قیمت نقدی طلا در روز پنج شنبه در بازار اروپا افزایش یافته است، این افزایش قیمت به دلیل ثبات بیشتر یورو و شکار فرصت های طلایی در سطوح قیمتی پایین تر بوده است، اگرچه هنوز هم عوامل بازار در مورد این که این اتفاق را یک سودآورری پایدار تعبیر کنند محتاط هستند.

در ساعت ۰۸:۵۴ به وقت گرینویچ، قیمت نقدی طلا با ۰/۷ درصد افزایش به ۱۵۴۹/۹۰ دلار آمریکا در هر اونس رسید. قیمت این فلز در روز معاملاتی گذشته به کمترین سطح در طول چهار ماه و نیم گذشته یعنی ۱۵۲۷/۲۴ رسید زیرا نگرانی ها در مورد بحران بدهی اروپا باعثشد که سرمایه گذاران از نگهداری شمش اجتناب کرده و به پول نقد و دلار آمریکا روی آورند.

آندری کریچنکوف تحلیل گر وی. تی. بی. کاپیتال می گوید، " امروز، ما شاهد برخی معاملات در سطحی بالاتر از سطوح پایین هفته جاری بوده ایم و سرانجام بازارها پس از زیان های اخیر نفسی تازه کرده اند. "

وی می افزاید، اگرچه، " در حال حاضر، اتحادیه سرمایه گذاران هنوز هم نگران است و بعید به نظر می رسد که با تمام قدرت به بازار باز گردد مگر این که یک اتفاق اعتباری قابل توجه در اروپا رخ دهد یا این که به صورت از پیش اعلام شده وضعیت دلار آمریکا بهبود یابد. "

از آنجایی که ارزش طلا بر حسب دلار آمریکا سنجیده می شود، تضعیف دلار آمریکا باعثمی شود که نگه دارندگان سایر ارزها بیشتر تقاضای طلا کنند.

طرح اقتصادی روز پنج شنبه شامل انتشار داده های بیکاری آمریکا و شاخص فدرال رزرو فیلا دلفیا است. داده های کمی درباره منطقه یورو قرار است منتشر شود، زیرا چندین بازار به دلیل تعطیلات مربوط به روز عروج حضرت عیسی مسیح بسته هستند.

انتشار داده های آمریکا ممکن است تا حدودی علاقه بازارها را به سوی خود جلب کند، به ویژه پس از انتشار جزییات مربوط به آخرین نشست سیاستی فدرال رزرو نشان داده است که سیاست های حمایت پولی بیشتری آماده اجرا است تا بدین ترتیب از این سیاست که بهبود اقتصادی باید بدون شک و تردید انجام شود حمایت به عمل آورد.

قیمت های طلا از سیاست های تسهیل پولی پیشین آمریکا به طور قابل توجهی منتفع شده بودند، چرا که این سیاست ها تمایل به کاهش ارزش دلار آمریکا دارند.

ادل تولی تحلیل گر یو. بی. اس. می گوید، علی رغم سودآوری های روز پنج شنبه، هنوز هم ممکن است که طلا قیمت کف خود را نیافته باشد و حرکت به سمت سطحی پایین تر از ۱۵۰۰ دلار آمریکا در هر اونس ممکن است مورد نیاز باشد تا بتواند مجددا هم علاقه سرمایه گذاران بازار سهام و هم سرمایه گذاران فیزیکی را به خود جلب کند.

وی می گوید، " معیارهای معمولی که ما به عنوان تورنسل از آن استفاده می کنیم تا آزمون کنیم که آیا روندی که قیمت ها طی کرده اند حاکی از این نیستند که بدترین اتفاقات در گذشته افتاده اند یا نه "، دو عامل " عدم قطعیت " تقاضای فیزیکی و تردید سرمایه گذاران استراتژیک هستند.

در سایر بازارهای فلزات گرانبها در روز پنج شنبه، قیمت نقدی نقره با ۱/۴ درصد افزایش به ۲۷/۶۰۱ دلار آمریکا در هر اونس، قیمت نقدی پلاتین با ۰/۹ درصد افزایش به ۱۴۴۱ دلار آمریکا در هر اونس و قیمت نقدی پالادیوم با ۲/۴ درصد افزایش به ۶۰۱/۶۰ دلار آمریکا در هر اونس رسیده است.