به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، در حالی که بانک مرکزی با توجه به قانون برنامه پنجم توسعه مکلف است هر ساله نرخ سود بانکی را به گونه ای تعیین کند که از میزان تورم کمتر نباشد. اما آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار در این باره مربوط به دی ماه ۹۰ است که با توجه به تورم ۲۰.۶ درصدی، ۲۰ درصد برای سپرده های بلند مدت تعیین شد. این در حالی است که نرخ تورم سال ۹۱ بیش از ۳۰ درصد اعلام شد و در سه ماهه ابتدایی سال جاری به ترتیب شاهد تورم ۳۲.۳، ۳۴ و ۳۵.۹ درصدی بوده ایم.

در این باره کورش پرویزیان در گفت وگو درباره افزایش نرخ سود سپرده های بانکی با بیان این که تا امروز چیزی مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده ها مطرح نشده است، اظهار کرد: بانک مرکزی بازار پول را رصد کرده و درباره میزان نقدینگی گزارش هایی را به شورای پول و اعتبار می دهد تا اگر نیاز باشد در سیاست های پولی و مالی اصلاحاتی صورت گیرد.

وی با بیان این که بانک مرکزی فعلا چنین گزارشی ارائه نداده است اضافه کرد: افزایش نرخ سود سپرده ها تابع یک متغیر خاص نیست و متغیرهای دیگری نیز بر آن تاثیرگذارند.

این عضو شورای پول و اعتبار با بیان این که بخش تولید امکان پرداخت نرخ سود بالا را ندارد، گفت: ممکن است در برخی از بازارهای معاملاتی به دلیل سرعت و این که قیمت گذاری تابع عوامل خاصی است نرخ های مختلفی اعمال شود اما در بخش تولید و صنعت امکان پرداخت نرخ سود بالا وجود ندارد.

پرویزیان با اشاره به این که بخشی از افزایش میزان سود را می توان در قالب کمک های جبرانی و یا اجرای قانون هدفمندی یارانه ها برای بخش تولید تامین کرد، ادامه داد: نرخ ها در بازار رقابتی تحت تاثیر عوامل اقتصادی تعیین می شود.

وی درباره جذاب بودن بازارهای ارز، سکه و مسکن برای سرمایه گذاری و خروج نقدینگی از بانک ها خاطرنشان کرد: باید شرایط را به سمتی هدایت کنیم که جریان وجوه در شبکه بانکی حفظ شود و امکان تزریق نقدینگی به حوزه صنعت و تولید وجود داشته باشد، همچنین باید از ابزارهای مکمل و جایگزین استفاده کنیم به عنوان مثال اکنون بازار سرمایه از رونق برخوردار شده که بخشی از آن ناشی از جذاب بودن فضای کسب و کار بخش صنعت به ویژه پتروشیمی، سیمان و مواد معدنی است.

این عضو شورای پول و اعتبار با بیان این که بازده سرمایه گذاری در این بخش ها مناسب است و نشان از رونق در این بخش ها دارد اضافه کرد: نرخ سود بانکی به این بازارها علامت می دهد.

وی در ادامه با بیان این که تورم در یک دوره می تواند نرخ ها را تحت تاثیر قرار دهد خاطرنشان کرد: تمرکز باید کنترل نرخ تورم و کاهش آن باشد نه این که نرخ سود مطابق با افزایش تورم افزایش یابد.