به گزارش سایت ملت ایران روز معاملاتی جمعه در بازارهای آسیا دلار آمریکا در برابر ین ژاپن اگرچه با کاهش اندکی مواجه شده، با ثبات باقی مانده است، البته با توجه به انتشار داده های ضعیف مربوط به تولیدات کارخانه ای آمریکا، دلار در برابر ین ژاپن در طی شب گذشته به پایین ترین سطح خود در طی سه ماه گذشته رسید.

دلار در برابر ین ژاپن به پایین ترین سطح خود در طی سه ماه گذشته رسید.

افت نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن به سطح ۷۹/۱۳ ین در شب گذشته نشان دهنده بیشترین افت در طی یک روز در طی بیش از یک سال می باشد که این افت حاصل از خوانش ضعیف شاخص تولیدات کارخانه ای فدرال رزرو فیلادلفیا می باشد و در نتیجه دولت ژاپن را ترغیب نمود در اوایل روز معاملاتی جاری(جمعه) در مورد افزایش ارزش ین هشدار دهد.

جان آزومی، وزیر دارایی ژاپن، امروز اعلام نمود که افزایش ین توأم با نوسان بوده و گمانه پردازی ها باعثافزایش آن شده اند و با اشاره به مداخله احتمالی دولت در صورتیکه مشاهده نماید ین ژاپن در حال افزایش بیش از حد می باشد قول داد در صورت لزوم اقدام به عمل مناسبی نماید.

کنگو سوزوکی، متخصص راهبردی بازار ارز در بخش اوراق بهادار بانک میزوهو کورپوریت، می گوید که مداخله کلامی مقامات ژاپن آغاز شده است و می افزاید در صورتیکه دلار آمریکا در برابر ین ژاپن به زیر سطح ۷۸ ین کاهش یابد چنین هشدارهایی احتمالاً افزایش خواهند یافت، در واقع معادل بودن هر دلار با ۷۸ ین سطحی است که با توجه به کسب عواید ین، دولت ژاپن را در ماه نوامبر گذشته مجبور ساخت بدون اعلام قبلی به مداخله پنهانی در بازار ارز بپردازد.

درحالیکه در روز معاملاتی جاری(جمعه) دلار آمریکا در برابر ین ژاپن مقداری از ضررهای خود را جبران نموده است چرا که واردکنندگان به خرید دلار پرداخته اند، سوزوکی می گوید که بطور کلی تمایل این جفت ارزی همچنان به روند نزولی می باشد.

طبق اعلام شرکت ای. بی. اس. آمریکا از طریق سی. کیو. جی. دلار آمریکا در برابر ین ژاپن در مقایسه با سطح ۷۹/۲۶ ین در اواخر روز معاملاتی پنج شنبه در نیویورک، در روز جاری در ساعت ۴ و ۵۰ دقیقه به وقت گرینویچ به سطح ۷۹/۴۳ ین رسیده است. یورو نیز در برابر ین ژاپن در مقایسه با سطح ۱۰۰/۶۴ ین به سطح ۱۰۰/۶۵ ین رسیده است. همچنین ارز رایج اروپا در برابر دلار آمریکا در مقایسه با سطح ۱/۲۶۹۷ دلار به سطح ۱/۲۶۷۳ دلار رسیده است.

یورو در برابر دلار آمریکا و ین ژاپن همچنان تحت فشار قرار دارد چرا که بخش خدمات سرمایه گذاران موسسه رتبه بندی مودی رتبه اعتباری ۱۶ بانک اسپانیا را کاهش داده است که این کاهش با توجه به مواجه شدن این کشور با رکود اقتصادی و افزایش بیکاری در آن صورت گرفته است.

وضعیت کشور یونان نیز همچنان نامشخص و مبهم باقی مانده است چرا که این کشور پس از آنکه نتوانست دولت ائتلافی را تشکیل بدهد در حال آماده نمودن خود برای برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی در ماه آینده(۱۷ جوئن) می باشد.

رئیس حزب چپ رادیکال یونان، موسوم به سیریزا، که در انتخابات مجدد آینده حزب او حزب پیشرو در نظر گرفته می شود در مصاحبه ای با مجله وال استریت(The Wall Street Journal) اعلام نمود که احتمال اندکی وجود دارد اروپا تأمین مالی کشور یونان را قطع نماید و در صورتیکه چنین چیزی رخ دهد یونان از زیر بدهی های خود شانه خالی خواهد کرد.

آلکسیس تسیپراس، رئیس حزب پیشروی جناح چپ، با هشدار در مورد اینکه سقوط مالی کشور یونان به سایر کشورهای واقع در منطقه پولی یورو نیز سرایت خواهد نمود اضافه می کند که بعبارت دیگر در صورتیکه آنها تأمین مالی کشور ما را قطع نمایند ما مجبور خواهیم شد پرداخت بدهی های خود به طلبکاران مان را متوقف سازیم و پرداخت های ما به آنها به حالت تعلیق در خواهند آمد.

ماسافومی یاماموتو، متخصص راهبردی ارشد بازار ارز در بانک بارکلیز کاپیتال مستقر در ژاپن، می گوید که بدون هیچ گونه اخبار مثبت مورد انتظار از جانب کشور یونان و تا زمان برگزاری دور دوم انتخابات پارلمانی در این کشور در ۱۷ جوئن احتمالاً فشار برای فروش یورو ادامه خواهد یافت و اضافه می کند که اگر دلار آمریکا نتواند در برابر ین ژاپن به بالای سطوح فعلی خود برسد، یورو نیز تحت فشار قرار خواهد گرفت و احتمالاً در برابر ین ژاپن به زیر سطح ۱۰۰/۰۰ ین خواهد رسید.

شاخص دلار آی. سی. ای – که دنباله روی دلار آمریکا در برابر سبد ارزها می باشد – نیز در مقایسه با سطح در حدود ۸۱/۴۷۴ به سطح ۸۱/۶۳۴ رسیده است.