در بازار آزاد را نیز تحت تاثیر قرارداده است.
امروز همزمان با برگزاری مراسم تنفیذ حسن روحانی به عنوان یازدهمین رئیس جمهور به ناگهان شاهد افزایش قیمت ارز در بازار آزاد هستیم، قیمت دلار که روز پنج شنبه در پایان معمالات به ۳۱۶۵ تومان رسیده بود با آغاز معاملات از حدود ساعت ۱۰ صبح روز شنبه سیر صعودی به خود گرفته و به فاصله حدود ۶ ساعت از آغاز مبادلات به ۳۳۰۰ تومان رسیده است.
این روند البته بی تاثیر از اخبار مربوط به تشدید تحریم ها نبوده است، در روزهای پایانی هفته گذشته خبر تصویب تحریم های جدید آمریکا برای کاهش فروش نفت ایران از سوی رسانه های غربی به صورت گسترده پوشش داده شد و همین امر در آغاز مبادلات هفته تاثیر خود را نشان داده است. البته در کنار این موضوع خبر مربوط به ترخیص کالا توسط وارد کنندگان تنها با سپردن تعهد بابت بازپرداخت مابه التفاوت ارز که هفته گذشته از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد در این روزها بر تقاضای بازار ارز تاثیر گذار است، نکته قابل تامل آنکه امروز صرافی ها از فروش ارز سر باز می زنند و همچنان انتظار افزایش قیمت را دارند و این موضوع نیز به خودی خود به تب قیمت در بازار دلار دامن می زند.
فضای غالب شده بر بازار ارز به خوبی نشان از عدم مدیریت قیمت دارد زیرا با توجه به تهاجم خبری رسانه های غربی در هفته گذشته بانک مرکزی باید تمهیداتی را جهت جلوگیری جهش قیمت در بازار ارز در نظر می گرفت. همچنین اعلام عدم نیاز پرداخت نقدی مابه التفاوت(با توجه به اینکه بسیاری از وارد کنندگان حتی مشمول دریافت ارز مبادله ای به خاطر سرعت مبادلاتشان به بازار آزاد مراجعه می کنند) به راحتی قابل پیش بینی بود که می تواند بر تقاضای بازار آزاد اثر گذار باشد، حال باید پرسید چرا این بی تدبیری در آخرین روز فعالیت دولت دهم صورت می گیرد؟
البته با توجه به وضعیت بازار ارز می توان پیش بینی کرد، بازار روزهای به نسبت آرام ماه رمضان را پشت سر گذاشته است و با آغاز روند تغییر و تحولات دولت و تغییر اعضای هیات وزیران باید منتشر ادامه روند رو به بالای قیمت ارز باشیم. روندی که در بهترین حالت تنها تا مهرماه ادامه پیدا خواهد کرد و در بدترین سناریو این افزایش تا پایان سال به صورت انفجاری ادامه خواهد یافت.
واقعیت این است که تنها عامل بازدارنده افزایش قیمت دلار در شرایط فعلی که شاهد تغییر و تحول در ساختارهای اجرایی دولت هستیم میزان عرضه غیر دولتی دلار در بازار آزاد است، در صورتی که مدیران آینده بانک مرکزی بتوانند تجار صاحب ارز صادراتی را به عرضه ارز در بازار راضی کنند می توانند از تب تند بازار جلوگیری کننده در غیر این صورت عرضه ارز توسط بانک مرکزی در این ایام تنها به کاهش ذخایر ارزی و بعضا به تند تر شدن تب بازار ارز می انجامد.