مودی رتبه 16 بانک اسپانیایی را کاهش داد

به گزارش سایت ملت ایران در اواخر روز معاملاتی پنج شنبه بخش خدمات سرمایه گذاران موسسه رتبه بندی مودی رتبه اعتباری ۱۶ بانک در اسپانیا را کاهش داد. همچنین موسسه رتبه بندی فیچ با اشاره به افزایش احتمال خروج یونان از منطقه پولی یورو رتبه بندی اعتباری این کشور را دو واحد بیشتر کاهش داد که موجب شد این کشور وارد حوزه کم اعتبار شود.

بانک مریل لینچ آمریکا می گوید که جدایی نامنظم کشورهای منطقه پولی یورو همزمان با رکود اقتصادی در این کشورها و پیامدهای اقتصادی منفی جهانی این امر می تواند قیمت های نفت خام برنت را به سطح پایین ۶۰ دلار در هر بشکه سوق دهد.

این بانک طی یادداشتی گفته است که اگر سیاستگذاران نتوانند مانع سرایت مشکلات یونان و خروج آن از منطقه پولی یورو گردند، احتمالاً این موضوع منجر به واکنش زنجیره ای در سایر کشورهایی می گردد که آنها نیز چاره ای به جز خروج از منطقه پولی یورو ندارند. این بانک می افزاید که در صورت جدایی نامنظم کشورهای منطقه پولی یورو، اگر اقتصاد این منطقه تا ۱۰ درصد دچار انقباض گردد تقاضای نفت در کشورهای دارای اقتصادی پیشرفته اروپایی احتمالاً تا ۲ میلیون بشکه نفت در روز کاهش خواهد یافت.

به گفته آندره کریوچنکوف، تحلیلگر شرکت وی. تی. بی کاپیتال، در حال حاضر نگرانی های کلان در مورد رویداد اعتباری احتمالی در منطقه پولی یورو همه چیز را تحت تأثیر قرار داده است، اما فعالان بازار نیز منتظر نشست روز ۲۳ می هستند که قرار است بین ایران و شورای امنیت سازمان ملل برگزار گردد.

در صورتیکه تنش های مربوط به برنامه هسته ای ایران مجدداً افزایش یابند، این موضوع از قیمت های نفت حمایت زیادی بعمل خواهد آورد.

کامرز بانک طی یادداشتی گفته است که در همین حال، افزایش ارزش دلار آمریکا بعنوان عامل منفی اصلی در تصحیح اخیر معاملات آتی نفت در نظر گرفته می شود چرا که قیمت های نفت خام به سپرده های یورو همچنان در حدود ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته می باشند، درحالیکه نفت به دلار آمریکا در مقایسه با سال گذشته ارزان تر می باشد.

در ساعت ۱۱ و ۱ دقیقه به وقت گرینویچ، قرارداد گازوئیل در بازار نفت لندن برای تحویل در ماه جوئن با ۱۲/۰۰ دلار کاهش – برابر با ۱/۳ درصد – به ارزش ۹۰۶/۵۰ دلار در هر تن معامله شد، در حالیکه بنزین نیویورک(نایمکس) برای تحویل در ماه جوئن با ۱۰۰ واحد کاهش – برابر با ۰/۴ درصد – به ارزش ۲/۸۶۸۲ دلار در هر گالن معامله گردید.